Kedilerde Pire Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Bilindiği gibi kediler kendi kendilerini temizlemeyi en iyi şekilde yerine getiren canlılar. Dillerindeki pütürlü yapı sayesinde kendilerini yalayarak tüm vücutlarını temizleyebiliyorlar. Ama bazı şeylere karşı bu temizlik yetersiz kalıyor. Pireler kedilerin en büyük düşmanlarından. Onların tüyleri arasına yerleşip kediler rahatsız ediyor, vücutlarını kaşındırıyorlar. Kedilerin bakımında pire temizliği çok önemli. Kedilerde pire temizliğini yapmaksa kedi sahiplerine düşüyor. Kedilerde pire temizliği yapmanın birden fazla yolu var. Bunlar genellikle basit ve hızlı yöntemler oluyor. Gelin bu yöntemlere birlikte bakalım;

Damlalar

Pireleri önlemek için kullanılan damlalar yalnızca damlatıldıkları bölgede değil kedinin tüm vücudunda etkili bir pire kovucu görevi üstleniyor. Hem içeriğindeki yağlı madde sayesinde hem de kedinin kendisini yalaması yoluyla damlada bulunan pire ilacı tüm vücuda yayılıyor. Ayrıca haftalarca da etkili oluyor.

Ağızdan Verilen İlaçlar

Ayda bir ağızdan verilen haplar sayesinde kedilerde pire önleme yöntemi de tercih edilebiliyor. Fakat bu yöntem kedinin üzerinde var olan yetişkin pireleri öldürmeye yetmiyor. Bu yöntemi tercih edecekseniz hapı kedi mamasının içerisine saklayarak vermeyi deneyebilirsiniz.

kedi pire2

 

Pire Şampuanı

Hem pirelerin arttığı dönemde hem de tüm yıl boyunca kedinizi pirelerden korumak ve eğer varsa pire temizliği yapmak istiyorsanız pire şampuanı da seçeneklerden biri. Üstelik de ucuz bir yöntem ve pireleri gerçekten de öldürüyor. Pire şampuanını tercih ettiyseniz bunu yaklaşık 15 günde bir yenileyerek pirelere karşı sürekli koruma sağlamalısınız.

Pire Tasması

Pireleri uzaklaştıran ve öldüren bir diğer seçenek pire tasmaları. Pire tasmalarının etkili olup olmadığı aslında kedinizin etrafındaki pirelerin saldırganlığına bağlı olarak değişebilir. Pire temizliğinde tasma kullanıyorsanız tasmanın kedinizin tenine değmesi ve tasmadaki kimyasalın tüm vücuda yayılması gerekiyor. Ayrıca tasmayı takarken kedinizi rahatsız etmemesi için en az iki parmak kalınlığında bir boşluk oluşturacak şekilde takmalısınız.

Sprey ve Pudra

Kedilerde pire temizliği için tercih edilen ucuz yöntemlerden bir diğeri de pire kovucu sprey ve pudralar. Sprey ya da pudra tercih ediyorsanız bunu uygularken hem kişisel sağlığınız hem de kediniz için dikkatli olmalısınız. Çünkü ağız bölgesi yakınına temas eder ve ciğerlere ulaşırsa bu kimyasallar zarar verebilir. Yalnızca ağız değil göz ve burun çevresinden de uzak tutmaya özen gösterin.

Evi Temizlemek

İster ciddi olsun isterse küçük, herhangi bir pire istilasıyla karşılaştıysanız evi baştan aşağı temizlemelisiniz. Bu da yetmiyor, tüm pirelerin evden çıktığına emin olana kadar Evin günlük temizliğini de aksatmamalısınız. Peki nasıl yapılmalı? Öncelikle evin her köşesini elektrik süpürgesi ile süpürmeli ve süpürgenizin torbasını çöpe atmalısınız. Kedinizin yatağını ve oyuncaklarını sabunlu ılık suyla yıkamalısınız. Böylece hem pireler hem de pire larvaları bir süre sonra evinizden tamamen yok olacaktır.

Pire Tuzakları

Pire tuzağı ile pireleri kovmak istiyorsanız bunu hem hazır satılan pire tuzaklarından alarak yapabilir hem de isterseniz pire tuzağınızı evde kendiniz oluşturabilirsiniz. Yapışkan bantları evin çeşitli yerlerine sererek oradan oraya sıçrayan pirelerin bu bantlara yapışmasını sağlayabilirsiniz. Ama unutmayın, bu pire tuzakları yalnızca yetişkin pireleri temizlemenizi sağlar. Yumurtalar halen daha kedinizi ve evinizi tehdit ediyor.

Banyo

Kedilerde pire temizliği için uygulamanız gereken bir diğer basit yöntem ise kedinize banyo yaptırmak. Ilık su ve sabun kullanarak yaptıracağınız bu banyo kedinizin üzerindeki pirelerin yok olmasını sağlayacaktır. Banyo sırasında bir de kediler için üretilen bir tarak kullanırsanız bu yöntemden aldığınız verim daha da artar. Bu yöntemi büyük çaplı ev temizliği ile de destekleyerek tüm pirelerden kurtulduğunuza emin olabilirsiniz.