Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Ev hayvanları arasında en sık birlikte yaşanan hayvanlar hiç kuşku yok ki kedilerdir. Kedi severlerin sayısının her geçen gün arttığı düşünülürse kedi bakımı hakkında da doğru bilgiler edinmek hem onların sağlığını korumak, hem de birlikte yaşayanlarının içlerinin ferah olması için ilk şarttır. Kedi besliyorsanız öncelikle kedilerinizin genel sağlık muayenesinden geçmesini ve gerekli aşılarını tamamlamış olmasını sağlamalısınız. Kedinizin karma aşısını, kuduz aşısını, gençlik aşısını ve diğer aşılarını mutlaka zamanında yaptırmalı ve düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirmelisiniz. Genel bakımları yapılan kediler için sizin de düzenli olarak yapmanız gereken pek çok şey vardır. 

Kulak Bakımı

Kedilerin kulak bakımı sahipleri tarafından yapılabilir olanlar arasındadır. Tüm kediler kulakları sayesinde çevresinde olup biten olayları anlar ve ona göre tepki geliştirirler. Bu nedenle kedinizin kulağı ile ilgili bir hastalık söz konusu olduğunda çok ciddi bir sıkıntı yaşayabilir. Kulakların temiz tutulması bu açıdan çok önemli olduğu için mutlaka yavru hali itibari ile kedinizi kulak bakımı yapmaya alıştırmanız gerekmektedir. Zira kediler bu tip durumlardan çok fazla hoşlanmadıkları için onları bu gibi durumlara çok önceden hazırlamanız gerekmektedir. Kedinizin veterinerine danışarak alacağınız bir solüsyon yardımı ile kulak içlerini bir pamuk yardımı ile yavaşça ve içten dışa doğru hareketlerle temizleyebilirsiniz. Oldukça dikkatli olmanız gereken temizlik işleminde temizleme çubuğunu kesinlikle kulak kanalına sokmamalısınız. Bu hareket kedinizin kulağına ciddi zararlar verebilir. Kedinizin kulağında kulak enfeksiyonları yahut bir takım sıkıntılar olduğunda bir koku yayılacağı için bu gibi durumlara karşı uyanık olmalı ve mutlaka veteriner hekime götürmelisiniz. 

Tırnak Bakımı

Kedi bakımının önemli bir diğer maddesi de hiç kuşku yok ki tırnak bakımıdır. İçeriye çekme özelliğine sahip oldukları tırnaklar kediler için son derece önemlidir. Hem silah olarak kullanırlar hem de tutma işlemlerini tırnakları vasıtası ile gerçekleştirirler. Tırnakların çok uzaması yürümelerini engelleyebileceği gibi, tırnaklarının çıkması da aynı şekilde sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle kedilerinizin tırnaklarının çok uzun olmasını engelleyerek aşındırma yöntemi kullanabilirsiniz. Kedilerin tırnak kesme olayını da onlar çok daha küçükken alıştırma yoluyla yapabilirsiniz. Hemen her kedinin tırnak kesme olayındna rahatsız olacağı ve korkacağı gerçeğini göz önünde bulundurarak, bu işlemi ne kadar küçükken yaparsanız korkularını ve sıkıntılarını da o kadar çabuk atlatmalarına yardımcı olabilirisiniz. Tırnak kesimi yaparken aklınızda tutmanız gereken şey ise, tırnakların orta bölümünden baz damarların ve sinirlerin geçtiğidir. Bu nedenle tırnak kesimi son derece dikkatli olunması gereken konuların başında gelmektedir. Bu işlemi siz kendiniz yapabileceğiniz gibi aynı zamanda veteriner hekiminize de yaptırabilirsiniz. Kendiniz yapmak istiyorsanız da o zaman doğru yöntem öğrenebilmek ve kedinize zarar vermeme için ilk ya da sonraki birkaç uygulamayı veterinerinizden öğrenmeniz en doğrusu olacaktır. 

Tüy Bakımı

Kedi bakımında elbette ki tüylerin bakımı konusu en önemli kısımlardan biridir. Kediler son derece yoğun ve sık tüylü hayvanlar olduğundan bakımlarını da düzenli yapmak gerekir. Kedinizin tüyleri sıklıkla döküleceği için, dökülmeye yüz tutmuş tüyleri toplamanız gerekmektedir. Tüy bakımı esnasında kedinizin genel sağlık kontrolünü de bir nevi gerçekleştirebilirsiniz. Derisinde oluşan herhangi bir anormallik olup olmadığına ya da pire ya da diğer zararlı parazitlerin barınıp barınmadığına da bu sayede bakabilirsiniz. Sağlıklı bir kediye sahipseniz tüyleri de buna işaret edecektir. Kedinizin derisinin ve tüylerinin sağlığı onu doğru beslediğinizin de bir yansımasıdır. Herhangi bir rahatsızlığa sahip ise kedinizin tüylerini temizlemiyor oluşundan rahatlıkla anlayabilirsiniz. Yavru iken alıştırmanız gereken tüy bakımında, her işlem sonunda onunla biraz oynayarak bakım işleminin kendisi ile ilgilendiğiniz anlamına geldiğini ona hissettirebilir ve korkmasını, sıkılmasını engelleyebilirsiniz.