Kedilerde Diyabet ve Tedavisi

Kedi Diyabeti pankreas, tiroid bezleri ve paratiroid bezini içeren bir endokrin sistem hastalığıdır. 

Kedide Diyabet iki tip olarak bulunur: Pankreastan salgılanan insülin üretiminin yetersizliği sonucu oluşan Tip 1 ve insülini etkili bir şekilde işleyen vücut hücrelerinin yetersizliği ile ilgili Tip 2. Diyabet her yaştaki kediyi etkileyebilmesine rağmen, yaşlı, şişman kedilerde daha yaygındır ve genellikle en fazla erkek kedilerde görülmektedir.

İkincil Diyabet, doğal insülin salgılanmasını bozabilen ya da dokulara etki eden hastalıklar, ilaçlar tarafından ortaya çıkabilir. Hipertiroidi ve bazı pankreas rahatsızlıklarının yanı sıra ovoban ve kortikosteroidler şüphelidirler.

Kedide Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

•Aşırı susama ve idrara çıkma

•Vücutta glikoz kontrolü sağlanamadığından kilo kaybı

•Kusma

•İştahsızlık

•Zayıflık

•Deride bozulma ve tüylenmeler

•Solunum anomallikleri

•Kuruma, susuzluk

•Erken dönemde Diyabetik Böropati ( topallama ile kendini gösteren bacakta zayıflama)

Bu belirtilerin çoğu, pankreas, hipertiroidi, karaciğer rahatsızlıkları gibi diğer ciddi rahatsızlıklarla aynı olduğu için, diğer hastalıkları ekarte etmek için, hızlı bir şekilde veteriner muayenesine gidilmesi önemlidir.

Kedide Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Yukarıdaki belirtilere sahip kedilerde hem kandaki hem idrardaki şeker seviyeleri test edilecektir. İki testin sebebi stresli kedilerde ( veteriner ofisinde tipik olarak) kan şekeri seviyesinin geçici olarak artmasındandır.

Kedi Diyabeti Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabet tipine bağlı olarak, beslenmeyle ya da insülinle kontrol edilebilir.

Diyet ve Ağırlık Kontrolü: Geleneksel veteriner tavsiyesi yüksek lifli ve kompleks karbonhidratlı bir beslenme önerisi olmasına rağmen, bazı uzmanlar buna şiddetle karşı çıkıyor. 30 yıllık uygulama deneyimi olan, 15 yıl kedilerde diyabeti çalışmış bir uzman, minimum karbonhidratla çiğ et, konserveden oluşan katı bir diyetin obez diyabetik kedilerin kilo vermesine yardım edebileceğini ve aslında çoğu insüline bağımlı kedinin bundan kurtarılabileceğinin altını çiziyor.

Kedilerde diyabet kedi abur cubur undan uzak durarak tamamen önlenebilir insan yapımı bir hastalıktır. Kuşkusuz, çoğu kedinin diyabetik olmasına neden olan bu kalitesiz, çok işlenmiş karbonhidrat zengini “kediler için kahvaltı gevreği”  sürekli günlük tüketim ürünüdür.

Birincisi ve en önemlisi, kediniz için daima konserve, kutu ya da çiğ et diyetini seçin. Kuru gıdaların hiçbir tipi, markası, çeşidi kabul edilebilir değildir, fakat özellikle diyabetik kediler için hiç değil!

Enjeksiyon Yoluyla İnsülin

Bazı Tip 2 diyabetli kedilerin yanı sıra, Tip 1 diyabeti olan hemen hemen tüm kediler insüline ihtiyaç duyar. İdeal olarak, veterineriniz insülin enjeksiyonlarının miktarını ve sıklığını belirlemek için, 18- 24 saat arası kan glikoz profilini yürütecek. Bu test hastanede yapılmaktadır ve kan glikoz değerlerini yakın takibinin ardından insülin enjeksiyonlarından meydana gelir.

Evde insülin vermek için size eğitim verilecek. Bu süreç yıpratıcı olsa da, binlerce kedi sahibinin bunu yapıyor olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak kedinin kan şekeri değerlerini takip etmek için, bir glukometre almalısınız.

Oral İlaçlar (Ağız yolu ile alınan ilaçlar)

Enjekte edilen insülindense, veterineriniz kan şekerini düşüren oral bir ilaç olan glipizid verebilir.  Ancak potansiyel problemleri de beraberinde getirir.

Glipizid tedavisi risksiz değildir. Nadiren de olsa, bir kedide,  glipizid ile tedavi edilirken hipoglisemi gelişebilir.  Bu acil bir durumdur ve bulgular uyuşukluk, Depresyon, koordinasyon bozukluğu, koma ve nöbetlerdir.

Bu durum eğer yiyebiliyorsa kediye normal gıda verilerek önlenebilir ya da sonrasında elbette veterinere götürerek, bir miktar Karo şurubu diş etleri üzerinde ovuşturularak verilebilir.

Bazı kedi sahipleri kedinin kan glikoz düzeyini, veterinere düzenli yapılan ziyaretler nedeniyle ortaya çıkan stresi önlemeye yardımcı olabilen, “insan” izleme kiti kullanarak takip etmektedir.( Elbette, başlamadan önce, veterinerinizle birlikte netleştirmeniz gerekir.)

Besinler ve Bitkisel Takviyeler

Vanadyum, kan insülin düzeyini düzenlemede bir tamamlayıcı olarak umut vaat etmektedir ve antioksidanlar dokulardaki oksidatif stresi hafifletmeye yardım eder. Ancak, doğal takviyeler negatif yan etkilere neden olabilir ve sadece kullanımını bilen bir veterinerin gözetimi altında kullanılmalıdır.

Diyabetik Bir Kediyle Yaşamak

Kedi diyabetinin ciddi bir hastalık olduğundan şüphe yok. Diyabetik bir kedinin sağlığını yönetmek özellikle insülin enjeksiyonu gerekliyse zaman alıcı olabilir. Ancak, binlerce kedi sahibi, enjeksiyonlar günlük rutinlerinin bir parçası olana kadar uygulanabilir kuralları gerçekleştirmede başarılı olmaktadır.  

Binlerce insan protokelleri izleyerek T2 diyabetik kedilerine yardım edebilmektedir. “Kediniz- Uzun Güçlü Yaşama Basit Yeni Sırlar” kitabını diyabet kedi sahiplerinin okuması gerekmektedir.

Siz de iyi gıdalar, taze su stressiz bir ortam, karşılıklı oyunlar ve birlikte geçirilen güzel zamanlar sağlayarak ve veterineriniz tarafından belirtildiği gibi bir insülin protokolünü takip ederek diyabetik kedinizle mutlu yıllarınızın keyfini çıkarabilirsiniz. Tüm mesele bakış açısıdır. 

Yasal Uyarı: Bir veteriner ve kedi sağlığı uzmanı değilim. Veterineriniz kedinizin sağlığını tedavi etmek için daima ilk ve en önemli kaynağınız olmalıdır. Bu makale sadece kendi araştırmalarınızı yapmak için bir başlangıç noktası olmakla birlikte, kedi diyabetine temel bir anlayış sunmak içindir, Böylece kendinizi geliştirmeniz gerektiğinde, bu hastalığı tamamen anlayabilirsiniz.