Kedi alerjisi engellenebilir mi?

Kedilerine karşı alerjisi olup da onlardan ayrılmak istemeyen kişiler çeşitli alerjiden kaçınma teknikleri önerildiğinde; sıklıkla karşılaşan sorulardan bir tanesi tüy uzunluğu ve sıklığının kedilerdeki alerjen madde üretiminde etkisi olup olmadığıdır.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kedilerdeki alerjen madde üretimi miktarının nelere bağlı olduğunu göstermekte oldukça kararlı. Evde birden fazla kedi bulunmasının kedi alerjisini daha fazla tetiklediği zaten bilinen bir durum, bu araştırmanın amacı ise evde “tek bir kedi” olduğunda Kedi alerjisini tetikleyen faktörlerin neler olduğu. Araştırmanın üzerinde çalıştığı bütün faktörler arasında evdeki alerjen madde miktarında düşüş sağlayan tek yöntem erkek kedilerin kısırlaştırılması. Şaşırtıcı olan bir diğer durumsa dişi kedilerin kısırlaştırılmasının evdeki alerjen madde miktarında bir etkisinin olmaması.

Başlıca kedi alerjeninin, hormonlara bağlı olarak üretilen Fel d 1 olduğunu düşünürsek; kısırlaştırılan bir erkek kedinin salgıladığı Fel d 1 miktarının azalması oldukça doğal. Ne yazık ki dişi bir kedinin kısırlaştırılması aynı etkiyi yaratmıyor.

Kedilerin başka hiçbir özelliğinin evde bulunan Fel d 1 miktarında etkisi yok. Bu özellikler şöyle sıralabilir:

•    Kedi tüylerinin uzunluğu
•    Kısırlaştırılmamış kedilerin cinsiyeti
•    Kedinin evde bulunduğu süre