Kedilerde Inflamatuar (İltihabi) Bağırsak Hastalığı (İBD)

Kedi IBD’si Nedir?

Kedi İltihabi Bağırsak Hastalığı ( bozukluğu ya da sendromu)  sindirim yolu mukozasının iltihabı olarak görülen bir grup gastrointestinal bozukluğu tanımlayan terimdir. Kedi IBD, kalın bağırsak (kolit), ince bağırsak ( enterit)  ya da midede(Gastrit) meydana gelebilir.

Kedi IBD nin Belirtileri Nelerdir?

Kedi IBD’nin en yaygın semptomları hipertiroidi, Kronik Böbrek Yetmezliği, pankreatit gibi diğer durumlara eşlik edebilen kronik ishal ve kusmadır. Bazı durumlarda, kilo kaybına yol açan iştahsızlık ortaya çıkabilir. Bu belirtiler diğer durumlarda yaygındır.

Yaşlı kediler bu durumların bir ya da daha fazlasından muzdarip olabileceğinden, mevcut hastalığın neden olduğunu varsaymaktansa, devam eden semptomları araştırmak kedi sahibi için önemlidir. 

IBD Nasıl Teşhis Edilir?

•Diğer koşulları ekarte etme

Kan testleri, x-ışınları, radyografi, ultrason ve /veya dışkı incelemesi ile

•Karın muayenesi

Kesin olmamasına rağmen, bazen bağırsak iltihabı bağırsak kalınlığından anlaşılabilir, benim kedilerimden birinde böyle anlaşıldı.

•X ışınları

Tanıyı doğrulamak için

•Fiberoptik Endoskopi

Küçük bir biyopsi, genel anestezi altında gerçekleştirilen bu metotla elde edilebilir.

IBD Nasıl Tedavi Edilir?

Medikal Tedavi

Kusmayı kontrol altına almak için bir antiemitik (kedim Reglan kullandı) bağırsak iltihabını hafifletmek için kortikosteroid ( prednizon gibi)bazı durumlarda antibiyotik içeren bir ilaç kombinasyonu kullanılabilir.

Beslenme

Kedi Bağırsak İltihabı (IBD), kedilerde bazı gıdaları tolere edememe durumu yarattığından, beslenme programı değişiklikleri hastalığın kontrol altına alınmasında büyük bir rol oynar. 

Veterinerler genellikle kedinin daha önce yemediği tavşan, geyik ve hatta kanguru eti gibi protein ve karbonhidrat kaynakları dahil sınırlı gıda içeren bir beslenme programına başlayacaktır. Ticari olarak sınırlı içeriği olan beslenme ürünleri, internetin yanı sıra çoğu veteriner kliniğinde de mevcuttur.

Yasal Uyarı: Tüm tıbbi makalelerde olduğu gibi, bu makale veteriner olmamam sebebiyle bilgilendirme amaçlıdır. Bu makale Kedi Bağırsak İltihabı ile ilgili olabilecek sorularınıza kesin bir yanıt vermek amacı taşımamaktadır, Fakat kendi araştırmalarınızı yapmak için bir başlangıç noktası anlamı taşımaktadır, bu yüzden gerekliliği durumunda bilinçli bir karar verebilirsiniz. Daha detaylı makalelere de başvurmanızı öneririm.