Kemik Erimesi Riskine Karşı Beslenme

Kemik erimesi pek çok kişinin maruz kaldığı önemli bir hastalıktır. İlerleyen yaşa bağlı olarak çok daha fazla görülen kemik erimesi hastalığının da besin maddeleri ile doğrudan ilgisi vardır. Doğru ve düzenli beslenme ile kemik erimesinin önüne geçilebildiği gibi, çoğu zaman da takviye tedavi yöntemlerine de başvurmak gerekmektedir. kemik erimesi olup olmadığı ise uzman hekim muayeneleri ve yapılan tetkikler sonrasında ortaya çıkarılabilmektedir. 

Kemik Erimesine Neden Olan Faktörler

Genellikle kadınlarda Menopoz dönem sonrasında ciddi bir kemik erimesi riski meydana gelir. Bu nedenle kadınların daha ergenlik itibari ile kemik erimesi konusunda önlem almaları gerekmektedir. aynı durum tüm hayat için ve erkekler için de geçerlidir. Erkeklerin kemik dokuları kadınlara göre çok daha fazla sağlam olduğundan risk durumu kadınlarda daha fazladır. Kemik erimesine neden olan faktörlerin başında hiç kuşku yok ki kemik kaybı bulunmaktadır. Bunun dışında bazı ameliyatlar da, örneğin yumurtalıkların alınması gibi, kemik erimesine neden olabilmektedir. Hioponidzm hastalığı veya Cushing sendromu olarak adlandırılan Glukokortikaid hormonlarının çok sayıda bulunması da yine kemik erimesi yapan nedenlerin başında gelmektedir. Östrojen hormonunun yaşa bağlı olarak azalması ve Turner sendromu da erimeye neden olan sebeplerdendir. Anoreksia nervosa gibi bir takım yeme bozukluğu olan hastalarda ya da egzersiz yapmayan ve sürekli hareketsiz yaşayan kişilerde de kemik erimesi sıklıkla görülmektedir. Kemik erimesinde bir başka önemli faktör ise elbette ki beslenme bozukluğudur. Kemik yapımında birincil derece önemi olan Kalsiyum vitamininin eksik olması ve kalsiyum barındıran besinlerin yeteri kadar alınmaması da kemik erimesinin başlıca nedenleri arasındadır. Aile ve akrabalarında kemik erimesi hastalığı olanlar ve sigara kullanan kişiler de risk altındadır. Alkol kullanımı ve sistemik mastositoz da bilinen sebeplerdendir. Çok fazla tuz kullanan kişiler, ya da Çölyak hastalığı olanlar, gereğinden fazla ve yoğun spor yapan kişiler, romatizmal hastalıkları olanlar, hormonal bozukluklar ya da güneşten yeteri kadar faydalanamamak da kemik erimesine neden olmaktadır. 

Semizotu

Kemik Erimesine İyi Gelen Besinler

Kemik erimesi olan kişilerin erken yaşlardan itibaren bazı önlemler almaları gerekmektedir. özellikle kalsiyum içeren besin maddelerini çok daha fazla tüketmeleri büyük önem taşımaktadır. Süt yoğurt ve yumurta dışında semizotu, ıspanak gibi sebzeleri de sıklıkla tüketmek gerekmektedir. özellikle sebze ve meyve tüketimini artırmak hem sağlıklı yaşamak için hem de kemik erimesini önlemek için gereklidir. Günlük tüketilen su miktarının yüksek olması da bir hayli önemlidir. Kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyumun su içerek de sağlanabileceği unutulmamalıdır. Asit oranı az olan içecekler içmek ve mümkün olduğunda Probiyotik de içeren kefir tüketmek de son derece faydalıdır. Sigara ve alkolden uzak durarak yaşamak ve egzersiz yapmak da beslenmenin yanında olması gerekenlerdir. Kemik erimesinin önüne geçebilmek için kalsiyum dışında yeteri derecede protein alımı da gereklidir. Bu nedenle baklagiller yardımcı olacaktır. Özellikle mercimek, bulgur ve kırmızı et tüketimi büyük önem taşımaktadır. Balık ve tavuk tüketimi de mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır. 

Son yıllarda yapılan araştırmalar avokadonun  da kemik erimesine çok faydalı olduğunu kanıtlamıştır. Yüksek oranda D vitamini içeren avokado dışında lahana tüketmek ve yemeklerde karabiber kullanmak da beslenme alışkanlıkları arasında yer etmelidir. Kuruyemişler içinde özellikle badem ve ceviz tüketmek de faydalıdır. Yumurta sarısı tüketmek ve gün içinde çok fazla çay ve kahve içmemek de önemlidir. Kemik erimesine iyi gelen besinleri tüketirken çok fazla yağ tüketmemeye ve olabildiğince tuzdan kaçınmaya da özen göstermek gerekiyor. Kemik erimesi teşhisi koyulduğunda mutlaka hekim kontrolünde bir beslenme ve ilaç tedavisine de başlamak uygun olacaktır.