Kedi Neden Isırır ?

Tüm yavru kedilerin oyun oynamaya ihtiyacı var. Çünkü oyun oynamak yavru kedilere fiziksel koordinasyon sağlamanın yanı sıra bir de onların problem çözebilme yeteneklerinin gelişmesine yardım eder. Aynı zamanda diğer kedilerle sosyalleşmek ve sosylalleşmeyi öğrenmek için bir araçtır. Yavru kedilerde ve genç kedilerde oyun oynarken gösterdikleri agresif davranışlar sık görülen bir durum. Kediler bu oyunlar sırasında sinsi davranır, birbirini kovalar, birbirlerine saldırır, tekmeler, tırmalar ve ısırır. Bunu oyunun bir gereği olarak yani eğlenmek için yaparlar. Ama bazı durumlarda biz insanlar kedilerin bu agresif davranışlarını yanlış anlıyor olabiliriz.

Kediler oyun sırasında iki farklı davranış sergiler: bireysel oyunlar ve sosyal oyunlar. Bireysel oyunlar sırasında oyuncaklar, diğer objeler yani evde buldukları her şey oyunun parçası olabilir. Sosyal oyun sırasındaysa ya etraftaki kediler oyunun parçasıdır ya da biz insanlar. İnsanlarla oynarken de bu sosyal oyun sırasında ısırmak, tırmalamak gibi bize zarar verecek hareketlerde bulunabilirler. Ama emin olun kedi eğitimi düşündüğünüz kadar zor değil.

kedim neden ısırıyor

Kedilerin Isırmaması İçin Neler Yapmalıyız ?

Kedinize birçok oyuncak vererek onun oyun oynarken sergilediği davranışları gözlemleyebilirsiniz. Kediniz oyuncakları tırmalayacak, ısıracak, arkasından koşacak ve daha birçok davranışta bulunacak. Siz de bu davranışları gözlemleyerek ona en uygun oyuncakları belirleyebilirsiniz.

Her zaman oyuncaklar cazip değildir. Ona bazen evde bulunan kağıt, çanta, kutu gibi eşyaları vererek onlarla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Her ne kadar bakımı kolay hayvanlar da olsa kedilerin de ilgiye ihtiyacı var. Onunla çok fazla vakit geçiremeseniz bile günde on dakikanızı onunla oynamaya ayırarak davranışlarını kontrol edebilir, zamanla daha sakin oyun davranışları sergilemesine yardım edebilirsiniz.

Eğer kediniz siz yürürüken, merdiven çıkarken ya da otururken ayaklarınızın yanında durmaya, ayaklarınızın arasında dolaşmaya meyilliyse bu durumu değiştirmek de yine sizin elinizde. Yanınızda onun sevdiği bir oyuncağı taşıyarak odak noktasını değiştirebilir, sizin yerinize oyuncakla oynamasını sağlayabilirsiniz. Böylece size karşı sergileyeceği agresif davranışları oyuncağı sayesinde başka noktaya çekilmiş olur.

Kediniz fazlasıyla saldırgansa, oyun sırasında sizi ciddi şekilde ısırıyor, tırmalıyor ya da üzerinize atlıyorsa ona oyun vaktinin dolduğunu anlatmalısınız. Bunu yapmanızın yolu ise odadan ayrılmak. Ama bunu yanlış şekilde yapmamak gerek. Çünkü eğer siz bunu bir ceza gibi düşünüp kedinizi bir odaya kapatırsanız daha fazla agresifleşmesine ve bir sonraki sefer sizi daha kuvvetli ısırmasına sebep olabilirsiniz.

İmkanınız varsa onu dışarı yani doğaya çıkarmak ve bahçede oynatmak da daha olumlu davranışlar sergilemesine yardım edecektir.

Kedinin Isırmaması İçin Neler Yapmamalıyız ?

Kedinizi eliniz, ayaklarınız ya da vücudunuzun herhangi başka bir yeriyle oynamaya teşvik etmeyin. Kediniz henüz yavruyken bu size tatlı bir davranış gibi görünebilir ama büyüdüğü zaman sizi ısırarak oynadığında acı verici olabilir.

Kedinize ellerinizle oynayabileceği oyuncaklar vermeyin. Örneğin onu parmak kuklalarla oynamaya alıştırırsanız ısırma ve tırmalama gibi hareketlerini azaltmak yerine arttırabilirsiniz. Çünkü kediniz kuklayı bir oyuncak gibi gördüğü için onu ısırmaya meyillidir.

Yapmamanız gereken bir diğer şey ise onu yanlış davranışlarından dolayı fiziksel olarak cezalandırmak. Eğer ona davranışından dolayı hafif de olsa vursanız bile bu davranışınız onun daha da agresif ve zararlı hale gelmesine neden olacaktır.

Aynı şekilde ondan kaçmanız ya da ısıracağını anladığınız anda ayağınızla ona engel olmaya çalışmanız da agresif davranışların artmasına yol açar.

Tüm çabalarınıza rağmen kedinizin davranışlarının anormal olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almanın her zaman en iyisi olduğunu da hatırlatalım.