Kedi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekli?

Ciddi olarak ilk kedinizi almayı düşünüyorsunuz ve hayatınızda bir kedi istediğinizden eminsiniz. Mükemmel! Özel bir kediye bakmak ya da yetişkin bir kedi yerine bir kedi yavrusuna bakmak konusunda ön yargılarınız var. Fakat bu önemli karardan önce biraz alıştırma yapın. Hayatın kendisi gibi, bir kedi seçme konusunda dikkatinizden kaçabilecek bir çok faktör vardır. Burada karar verme konusunda ihtiyacınız olan yardım mevcut. Diğer yandan, geleceğinizdeki kedi tarafından seçilme konusunda yeterince şansınız olabilir.

Erkek mi Dişi mi?

Kişilik olarak, kısırlaştırılmışlarsa, cinsiyetler arasında çok fazla fark yoktur. Tüm erkek kediler(kısırlaştırılmayan), eğer dışarıdalarsa yaşam alanları için mücadele edeceklerdir ve içeridekiler alanlarını belirlemek için güçlü kokularını duvarlara perdelere özgürce bırakacaklarıdır. Tüm dişiler de, zaman zaman kokularını bırakabilirler. Daha da kötüsü, kızışma dönemlerine girdikleri zaman tuhaf dönüş hareketleri ve yüksek sesle miyavlamalarla kendilerini ve sizi mutsuz edeceklerdir.

Diğer yandan, bir kez kısırlaştırıldıklarında, kişilikleri gelişecektir. Erkek kediler daha sadık ve sevgi dolu olduğunu biliyorum ve onlar benim her zaman tercihimdir. Diğer insanlar dişi kedilerin daha mutlu bir kişiliği olduğuna inanıyor. İşin aslı aslında çok fark olmadığı… İlk olarak kişiliğini tanımak isteyeceksiniz, daha sonra eğer birkaç güzel kedi bulursanız, sizin için önemliyse cinsiyetine göre seçimi daraltabilirsiniz.

Cins Kedi – Melez Kedi

Özel bir cinse bayıldığınız bir kedi gösterisine ya da bir evcil hayvan mağazasına gitmişsinizdir(Allah korusun!). “Safkan kedilerle” ilgili en önemli faktör, yetiştiricileri genetiği ile ilgili yıllarca süregelen bir deneyime sahip olmazsa ve kedinin tüm safkan geçmişi ile soylarının ıslahını dikkatli seçemezse istenmeyen özellikler cinste bulunacaktır. Bazı cinsler bu yüzden genetik problemlere sahiptirler, örneğin P.K.D li ve /veya kısalmış burunları yüzünden nazal problemleri olan Persler ya da omurga sorunları olan Manxlar.  İtibarlı yetiştiriciler, kedilerini inceleyecek ve ırklardaki bilinen fiziksel problemlere karşı garanti vereceklerdir.

Benim de sahiplendiğim, karma cins kediler için İngilizce terim kabul edilen “moggie”lerin, ataları bilinmez. Bir sığınaktan ya da kurtarma kuruluşundan sahiplendiğiniz “Moggie” büyük olasılıkla gerçek bir “yetim” olacak. Çünkü sağlık durumları ve genetik geçmişi bilinmez, tercihen birini eve getirmeden önce aşılarının yapılması ve bazı hastalıklara karşı teste tabi tutulması barınak kedisi için önemlidir.

Yetişkin kedi – Yavru kedi

Bir barınağı ilk ziyaret ettiğinizde, kafesin içinde kümelenmiş yavru kedilerin çekiciliği arasında bölünmüş olacaksınız, fakat yetişkin kedilerin daha fazla “dost canlısı” olduğunu ve yeni bir ev buldukları için ne kadar mutlu olacaklarını aklınızda bulundurun. Bu kediler genelde mutlu bir aile ortamından gelirler ve sahibinin hastalanması, boşanma, ölüm gibi nedenler sebebiyle bırakılmışlardır. Olgun bir kedi edinmenin çok sayıda faydası vardır:

-Yaşça büyük kediler (yabaniler dışında) genellikle tuvalet eğitimi almışlardır.

-Yavru kediler taşkın ve canlıdırlar. Hane halkı etrafta dolaşan çılgın bir kedi yavrusuyla pek de huzurlu olmayacaktır. Eğer “sükûnet” yaşam tarzınızsa, daha yaşlı bir kedi sizin için en iyisi olacaktır.

-Yetişkin kediler zaten kısırlaştırılmışlardır ve “aşıları” tamdır.

-Yetişkin kediler yavru kedilere göre daha kolay eve alışırlar. Yetişkin kediler daha çok minnet sahibidirler!

Yetişkin kediye yararı ise, insanlar doğal olarak yavru kedilere yöneldiği için, bu kedilerin ev bulamayacak olmasıdır.

Göz önünde bulundurulacak son şey sizin yaşınızdır. Eğer yaşınız 65 ve üzerindeyse, kedinizin daha uzun yaşayacağı ihtimali her zaman mevcuttur, Bu yüzden yetişkin kedi mükemmel bir seçim olacaktır. Hatta kör, bir uzvu kesilmiş “özürlü” bir kedi ya da “sahipsiz” bir başka kediyi sahiplenmek isteyebilirsiniz. Bu kediler çok iyi dostluk kurarlar ve insan kurtarıcıları için zengin bir sevgi ve bağlılık ile “engellerini” telafi ederler.

Daha fazla bilgi için Yetişkin Bir Kedi Sahiplenmenin Nedenleri isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

Eğer gençseniz ve okul çağında bir çocuğunuz varsa, bir ya da iki yaşında bir kedi güzel bir seçim olacaktır ve çocuğunuzla birlikte büyüyebilecektir.

Bir ya da Daha Fazla Kedi?

Bir kediden daha fazlasını sahiplenme fikri sizi memnun etmemiş olabilir, fakat bir kedi almak için barınağa gidip iki kediyle eve dönen bir kişi için bu pek de alışılmadık bir durum değildir. Sadece bir hayat arkadaşı ya da ” iyi bir dost” bulmak amacıyla çok sevimli, güzel bir kediye bayılmış olabilir ve bir çift sahiplenmiş olabilirsiniz. Bu senaryoya benim yanıtım eğer evinizde ve kalbinizde yeterince alan varsa ve kaynaklarınız birden fazlasına bakacak kadarsa, iki kat fazla mutlulukla ödüllendirilmiş olacaksınız. Bir kedi yavrusu düşünüldüğünde bu özellikle doğrudur. Kedi yavruları eğlence doludur fakat birtakım nedenlerden dolayı birçok açıdan iki kedi yavrusu bir tanesinden daha iyidir.