Kemoterapi sırasında cilt, saç ve tırnak bakımı

Kemoterapi kanserden kurtulmak için gerekli bir tedavi ama yan etkileri de çok. Kemoterapinin yan etkilerinden kemoterapi sırasında cilt, saç ve tırnak bakımı sayesinde daha az etkilenebilirsiniz. Kemoterapi kanserli hücreleri öldürerek kanseri tedavi etmeye çalışır. Ancak maalesef kanser hastalarının çoğu kemoterapinin birçok yan etkisiyle karşı karşıya kalır. Bunlardan bazıları saçların dökülmesi, cildin kuruması ve tırnakların kırılganlaşması olarak sayılabilir.

Saçlarınızın öbek öbek döküldüğünü izlemenin üzüntü verici olduğunu biliyoruz. Genellikle tersi iddia edilse de insanlar dışardan nasıl göründüklerini önemserler. Saçların dökülüyor olması gerçeği birçok insanı hayal kırıklığına uğratır. Ancak kanser hastalarının bu yan etkilerden en az şekilde etkilenmesi için alınacak birkaç önlem var. Örneğin saçlarınız dökülmeye başlamadan saçlarınızı kestirirseniz dökülürken yaşayacağınız üzüntüden uzaklaşmış olursunuz. Kuruyan cildiniz içinse kullanacağınız nemlendiriciler yardımcı olabilir. 

Unutmayın bu yan etkileri engellemek için elinizde bazı fırsatlar var ve bu fırsatlardan haberinizin olması oldukça önemli.

Kemoterapi sırasında cilt bakımı

Kemoterapi çoğunlukla kuru ve tahriş olmuş bir cilde neden olabilir. Tedaviye başladıktan sonra bazı tedavilere yönelmek yerine kanser hastaları kemoterapiye başlamadan 1 hafta önce önlem almaya başlarlarsa ve tedavi süresince bunu alışkanlık haline getirirlerse kemoterapinin cilt üzerindeki yan etkileri en aza inmiş olur. Cildinizin kurumasını önleyebilirsiniz. Kuru cilt sadece cilt problemi olarak düşünülür ancak çok ciddi durumdaki kuru ciltlerde iltihaplanmalara ve yaraların açılmasına neden olabilir. Bakalım cildinizin kurumaması için alabileceğiniz önlemler neler:

Uzun ve çok sıcak duşlardan kaçının.

Parfümsüz ve yumuşak bir sabun kullanın. Çamaşırlarınızı da bu koşulları sağlayan bir deterjanla yıkayın.

Losyonlardan ziyade krem şeklinde nemlendiriciler tercih edin. Bunun nedeni daha yoğun kremlerin daha kalın bir koruma katmanı oluşturacak olması. Banyodan çıktığınızda vücudunuza mutlaka krem sürün. Kremi gece tekrar uygulayın. Ellerinizi her yıkadığınızda mutlaka nemlendirin.

Bazı kemoterapi ilaçları cildinizi güneş ışığına dayanıksız hale getirebilir. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce mutlaka koruma faktörü en az 30 olan bir güneş kremi kullanın. Güneş kreminizin hem UVA hem de UVB’ye karşı koruması önemli. Buna dikkat edin.

Kemoterapi gören hastaların güneşten kaçmak için bir nedeni yok. Sadece güneşe çıkarken dikkatli olmanızda fayda var.

Kemoterapi sırasında saç bakımı

Kemoterapi gören hastaların bazıları sadece saçlarını kaybetmez. Kaşları, kirpikleri de kaybettikleri arasındadır. Kemoterapi çoğunlukla kanserli hücreleri böler. Ancak böldüğü hücrelerin içinde sağlıklı hücreler de olabilir. Kemoterapi ilaçları sağlıklı hücreleri de etkiler. Yan etkiler de bundan kaynaklanır. Saç ve kıl hücreleri daha hızlı bölündüğünden bu etkiye karşı daha az dayanıklıdır. Hemen pes ederler.

Bazı kemoterapi ilaçları daha fazla saç kaybına neden olabilir. Bu konu hakkında tedaviye başlamadan önce doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Böylelikle hazırlıklı olmuş olursunuz.

Kanser hastalarının çoğu saçlarının döküldüğünü sabah uyandıklarında yastıklarının üzerine bakarak anlar. Taramaya kalktıklarında saçlarının avuç avuç döküldüğünü fark ederler. Bu, durumu yaşayan kişi için dönüm noktası olarak kabul edilebilir. Bundan sonraki adım peruk ya da şapka takmak olabilir. Bakalım kemoterapi sırasındaki saç kayıplarınızla nasıl baş edebilirsiniz.

Doktorunuz saçlarınızın dökülmek üzere olduğunu söylüyorsa ne yapacağınıza karar verin. Peruk takmaya karar verirseniz peruğunuz hazır olsun.

Şapka, başörtüsü ya da şal da saçlarınızın döküldüğünü saklayabilecek kamuflajlar. Bazı kişiler kafalarını kapatmayı tercih etmiyorlar, siz de onlardansanız kafanızın güneşte yanmamasına dikkat edin.

Saçlarınızı kısa kestirin. Böylece saçlarınızın dökülmesi çok fazla psikolojik baskı uygulayamaz.

Kemoterapi sırasında saçınızı boya, perma, röfle gibi işlemler uygulamayın. Bu durumlar saçınıza zarar verip saç kaybını arttırabilir.

Kemoterapi sırasında tırnak bakımı

Kemoterapi sırasında tırnaklar kırılganlaşabilir ve yüzeyinde bazı bozulmalar oluşabilir. Ayrıca bazı kemoterapi ilaçları tırnakların renginin de bozulmasına neden olabilir. Bu etkiler geçicidir ve birkaç ay sonra iz bırakmadan yok olurlar.

Tırnaklarınızda ya da cildinizde oluşan herhangi bir iltihaplanma tehlike sinyali olabilir. Bu yüzden hemen doktorunuza göstermelisiniz. Kemoterapi konusunda kafanıza takılanları uzman doktorlarımıza da danışabilirsiniz.