Kemoterapi ve meme kanseri

Kemoterapi ve meme kanseri birbirine düşman. Kemoterapi ilaç kombinasyonları şeklinde uygulanıyor. Bakalım kemoterapi meme kanseriyle nasıl başa çıkıyor. Kanser tedavisinde kemoterapinin hedefi kanserli hücreleri öldürmek ya da bu hücrelerin yayılmasını engellemek. 

Kemoterapi genellikle ilaç kokteyli olarak düşünülebilir. Çünkü kemoterapiyle bir ilaç karışımı verilmesi tek bir ilaç verilmesinden daha sık karşılaşılan bir durum. Meme kanseri tedavisinde kullanılan birçok ilaç kombinasyonu var. Tedaviye başlamadan önce doktorunuzla ilaçların etkileri ve yan etkileri hakkında konuşmalı kendinizi her duruma hazırlamalısınız.

Kemoterapi ilaçları direkt olarak damardan ya da ağız yoluyla verilebilir. İlaçlar kan dolaşımına girdiğinde vücudun her bölgesini dolaşırlar. Böylece kanserli hücrelere ulaşırlar. Yani kemoterapi meme kanserini tedavi ederken sistemli bir yol izler denebilir.

Kemoterapi iyileşme süreci içerisinde de düzenli aralıklarla uygulanır. Kemoterapi tedavisi tam olarak birkaç aydan 1 yıla kadar sürebilir. Zamanın değişkenlik göstermesine neden: verilen ilaçların çeşitliliği. Kemoterapi meme kanseri sadece memeyle ya da lenf bezleriyle sınırlıyken uygulanır. Böylece kanserin tekrarlama riskinin de önüne geçilmiş olur.

Kemoterapi sırasında çalışmaya devam edilebilir mi?

Hastaların çoğu kemoterapi sırasında çalışmaya devam edebilir. Tedavi seansları günün geç saatlerine ya da hafta sonundan önceye ayarlanabilir. Böylece kemoterapi iş hayatını çok fazla etkilemez. Ancak kemoterapi görürken özellikle yan etkilerinden dolayı zamana ihtiyacınız olabilir.

Kemoterapinin işe yaradığı nasıl anlaşılır?

Kimileri kemoterapinin yan etkileriyle karşılaşmazsa kemoterapinin işe yaramadığını düşünebilir. Bu sadece efsaneden ibaret. Ek tedavi olarak kemoterapi görüyorsanız yani ameliyat olup bütün kanserli hücrelerden kurtulduysanız ve önlem olarak kemoterapi görüyorsanız doktorunuzun tedavinin işe yarayıp yaramadığını söylemesi biraz zor. Bunun nedeni vücudunuzda zaten tümör olmaması. 

Ek tedavi olarak kemoterapi uygulandıktan sonra doktorunuz belli aralıklarla yaptığı muayenelerle ilerlemeyi izleyebilir. Düzenli olarak mamografi çektirmeniz gerekebilir. Kemoterapiyi tek tedavi yöntemi olarak görüyorsanız süreç kan testleri ve görüntüleme yöntemleriyle izlenebilir.

Kemoterapinin yan etkileri neler?

Kemoterapinin yan etkileri kemoterapinin ne süreyle uygulandığına ve kemoterapinin içindeki ilaçlara bağlı olarak değişir. En yaygın olarak görülen yan etkileri şöyle sıralayabiliriz:

Mide bulantısı ve kusma

İştah kaybı

Saçların dökülmesi

Ağız yaraları

Yumurtlama döngüsünde değişim

Enfeksiyon riski

Kanama

Halsizlik

Uygulanan kemoterapiye göre doktorunuza yaşayacağınız yan etkiler konusunda danışabilirsiniz. Başa çıkamadığınız ve hayatınızı zorlaştıran yan etkileri de doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Kemoterapi adet döngüsünü nasıl etkiler?

Kanser ve kanser tedavileri şüphesiz hayatınızda bazı değişikliklere neden olur. Bu değişikliklerden biri adet döngünüzdeki değişimler olabilir. Düzensiz adet ya da Menopoz belirtileri görülebilir. Uzmanlar kemoterapinin nasıl olup da kadınların üreme sistemini etkilediğini hala tam olarak anlayabilmiş değil. 

Menopoz nedir?

Menopoz bir kadının hayatındaki normal bir dönem. Adet döngüsünün sona ermesi anlamında kullanılıyor. Menopoz yaklaştıkça yumurtalıklar daha az östrojen üretiyor. Bu durum da adet döngüsünde ve fiziksel görünümde değişikliklere neden oluyor. Teknik olarak menopoz bir kadının üreme çağının sona ermesi, yumurtalıkların daha fazla yumurta üretmemesi ve adet döngülerinin sona ermesi anlamına geliyor.

Kemoterapi menopozun başlamasını nasıl etkiler?

Kemoterapi sırasında kadınlarda adet düzensizlikleri ya da adet kesilmesi görülebilir. Kemoterapide kullanılan ilaçlar yumurtalıklara zarar verip menopoz belirtilerinin görülmesine de neden olabilir. Kemoterapinin menopozu tetiklemesi aniden de olabilir, zamanla da. Ancak maalesef kemoterapi ya da diğer kanser tedavilerinin adet döngüsünü nasıl ve ne zaman etkileyeceği konusu hala muğlak.

Menopoz kemoterapinin nadir etkilerinden. Tedavi başladığında Menopoz Belirtileri yaşayabilirsiniz. Ancak bu belirtiler genellikle tedaviden birkaç ay sonraya kadar sürer. Bu çok doğal. Menopoz belirtileri tedavi bittikten yıllar sonra da devam edebilir. Menopozun en yaygın belirtileri ise sıcak basmaları, duygu durum değişimleri, vajina kuruluğu, libidoda değişimler ve kilo almak olarak sıralanabilir.

Kemoterapi hakkında daha ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın.