Kediler Neden Tırmalar?

Kedilerin tırmalama davranışı kedi beyni ile bağlantılı olan ve durdurulamayan doğal içgüdüsel bir davranıştır. Cerrahi müdahale ile tırnaklar alınsa da, tırnağı alınmış kediler birer ısırgana dönüşebilirler ve veya ağrılı pençeleri nedeniyle, tuvaletlerini uzaklaştıramazlar.

Kedilerin evlerini ve yaşamlarını kaybetmelerinin en önemli nedenleri hasar verici tırmalama, vur ve kaç davranışı ve saldırganlıktır. Eğer neden kedinizin tırmaladığını anlarsanız, eşyaları korumak ve sevginizin sürekliliğini sağlamak için bir tırmalama postu ya da diğer uygun hedefler kullanarak onu eğitebilirsiniz.

Kediler Neden Tırmalar?

Kediler fiziksel, duygusal ya da sosyal sebeplerle tırmalar. Kedi patilerindeki koku yastıkları sahibinin görünmez koku ipuçlarını bırakır. İşaretler kedi not kağıdı gibidir. Bu ana kedinin kendi alanından diğer kedileri uzaklaştırmak için uyarı notlarıdır.

Kediler korku ve Stres süresince kendilerini rahatlatmak için de tırmalarlar. Yalnız kediler asla tırmalamaz ya da nadiren tırmalar ve sonra eve birden fazla kedi girince bir tırmalama delisine dönüşürler.

Tırmalamak iyi hissettirir. Omuz ve kol kaslarını germek ve tırnakları sağlıklı tutmak içiniyi bir aerobik egzersizi sağlar.

Başarılı bir tırmalama eğitiminin anahtarı, istenmeyen objeleri yasaklarken, kediye karşı konulmaz bir hedef vermektir.

Yer Önemlidir

Tırmalama alan belirleyicidir bu yüzden tırmalama objeleri, onları kullanabilmesi açısından kedi için doğru konumlanmış olmalıdır. Kedi dünyanın tırmalama eserini görmesini ister, bu yüzden notları arka odalara saklamayın. Onları kedinin alanının yakınlarına ya da bakılan alanlara konumlandırın- pencereler, gözetleme yerleri, oturma odaları ya da yemek odaları gibi.

Kedinizi gün içinde tırmaladığı zamanlarda ve yerlerde izleyin. Belki yatağınızı tırmalamak bir günaydın ritüelidir ya da eve geldiğinizde tahta merdivenlerin üzerindeki bir “merhaba” dır. Bu yerler ve zamanlar kedinin tercihine yönelik ideal hedefler belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kedilere Çoklu Tırmalama Seçeneği Sunun

Aynı 1+1 kuralı, tuvalet kaplarındaki tırmalama mesajları için de geçerlidir- her kedi için en az bir ve + bir obje. Yani bir kedi için en az iki tırmalama seçeneği sunun ve iki kedi için 3 seçenek sunun. Daha fazlası daha iyidir.

Benim kedim Seren yatmak için yatak/battaniye 3 tane halı kaplı yatay dinlenme düzeyi, dikey ahşap direkler ve 3 “kedi ağacına” sahip. Biri arka veranda penceresinde, biri ön kapı penceresinde ve üçüncüsü balkonu gören merdivenlerin başında bulunuyor. Üç tane de ev yapımı tırmalama eşyası var- Çok sevdiği gibi ücretsiz de. Biri beni kanepemin yanında döşeme kaplı bir tahta ve diğer ikisi ofisimin zemininde duran kesilmiş sedir kütük. Seren onların tümünü kullanıyor. Çeşitlilik ona alternatif yüzeyler ve yapılandırmalar sunuyor.

Yüzey tırmalama

Tahta, sisal, halı gibi tırmalama yüzeyleri ve yatay dikey şekilleri ayrıca önemlidir. Kedinizin nelerden hoşlandığını anlamak için onu gözlemleyin.  Bazı kediler tırmalamak için karınlarının üzerine yayılmaktan hoşlanırken, diğerleri yukarı doğru uzanan alan tercih eder. Benim kedim Seren altı tarafı boyunca kendini çekerek üstten tırmıklamayı, eşyaların altında sırtını kaydırmayı seviyor.

İzinli nesnelerin bir kedi saldırısı için yeterince dayanıklı olduğundan emin olun. Eğer üzerine devrilirse, onu kullanabildiği son an olur!  Ayrıca kedinizin gelişmesini de sağlayın. Genç bir kedide işe yarayan bir şey büyük bir kediye zevk vermeyecektir.

Kedi otuyla yeni nesnelerin tutturulması kedi bağlılığını teşvik etmeye yardım eder. Ayrıca oyuncakları alan içine bağlayın ya da yanına bir yatak veya mama kabı yerleştirin. Tipik olarak kediler yemek sonrasında ya da uyandıklarında iyi bir tırmalamadan keyif alırlar bu yüzden doğru pençe etiğini teşvik etmek için doğal dürtülerini kullanın.

Kedi tırmığı

Uygun Tırmalama Mesajlarına Geçiş

Kedinin kanepeyi hedef alması, yüzeyden ve yerinden hoşlandığı içindir Bu yüzden doğru nesneleri öğrenene kadar, kediye uygun olmayan hedefler yapın. ASPCA tarafından onaylanan Sticky Paws çift taraflı bant döşemelerde işe yarıyor. Kediler yapışkan yüzeylere dokunmaktan hoşlanmıyor.

Limonlu deodorantlar, İrlanda Bahar Sabunu ya da Vicks Vapo-Rub gibi güçlü kokular birçok kediyi iter. Direk olarak uygun olmayan hedeflere bunları sıkabilir, yerleştirebilir ya da bölge üzerine bir bez asabilirsiniz.

Kedi tırmığı ile saldırdığında, kedinin yüzüne doğru bebek pudrası ya da koyu döşemeliklere tarçın kokusu püskürtebilirsiniz. Sandalye kolunu baloncuklu naylonla sarın, böylece onu tırmaladığında, patlayan baloncuklar onu korkutacak. Bu güvenli “bubi tuzakları” etrafta olmadığınızda etkilidirler.

Feliway adındaki bir ürün, kedilerin ürettiği kokuyu çoğaltıp üretiyor ve eşyalara ya da diğer nesnelere karşı kullanıyor. Bu koku kedilere “ Rahatla, sakin ol, her şey yolunda!” mesajı veriyorve idrar püskürtme, tırmalama ve saldırganlık gibi stres ilişkili davranışları azaltıyor. 23 kedi üzerinde yapılan bir çalışmada, uygun olmayan tırmalama hedeflerine 21 gün boyunca günde bir kez püskürtme yapmak, tırmalamayı tamamen ortadan kaldırıyor. Feliway evcil hayvan mağazalarından sprey olarak ya da buşon olarak geliyor.

Hareketli Hedefler

Ona uygun bir alternatif vermeyi unutmayın. Mobilyalar önündeki hasarlı alanların önüne uygun bir hedef yerleştirin. Bu şekilde tırmalamak için uygun bir yer arıyorken, pençelerini uygun bir şekilde yönlendirebilirsiniz. Bir kez doğru tırmalama alanını kullandığında, daha uygun bir yere kadar ( sizin ve kediniz için) her gün bir kez 6 cm hareket ettirebilirsiniz.

İzin verilmemiş bir tırmık gördüğünüzde, bir gazeteyi bacağınıza çarparak, ellerinizi çırparak ya da bozuk para dolu bir kabı sallayarak aniden gürültülü bir ses çıkartın. Uzun mesafe bir su tabancası, kedinin bazı davranışlarında tüylü kuyruğunu hedefleyebilir. Kedi bir kez durduğunda, patisini uygun hedefe yönlendirin ve doğru şeyi yaptığında onu övün. Daha iyisi onu doğru objeyi tırmalarken yakalayın, övün, besleyin ve iyi davranın!

Zor durumdaki kediler için, Soft Paws hasar yaratan tırmalama potansiyelini azaltır. Yumuşak plastik pençe her tırnağın üzerinden yapıştırıcıyla kaplanır ve bir renk çeşitliliğine sahiptir. Evcil hayvan mağazalarında ve bazı veteriner kliniklerinde mevcuttur. Onları kendiniz uygulamayı öğrenebilirsiniz.

Tüm bunlar, kedi tırmalama hareketi normale dönene kadar, eşyalarınızı koruyamayacağınız anlamına gelmez. Kalbinizde ve evinizde ona ve patilerine yer vermek için kedinize izin verirken, Kedinin ne istediğini ve neden tırmaladığını anlamak bu doğal kedi içgüdüsünden keyif almanızı sağlayacaktır.