Kaybettiğiniz potasyumu nasıl geri kazanırsınız?

Eğer vücudunuzdaki potasyum seviyesi; aşırı sıvı kaybı, sindirim problemleri ya da kullandığınız ilaçların yan etkileri gibi sebeplerle normal değerlerin altına düşerse, sağlıklı bir beslenme düzeni bu seviyenin yeniden normal değerlere ulaşmasını sağlayacaktır. Çeşitli besin gruplarına dahil besinler, günlük potasyum ihtiyacınız olan 3,500 miligram potasyumu almanıza yardımcı olacaktır. Çeşitli sebze-meyveler ve potasyum bakımından zenginleştirilmiş tuzlar oldukça zengin potasyum kaynaklarıdır. Ayrıca eğer vücudunuzdaki potasyum seviyesi olması gerekenden düşükse doktorunuz, potasyum bağlayıcı diüretik ilaçlar ve mineral takviyeleri kullanımı tavsiye edebilir.

Fasulye Tüketin

Kuru fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagilleri tüketerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu potasyumu elde edebilirsiniz. Kırık bezelye, lima fasulyesi, beyaz fasulye ve mercimek gibi besinler potasyum bakımından oldukça zengindir. Barbunya, siyah fasulye ve benekli fasulye gibi baklagillerin bir kasesi pişirildikleri takdirde 700 miligramdan fazla potasyum içerir.

Patatesin Kabuğunu Soymayın

Kabuğu ile birlikte yenen patates diğer sebzelere göre mineral bakımından oldukça zengindir. Fırında pişmiş bir patatesi kabukları ile yediğinizde yaklaşık olarak %40 daha fazla potasyum tüketmiş olursunuz. Bir patatesin sadece içini yediğinizde 770 miligram potasyum tüketirken kabukları ile birlikte yediğiniz bir patates 1081 miligram potasyum içerir. Aynı durum tatlı patates için de geçerlidir, fırında pişmiş kabuklu bir tatlı patates yaklaşık olarak 694 miligram potasyum içerir.

Çeşitli Besinleri Dengeli Olarak Tüketin

Her besin grubu, içerisinde çeşitli miktarlarda potasyum içeren besinleri barındırır. Potasyum içeren besinleri tüketmeniz günlük mineral ihtiyacınızı karşılamanıza size yardımcı olacaktır. Bonfile, fileto et, somon balığı, tavuk ve hindi göğüsü, ton balığı, yarım yağlı yoğurt ve süt yüksek miktarda potasyum içeren hayvansal gıdalardır. Yulaflı kahvaltılık gevrekler, muz, papaya, domates ve pişmiş ıspanak da yüksek miktarda potasyum içeren bitkisel gıdalara örnek olarak verilebilir.

Tuz Benzeri Ürünler Kullanın

Yemeklerinizi pişirirken sıklıkla sofra tuzu kullanıyorsanız, tuz benzeri ürünlerin vücudunuzun potasyum – sodyum dengesine nasıl bir etki edeceğini doktorunuzla görüşün. Birçok insan, aşırı tuz tüketimine bağlı olarak, tüketmesi gerekenden daha fazla sodyum tüketiyor. Sodyum, fazla tüketildiğinde vücuda zarar verebilen bir mineraldir; bu yüzden, tuz tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Ya potasyum klorür ve sodyum klorürü eşit miktarda içeren tuzlar tüketerek potasyum tüketiminizi arttırın ya da %100 potasyum klorür içeren tuzlar tüketerek tuz aracılığıyla tükettiğiniz sodyumdan tamamen uzaklaşın. Paketlenmiş gıdaları satın almadan önce etiketine bir göz gezdirin ve içerdiği potasyum oranına dikkat edin, çünkü benzer ürünlerin içerdiği potasyum miktarı markadan markaya değişebilir.