Kedi alerjisi neden olur?

Kedi alerjisi, Fel d 1 alerjeninin kedilerde yoğun miktarda bulunması yüzünden oluyor. Özellikle kedilerde diğer evcil hayvanlara kıyasla daha sık bulunan bu alerjene bazı bünyeler tepki veriyor. Fel d 1 genellikle kedilerin idrar, salya ve kanlarında bulunuyor.

Kedi alerjisi sıklıkla görülür mü?

Kedi alerjisi sıklıkla görülür, hatta alerjik bünyeye sahip her dört insandan birinde bulunur. Kedi alerjisi, köpek alerjisinden çok daha sık olarak görülür. Kedi tüyünün çok daha kuvvetli bir alerjen olması ve kedilerin köpeklere kıyasla çok daha az yıkanması da bunun olası sebeplerinden.

Kedi alerjisi ciddi bir problem midir?

Kedilerdeki alerjen madde üretimi çok yüksek miktarlarda; kısmen hormonsal olması sebebiyle, özellikle kısırlaştırılmamış erkeklerde görülür. Kedilerin deri döküntüleri ise havada zerrecikler halinde dolanır, oldukça yapışkandır ve kedilerin olmadığı açık alanlarda bile bulunabilir. Evde beslenen kedilerin deri döküntülerinin, o eve girip çıkan insanların kıyafetleri yoluyla taşınması bunun başlıca sebebi. Bu yüzden, kedi alerjeni kedilerin yaşamadığı evlerde bile sıklıkla toz halinde bulunur. Kedi derisi parçacıkları çok küçük olup, solunduğunda akciğerlerin derinliklerine yerleşir. Bu yüzden, kedi derisi alerjik astımın en büyük sebeplerinden. Ayrıca, kedi alerjisi olan kedi sahipleri astım başlangıç belirtileri göstermeye oldukça yatkın.

Kedi alerjisi semptomları nasıl kontrol altına alınır?

Kedi alerjisi olan kimseler için en iyi tedavi yöntemi kedilerden uzak durmak. Alerji ilaçları da semptomların kontrol altına alınmasında büyük fayda sağlar, fakat eğer kişi evde bir veya birden fazla kedi besliyorsa birçok durumda belirtiler tekrar baş gösterecektir. Evde kedi beslemekte ısrarcı olan kimseler için alerji iğneleri kedi alerjisini geçirmek için iyi bir tedavi seçeneği.

Kedi sahipleri, çektikleri sıkıntılara rağmen evcil hayvanlarından ayrılmak istemeyebilirler. Alerjik bünyeye sahip kedi sahiplerinin alerjen madde tesirini azaltmasına yardımcı olacak bazı tavsiyelerimiz var:

•    Kedinizi kısırlaştırın
•    Haftada veya iki haftada bir kedinizi yıkayın
•    Islak bir bez veya havlu ile kedinizi günde en az bir defa temizleyin
•    Kedinizi yatak odasından uzak tutun ve yatak odanızı havalandırın
•    Kedinizi mümkün olduğunca dışarıda tutun, eğer buna imkanınız yoksa evde halı bulunmayan bir odayı kediniz için  ayırın ve mümkün olduğunca oda dışarısına çıkarmayın
•    HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi kullanın ve sık sık temizlik yapın
•    Öncelikle yatak odanızda kullanmak üzere HEPA tesisatlı bir hava temizleyicisi kullanın (Daha fazla toz kalkmaması için HEPA filtresini zemine doğru yönlendirmeyin)
•    Toz maytından kaçınma yöntemlerini kullanın

Yukarıdaki bütün önlemleri aldıysanız fakat alerjik semptomparınızda hala azalma olmadıysa ev hayvanınızı dışarı vermeniz gerekebilir. Özellikle astım rahatsızlığı olan hayvan sahipleri ciddi tehlike altında.

Kedinizi dışarı vermiş olsanız dahi kedilerin döktüğü deriler evinizde aylarca hatta yıllarca kalabilir – bu yüzden çok detaylı bir temizlik yaptığınızdan da emin olun.

•    Evinizdeki bütün halıları ve kumaş döşemeli eşyaları buharla temizleyin
•    Evinizdeki bütün nevresim ve perdeleri yıkayın veya kuru temizlemeye götürün
•    Sert yüzeyleri elektrik süpürgesiyle temizleyin
•    Bütün eşyaları ve sert yüzeyleri ıslak bir bezle silin
•    Bütün klima ve diğer havalandırma sistemlerinin filtrelerini değiştirin