Kemikleri güçlendirmek için neler yapılabilir?

Doktorunuzdan ürkütücü bir haber aldınız. Kemiklerinizin eriyormuş. Şimdi ne olacak? Osteoporozla nasıl baş edeceksiniz? Kemiklerinizi nasıl güçlendireceksiniz? Çoğu kişi osteoporozu yaşlanmanın normal işleyişi kabul ediyor. Yanılan çoğunluktan olmayın. Kemik erimesini engelleyebilirsiniz. Bazı yaşam tarzı değişiklikleriyle bu mümkün. İlaç tedavisi de yararlı olabilir. 

Egzersiz yararlı mı?

Egzersiz osteoporozu hem engellemede hem de tedavi etmede kilit rolde. Osteoporozunuz varsa düzenli egzersiz yapmak kemik erimesini engellemede çok etkili. Bu durumun tersi de geçerli. Egzersiz yapmamak kemik erimesinin başlıca nedenlerinden.

Osteoporoz kader değil. Yaşınızı, aile geçmişinizi ya da cinsiyetinizi değiştiremezsiniz ama egzersiz yapmama alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz.

Egzersiz kemikleri sağlamlaştırır, kasları ve eklemleri de güçlendirir. Kemiğiniz kırılmışsa egzersiz yapmak iyileşme süresini kısaltır, acınızı azaltır. Doktorunuzla hangi egzersizleri yapabileceğiniz konusunu mutlaka konuşmalısınız.

Egzersiz vücudunuzu dengede tutmaya da yardımcı olur. Yaşlandıkça sendeleyip düşme, kemikleri kırma riski artar. Esnek olmak, dengeli bir vücuda kavuşmak düşme riskini ortadan kaldırır.

Ofiste bütün gün oturmak kemik erimesi yapar mı?

30 – 40 yaşları arasında çoğu kişi günlük yaşamda daha az hareket etmeye başlar. İşler tekdüzeleşir. 50 yaş aşıldığında hareketsizlik daha da artar. Bu da osteoporoz riskini yükseltir. Sürekli oturarak iş yapıyorsanız bu gidişe dur demeli, çözüm için mutlaka bir şeyler yapmalısınız. Kemiklerinizi güçlendirmek için planlı aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz örneğin.

Peki fiziksel aktivite ne kadar önemli? Araştırmalara göre fiziksel aktivitede azalma kısa zamanda kemikleri güçten düşürüyor. Uzun süre yatmak zorunda kalan hastalarda bu sorun kolayca farkediliyor.

Astronotlarda gözlemlenen osteoporoz bir başka örnek. Menopozlu kadınlarla astronotların ortak yönü: kemik erimesi. Astronotların yer çekimi olmayan ortamlarda sık bulunması kemiklerinin zayıflamasına neden oluyor. Böylece yörüngede saatlerce egzersiz yapmanın anlam ve önemi açıklığa kavuşuyor.

Kemik erimesinin sonuçları

Fiziksel aktivite kemik sağlığına yararlı ama doz aşımında kemiklere zarar verme ihtimali de var. Çok egzersiz yapmak hormonsal düzensizliklere neden olarak osteopeni (osteoporoz başlangıcı) tetikleyebilir. Sorun genç kadın atletlerde yaygın. Kısaca egzersizi abartmadan, kararında yapmak gerekli.

Kemikleri güçlü tutmak için başka neler yapılabilir?

Aile hekiminize ne sıklıkta kemik yoğunluğu testi yaptırmanız gerektiğini sorun. Yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişikliklerden bahsetmesini isteyin. Beslenme şeklinizi değiştirmek ilerde olabilecek kırıkları engelleyebilir. Kullandığınız bazı ilaçlar da kemik erimesine yol açabilir. Bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz.

Kemik kırılmasının hayatı zehir etmesine gerek yok. Kemiklerinizi güçlendirmeye bugünden başlayın. Kemiklerinizin durumu hakkında bilgi edinin. Osteoporozun etkilerini önleyecek adımlar atmaya hazırlanın.

Ya kemik çoktan kırılmışsa

Çoktan kemiğiniz kırılmışsa engelleyici adımları doktorunuzla konuşmalısınız. Kırık osteoporoz problemini açığa çıkarmışsa belki de memnun olmalısınız. Mesaj açık: kemiklerinizi güçlendirecek  önlemlere ihtiyaç var. Zaman kaybetmeden müdahale etmek büyük önem taşıyor.