Kedilerde Kronik Böbrek Yetmezliği ve Tedavisi

Kronik Böbrek Yetmezliği (CRF) 2007 yılında sorunlu evcil hayvan gıdaları sonucu trajik bir şekilde ölümlere neden olan Akut Böbrek Yetmezliği ile karıştırılmamalıdır.

Yaşlı kedilerde son derece yaygın olan CRF, aylar ya da yıllar içinde böbrek fonksiyonlarının geri dönüşümsüz olarak bozulmasına yol açan ciddi bir durumdur. Böbrekler, vücut dengesini sağlayan sıvıların emilimini sağlayan ve filtreleyen nefron adı verilen küçük huni şeklinde tüplerden oluşur. Nefronlardan biri herhangi bir sebeple zarar gördüğünde (yaşlanma, zehir, enfeksiyon vb.) çalışmasını durdurur.

Neyseki, böbrek hala diğer nefronlar “boşlukları doldurmak için” genişlediğinden, orijinal nefronların yüzde yirmi beşi kadar kayıpla çalışabilir. Böbrek yetmezliği, kalan nefron işleyişi %25in altına düştüğünde meydana gelir. Böbrek yetmezliği, vücutta çok sayıda fonksiyon bozukluğuna neden olur: Üre ve kreatinin gibi normalde atık olarak ortaya çıkan toksinler, kanda birikirler.

Fosfor ya da sodyum gibi kandaki diğer bileşikler anormal olarak yükselip düşebilirler. Ürin hasarlı böbrekler tarafından işlenemeyen protein içerebilir.

Kronik Böbrek Yetmezliği Nasıl Teşhis Edilir?

Kronik Böbrek Yetmezliği, kan üre azotu( BUN), kreatinin ve kırmızı kan hücresi sayımı gibi kritik kan bileşiklerini ölçen bir kan sayımı ile teşhis edilir. Ürin analizi, böbrek idrar yoğunluğu kadar protein ve bakteriyi de test etmektedir.

CRF Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda listelenen belirtilerin biri hariç hepsi (idrara çıkma güçlüğü) hipertiroidi gibi diğer hastalıkların göstergesi olabilir. Aslında doğru bir tanı gerektiren hipertiroidi CRF yi maskeler.

•Kilo kaybı

•Aşırı susama ve idrara çıkma

•İştah kaybı

•Kusma

•Belirgin idrara çıkma güçlüğü 

•Tüylerde mat ya da kötü görüntü

Kronik Böbrek Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilir?

Subkutan Sıvılar( Sub-Q): Ciddi derecede etkilenen kedilerin redihrasyon için hastaneye yatırılması gerekebilir, ancak çoğu insan evde Sub-Q kullanmayı öğrenebilir. Ek sıvılar gıdalara ilave edilebilir.

Diyet: Veterineriniz kedinizin genel sağlığına bağlı olarak, düşük protein, düşük fosfor diyeti vermiş olabilir. Eğer mümkünse, nem takviyesi için kedinizi çiğ ya da konserve gıdalarla besleyin.

İlaçlar: Hipertansiyon ya da Anemi gibi problemlere bağlı olarak veterineriniz bir seri ilaç yazabilir. Böbreklerin ortaya çıkardığı kandaki toksinleri temizlemek için epogen aşılar ya da oral ilaçlar verilebilir.

İştah Açıcılar: Kediler yeterince su aldıklarında, genellikle tekrar yemek yemeye başlasalar da, eğer anoreksiya problemi varsa, veterineriniz bunları yazabilir. Kronik Böbrek Yetmezliği olan kedilerde genellikle iştah azaldığı için, eğer reçeteli gıdalardan kaçınıyorsa, yiyecek başka şeyler almak önemlidir. İnsan bebek maması( soğansız), tuna suyu, kaliteli kedi mamalarının suları ya da diğer benzer baştan çıkarıcılar reçeteli gıdaların tadını çeşnilendirmek ve hastanın iştahını düzenlemeye yardım etmek için eklenebilir. Hatta eğer kilo kaybı çoksa, küçük bir şırıngayla uygulanan su ya da diğer sıvılarla karıştırılmış yüksek kaliteli konserve gıda ile “zorla besleme” yöntemini kullanabilirsiniz. Kedinizin sağlık problemlerine hepatik yağlanmayı(yağlı karaciğer hastalığı) eklemek istemezsiniz.

Hemodiyaliz: Ekipmanı pahalı ve nadiren veteriner kliniklerinde bulunuyor olmasına rağmen, eğer büyük bir eğitim üniversitesinin imkânlarına yakın bir yerde yaşama şansınız varsa, hemodiyaliz muhtemel son çare tedavi yöntemidir.

Böbrek nakli: Muhtemelen yaşlı kediler için bir seçenek değildir ve oldukça pahalıdır.

Böbrek Yetmezliğine sahip bir kediyle birlikte olmak, kendinizi en son BUN ve Kreatin değerlerinin umutsuzluğu ya da mutluluğu içinde bulmanızdan dolayı, bir roller- coaster daymışsınız gibi duygular yaratacaktır. Eski bir tıbbi atasözünü hatırlamaya çalışın: Bir kediyi tedavi etmek, sayılarla olmaz. CRF sahibi kediniz için yapabileceğiniz en iyi şey, rahatlamaya çalışmak, her ikiniz için de stresi minimum seviyede tutmak ve birlikte yol aldığınız için, yakın ilişkinizin keyfini çıkarmaktır.