Kaygı için Siberian Ginseng

Ayrıca eleuthero olarak da bilinen Sibirya ginsengi, Asya ve Sibirya’da yetişen bir çalının köklerinden gelir. Aynı zamanda, Asya ginsengi olarak adlandırılan ve farklı bir kimyasal yapısı olan Amerikan ginsengi ve Panax ginsengi ile az miktarda benzerlik gösterir. Bir kaygı (anksiyete) ilacı olarak Sibirya ginsenginin kullanımında klinik kanıt eksiktir. Kaygı (anksiyete) tedavisi için bu bitkiyi kullanmadan önce, doktorunuza sorunuz.

Kullanımı

Sibirya ginsenginin kullanımı, atletik performansı geliştirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek içindir. Bu bitki aynı zamanda kaygıyı ve stresi azaltabilen sedatif bir etkiye de sahiptir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, Stres ya da yorgunluğu tedavi etmek için, bu bitkiyi, bir defada en fazla iki ya da üç ay süreyle ve sonra iki üç hafta ara vererek kullanınız.

Çalışmalar

Hiçbir klinik çalışma, Sibirya ginsenginin anksiyeteyi azaltmada herhangi bir yararı olduğunu göstermemiştir. 2004’te, “Gerontoloji ve Geriatri Arşivleri” nde, İtalya, Bolonya Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından bildirilen bir çalışma, sosyal faaliyetlerde geçici bir iyileşme olduğunu buldu. 20 yaşlı hasta, sekiz hafta boyunca, günde 300 mg plasebo ya da Sibirya ginsengi aldı. Dört hafta sonra, bitkiyi alan grupta, sosyal faaliyetlerde ve akıl sağlığında bir gelişme kaydedildi, fakat etki, çalışmanın sekizinci haftasında kayboldu.

Yan Etkiler

Bu bitki, kan basıncında yükselme, çarpıntıya da düzensiz kalp atışı, uykusuzluk, uyku hali, bilinç bulanıklığı, kusma, ishal ya da baş ağrısı gibi bir dizi yan etkiye sahip olabilir. Sibirya ginsengi ayrıca, özellikle kan incelticilerin alımında ya da altta yatan, aşırı kanamaya neden olabilen bir hastalık durumunda, aşırı kanama olasılığını arttırabilir.

Yetersizlikler

UMMC (Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi), Sibirya ginsengi içerdiği iddia edilen takviyeleri laboatuvarlarda test ettiğinde, tamamının %25’inden fazla ginseng içermediğini bildirmiştir. MedlinePlus’a göre, Sibirya ginsengi olduğunu iddia eden çoğu takviyeler, aslında içerik olarak ipek asması içermektedir. Yüksek kan basıncı, östrojene duyarlı kanserli, diyabet ya da zihinsel rahatsızlıkları bulunan kişiler bu bitkiyi almamalıdır. Bu ilaç aynı zamanda digitalis kalp ilacını da içeren bir dizi ilaçla etkileşime girebilir; almadan önce doktorunuza sorunuz. Hamile kadınlarda, emziren annelerde ve çocuklarda güvenliği kanıtlanmamıştır.