Kedilerde Göz Hastalıkları Nasıl Anlaşılır ?

Kedi hastalıkları arasında sıklıkla görülenlerden biri göz hastalıkları. Kedinizde göz hastalıkları olup olmadığını kontrol etmenin en basit yöntemi de sık sık gözlerine bakmak ve anormal durumları önceden fark etmek. Normalden farklı olarak gözünüze çarpan göz yaşı, çapak, buğulanma ya da kızarıklar kedinizde göz hastalıkları olduğuna işaret olabilir. İşte kedinizin göz sağlığını korumanıza yardımcı birkaç ipucu:

Günlük Kontrol Yapmalısınız

Kedinizin gözlerini günlük olarak kontrol etmek oluşabilecek herhangi bir hastalığa anında müdahale etmenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı kedinizin gözleri sürekli parlak olmalı ve göz çevresindeki alan tamamen beyaz olmalı. Ayrıca göz bebeği boyutları birbiri ile aynı olmalı.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedinizin gözlerinden birinde ya da ikisinde birden sorun olup olmadığını anlamak için takip etmeniz gereken bazı şeyler var:

  • Gözlerde akıntı
  • Sulanma
  • Gözkapağı astarının kırmızı ya da beyaz olması
  • Göz çevrelerinde çapaklar
  • Kısık gözler
  • Göz renginde buğulanma

Dikkat Çekici Davranışlar

Kedilerde göz hastalıklarının en belirgin göstergelerinden biri de kedilerin davranışlarının rahatsız olduklarını belli eder şekilde olması. Kediniz bir süredir gözlerini kısarak bakıyorsa, patileriyle gözlerini ovuşturuyorsa onu daha dikkatli izleyin ve yukarıdaki belirtilerden herhangi birini görürseniz veterinerinize danışın.

kedi göz hastalıkları

Gözlerini Silin

Kedinizin gözlerinden çapak görürseniz bunları nemli bir pamukla nazikçe silerek temizleyebilirsiniz. Her göz için ayrı pamuk kullanmayı ve gözlerin köşelerinden başlayarak yavaşça silmeyi unutmayın. Gözlerini rahatsız edebilecek tüyler varsa bunları kısaltmanız da gözlerinin daha rahat etmesini sağlayacaktır.

Kedilerdeki Göz Hastalıkları Hakkında Fikir Sahibi Olun

Kedilerde sıklıkla görülen göz hastalıklarını öğrenmek ve bilmek kedinizde karşılaştığınız belirtileri daha iyi anlamanızı sağlayaktır. Kedilerde en çok görülen göz hastalıklarından bazıları ve belirtileri şunlar;

Konjunktivit: Kedinizin gözleri kırmızıysa, şişmişse ve akıntı varsa bu hastalık konjunktivit olabilir. Konjunktivit göz kapaklarının arkasında ya da korneada oluşan iltihaplı bir hastalık.

Üçüncü göz kapağı protrüzyonu: Eğer üçüncü göz kapağı belirgin şekilde görünüyorsa ve kedinizin gözünü örtmeye başladıysa kedinizin bir yarası olabilir ya da virüs veya kurt gibi bir sorun yaşıyor olabilir.

Keratit ya da kornea iltihabı: Kedilerin gözlerinin bulanık ya da sulanmış olması kornea iltihabı belirtilerinden.

Katarakt: Gözdeki şeffaflığın azalması, gözün bulanıklaşması katarakt belirtisidir. Bu durum genellikle yaşlı kedilerde ya da diyabet sorunu olan kedilerde görülür. Katarakt göz yaralanmaları ya da göz enfeksiyonları gibi sebeplerle de tetiklenebilir.

Glakom: Korneanın bulanıklaşması ve baskıdan dolayı gözün büyümesi gibi belirtiler gösterir. Gözdeki sıvı miktarının artması ve bunu göze baskı yapması olarak özetlenebilir. Glakomun temel sebebiyle gözde iltihaplanma olması ve bunun sıvı miktarını arttırmasıdır.

Retinal hastalık: Gözün arkasındaki ışığa duyarlı hücrelerin zarar görmesi sonucunda kedilerde tam ya da yarı görme kaybı yaşanabilir.

Nasıl Önlemler Alınmalı ?

Kedilerde göz hastalıkları dahil olmak üzere tüm hastalıkları önceden fark etmek ve önlenebiliyorsa önlemek için düzenli olarak veteriner kontrollerini yaptırmak gerekiyor. Gözlerini evde düzenli olarak kontrol etmek ve herhangi bir anormal durumda veterinere gitmek ya da veterinere telefon ederek danışmak önemli. Kedilerde göz sorunları oldukça hassas problemler olup eğer yeterince ilgi göstermezseniz uzun vadeli problemlere hatta bazı durumlarda körlüğe kadar ilerleyebilir. Bu nedenle günlük kontrollerle hastalığı erken evrede belirlemek ve önlem almak kritik önemde. Kedilerdeki göz hastalıkları veterinerlerin vereceği ilaçlar sayesinde kontrol altına alınarak iyileştirilebilir. Bu ilaçlar genellikle göz damlaları ve merhemlerdir. Veterineriniz size bu damla ve merhemlerin nasıl ve ne kadar kullanılacağını detaylı olarak gösterecektir.