Kemik Erimesi En Çok Sarışınlarda Görülüyor

Son zamanlarda yapılan araştırmalar kemik erimesi hastalığının sıklıkla sarışın kişilerde görüldüğünü ortaya koyuyor. Özellikle genetik faktörlere bağlı olarak sarışınlarda daha çok görülen kemik erimesi hastalığı ilerleyen yaşlarda daha da sık görülmektedir. Erkeklere göre kadınlarda çok daha fazla görülen kemik erimesi hastalığının önüne geçilmesi için çok iyi bir beslenme programı uygulamak ve düzenli olarak egzersiz yapmak gerekiyor. Kemik erimesine engel olmak için kalsiyum ve protein açısından zengin besinler tüketmekte fayda var. Çocuk yaşlardan itibaren süt ve süt ürünlerini olabildiğince çok ve yeterli şekilde almak hastalığın etkilerini ilerleyen yaşlarda azaltmak için önemli bir rol oynuyor. 

Uzmanlar yapılan araştırmalarda sarışın ve özellikle minyon kişilerde kemik erimesi riskinin diğer kadınlara göre çok daha fazla olduğunun altını çiziyorlar. Bu durumun genetik faktörlerden de kaynaklandığını belirten doktorlar ailesinde kemik erimesi hastalığı olan kadınların da çok daha yüksek bir risk grubunda olduklarını sözlerine ekliyorlar. Kadınlar kemik erimesi riskine sigara içiyorlarsa çok daha fazla yakınlaşıyorlar. Ayrıca pek çok ilaç da kemik erimesine yol açabiliyor. Gün içinde çok sayıda çay ve kahve tüketen kişilerde kemik erimesi riski çok daha fazla oluyor. Ülkemizde yaş ortalamasının da artması ile kemik erimesi hastalarının sayısı da doğru orantılı şekilde Avrupa’daki rakamlara ulaşmaya başlamış görünüyor. Her insanın mutlaka kemik erimesi taraması yaptırması gerektiğini belirten uzmanlar kemik erimesini önleyici tedavi yollarının önemini de hatırlatıyorlar. 

Kadınlarda Menopoz sonrasında daha da yüksek oranda artan kemik erimesi için pek çok ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Kişilerin gün içinde mutlaka egzersiz yapmaları ve hareketsiz bir yaşama sahip olmamaları gerekiyor. Kahve ve çay tüketiminin mutlaka azaltılması gerektiği gibi, sür ve süt ürünleri açısından ve özellikle yeşil yapraklı sebzeleri daha fazla tüketmek gerekiyor. Et ve balık tüketimi kadar kuru baklagil tüketimi de oldukça önemli. Sigaradan ve alkolden uzak durulan bir yaşam ile beraber aynı zamanda mutlaka taze meyve tüketimini de artırmak gerekli. 

Sarışın kız

Kemik Erimesi Hastalığından Korunma Yolları

Kemik hastalığından korunak için genç yaşlarda hatta çocuk yaşlarda önlem almak gerekiyor. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme şeklini yaşam tarzı haline getirmeli ve aynı zamanda çocukluk itibari ile mutlaka düzenli egzersiz yapılmalıdır. Doktorlar her gün egzersiz yapmaktan ziyade haftada bir iki kere ama düzenli olarak yapılan egzersizlerin kemik erimesi hastalığında son derece önleyici olduğunun altını çiziyorlar. Kemik erimesi kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık olduğu için mutlaka kalsiyum takviyesi gerekmektedir. kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri, kefir ve yeşil yapraklı sebzeler dışında mutlaka günlük su tüketimine de dikkat etmek gerekiyor. Suyun içinde de kalsiyum bulunduğunu unutamamak ve günde en az 2 ya da 2.5 litre su içmek gerekiyor. Kemik erimesi ile baş etmek için mutlaka doğru beslenmek gerekiyor. Kurutulmuş meyveler, kayısı, salatalık, soya fasulyesi gibi besinler dışında, tatlı badem tüketmek de son derece faydalı. Enginar ve kuru fasulye tüketmeye özen göstermek, nohut ve havuç gibi besinleri sofranızdan eksik etmemeniz gerekiyor. Balıkta da kemik erimesine karşı gerekli kalsiyumun ve diğer vitamin ve minerallerin de olduğunu unutmamak gerekir. Ceviz ve brokoli tüketmek, ıspanak ve semizotu yemek öneli olduğu kadar protein alımına da çok dikkat etmek gerekiyor. Kuruyemişlerin de kemik erimesi için faydalı olduğunu ancak onları da diğer besin maddeleri gibi ölçüsünde tüketmek gerektiğini unutmamalısınız. Yumurta sarısı be ıstakoz yiyebilir böbrek tüketebilir ve lahanaya sofranızda daha çok yer açabilirsiniz. Kemik erimeniz ileri seviyede ise mutlaka hekim kontrolünde yardımcı tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.