Kedilerin Dişleri Nasıl Temizlenir?

Diş sağlığının her bir aşaması insanlar kadar kediler için de önemlidir. Düzenli bir diş temizleme programı, kedinizin hiç hasar görmemiş dişleriyle yıllarca mutlu olmasını sağlayacaktır.

Yapılma Şekli:

1.Gereçleri Toplama: Steril gazlı bez, makas, kedi diş macunu ( evcil hayvan mağazalarında mevcut) ya da veterinerinizin önerdiği zayıf bir steril solusyon.

2.Baskın elinizin işaret parmağının etrafına gazlı bir şerit dolayın ve onu steril solüsyonun içine batırın ya da parmağınıza az miktarda diş macunu uygulayın.

3.Kediyi kucağınıza alıp, ağzını açın.

4.Yavaşça “parmak fırça” ile dairesel hareketlerle diş etlerinin bitişiğindeki alanlara yoğunlaşarak dişlerini ovalayın. Aynı zamanda yavaşça diş eti masajı yapın. Dişlerin arka yüzüne yapılması gerekli değildir.

5.Kediniz bu uygulamaya alışınca, küçük bir çocuk fırçasına geçiş yapabilirsiniz.

6.Onun parlak temiz dişlerini küçük bir operasyonla temizleme esnasında, bir kaç Sevecen dokunuşta bulunun ve güzel sözler söyleyin.

İpuçları:

1.Kediniz için aromalı diş macunlarını denemek isteyebilirsiniz. Oldukça lezzetli balık aromasına sahip bir tane mevcut.

2.Eğer kedinizin dişlerini fırçalamaya çok küçük yaştayken başlamışsanız, bu süreç daha kolay olacaktır. Öneriler için “Yavru Kediye Nasıl Hassas Davranılır” ‘ı okuyun.

3.Diş eti kanaması, kedinizin veterineriniz tarafından uygulanan profesyonel diş muayenesine ihtiyaç duyduğunun bir göstergesidir, bu yüzden en kısa sürede danışın.

İhtiyacınız Olanlar:

-Steril Gazlı Bez

-Kedi macunu/ solusyonu

-Seçmeli: Küçük diş fırçası

-Makas