Kaz Ayakları Nasıl Geçer ?

Kaz ayakları belirli bir yaştan birçoğumuzun kabusu olan, güneş, ışık ve mimikler gibi faktörlerle gözlerimizi kısmamız yüzünden başlıyor. Ardından göz etrafındaki kırışıklar tene iyice yerleşiyor ve yaşımız ilerledikçe orada kalıcı bir hal alıyor.

Aynaya bakınca göz çevresinde bunlardan görenlerin aklına takılan en büyük soru “kaz ayakları nasıl geçer?” oluyor. Aslında kaz ayakları da dahil birçok cilt kırışığı sorunu için hem eczanelerde satılan ilaçlar hem de çeşitli medikal tedavi yöntemleri günümüzde kullanılmakta. Ama siz bu yöntemler yerine öncelikle evde kendi başınıza alabileceğiniz önlemleri merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Mutfak malzemeleriyle yapacağınız basit karışımlar sayesinde kaz ayaklarını daha düzgün bir görünüme kavuşturmak mümkün.

Kaz Ayakları Nedir ?

Kaz ayakları göz çevresi ve özellikle göz altında oluşan, ince çizgiler halinde kendini belli eden ve kişiye yaşlanmışlık hissi veren kırışıklıklardır. Kaz ayaklarının oluşmasına neden olan unsurlar gözleri kısmak, gülmek ve uyumak olarak sıralanabilir.

Kaz Ayakları İçin Ne Kullanmalı ?

Kaz ayakları nasıl geçer diye düşünüyorsanız hepimizin mutfağında bulunan yumurta derdinize çare olabilir. Yumurtanın beyazı cildi sıkılaştıran bir içeriğe sahip. Bir yumurtanın beyazını köpüklü bir kıvama gelene kadar karıştırdıktan sonra kaz ayaklarının olduğu bölgeye hafifçe sürüp 10 dakika bekleyebilirsiniz. Ardından suyla yıkamanız yeterli. Bunu haftada iki kez yaparak farkı hissedebilirsiniz.
Süt
Sütün içerisinde glikolik asit isimli bir madde var. Bu madde eskimiş ölü derinin dökülmesini ve cildin yenilenmesini sağlıyor. Bununla da kalmıyor, ciltteki kolajen salgısını arttırıyor. Kolajen salgısı artan ve ölü derilerden arınan cilt de daha gergin görünüyor. Cildinize iyi gelmesini istiyorsanız sütü birkaç şekilde kullanmalısınız. Öncelikle her gün düzenli olarak süt içmeye başlayabilirsiniz. Bunun haricinde iki günde bir kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir süt kürü de var. Temiz bir bez parçasıyla kaz ayaklarının olduğu bölgeye sütü sürerek on dakika bekleyin ve yıkayın. Cildinizin yenilendiğini fark edeceksiniz.

Kaz ayakları nasıl geçer

Kaz ayakları nasıl geçer

E Vitamini
Kaz ayakları nasıl geçer? sorusunun bir diğer cevabı da E vitamini. Çünkü o başlı başına bir antioksidan ve cilt hücrelerinin kendini yenilemesine ve nemlenmesine yardımcı. E vitamini sayesinde göz çevrelerindeki kaz ayakları yok olabilir hatta derin çizgilerde bile azalma görülebilir. E vitaminli besinler tüketmek tabii ki cildinize iyi gelecektir. Ama daha etkili bir çözüm isteyenler için E vitamini kapsülleri devreye giriyor. 2 kapsül E vitaminini karıştırdıktan sonra göz çevrenize bu sıvı ile masaj yapın. Bunu her akşam yatmadan önce uygulayarak istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.
Limon Suyu
Limon sitrik asit yönüyle çok kuvvetli. Tahmin edebileceğiniz gibi sitrik asit de kaz ayakları nasıl geçer? sorunuzun cevaplarından biri. Günlük olarak yapacağınız limon suyu kürü ile cildinizin gerginleştiğini hissedebilirsiniz. Bir kaba limon suyu ve biraz da portakal suyu sıkarak bunları karıştırın, ardından karışımı cildinize iyice yedirin. On dakika kuralını unutmayın, on dakika sonra ıkıl suyla yüzünüzü yıkayacaksınız.
Avakado
Hem antioksidan hem de antibakteriyel. Kuru ve mat cildi yok etmek için birebir. Ayrıca içeriğindeki D ve E vitaminleri sayesinde cildin kolajen salgılamasına da yardımcı. Kaz ayaklarını geçirmenin etkili yollarından biri de avakado. Onu püre haline getirerek bir maskeye dönüştürebilir ve cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinizde 20 dakika durduktan sonra yıkayabilirsiniz. Bu kürü her gün tekrarladığınızda cildinizdeki değişimi fark edeceksiniz. Aynı formülü içine badem yağı ekleyerek daha etkili bir hale getirmek de mümkün. Badem yağının miktarı 3 çay kaşığını geçmemeli.

Tüm bu tekniklerin birer öneri olduğunu ve en iyi tedavi yöntemleri için her zaman doktorlara başvurmanız gerektiğini unutmayın. Evde uygulanan bu teknikleri denerken de iyi bir güneş koruması kullanmaya, bol bol su içmeye ve sigara içiyorsanız artık uzak durmaya alışın.

Kaz Ayaklarının Oluşmaması İçin Ne Yapmalı ?

  • Güneşten uzak durun
  • Güneş kremi kullanın
  • Sigara içmeyin
  • Uykusuz kalmayın
  • Sırt üstü yatmaya özen gösterin
  • Diyetinize mutlaka balık ekleyin
  • Diyetinize soya ekleyin
  • Bol meyve ve sebze tüketin