Kawasaki hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kawasaki bir tür damar hastalığı. Kalbe kan taşıyan koroner arterler dahil, vücuttaki tüm damarları etkiliyor. İltihaplanmaya neden oluyor. Doğru tedavi edilmezse kalıcı hasar bırakıyor. Ciddi kalp sorunlarına neden oluyor.

Çocuklarda görülen Kawasaki hastalığı tedavi edilebilir. Önemli olan, tedavinin olabildiğince erken başlaması. Çünkü vücut hastalıkla mücadele ettikçe hasar görme ihtimali artıyor. Hastalığı ve belirtilerini tanımak bu nedenle çok önemli.

Kawasaki hastalığı aşama aşama ilerleyen bir sağlık sorunu. Her aşamada belirtiler değişiyor. Göz, el ve ayaklarda aşırı kızarma, ağrı, kusma, yüksek ateş, dilde şişme ve genital bölge dahil tüm vücutta yamalı döküntü sık rastlanan belirtilerden. Çocuğunuzda bu belirtilerden varsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek doktorunuza şüphelerinizden bahsetmelisiniz. Bu aşama önemli; Kawasaki hastalığında zaman çok değerli. Tanı gecikmemeli.

Kawasaki hastalığı nasıl teşhis ediliyor?

Kawasaki hastalığını teşhis etmek için özel bir test yok. Ancak benzer belirtilere neden olan hastalıkları ekarte etmeye yarayan testler mevcut. Ateş, döküntü, boğazda bakteri, titreme gibi belirtiler gösteren kızıl hastalığı ya da mukoza tabakasına zarar veren Stevens – Johnson sendromu buna örnek. Bunun dışında Kawasaki hastalığıyla karıştırılan hastalıklar:

•    Juvenil Romatoid Artrit
•    Toksik şok sendromu
•    Kızamık
•    Bazı parazitler nedeniyle gelişen hastalıklar (Rocky Mountain lekeli humması, Kırım – Kongo kanamalı ateşi vb.)

Bazı durumlarda Kawasaki hastalığı tanısı koymak güçleşebilir. Testler yapmak gerekebilir.

İdrar testi: İdrar örneği laboratuvarda inceleniyor.  Diğer şüpheli hastalıklara bağlı kalıntı olup olmadığına bakılıyor.

Kan testleri: Kan örneği laboratuvarda inceleniyor. Bu testte başka hastalıklara bağlı kalıntılar araştırılıyor. Anemi veya lökositoz gibi beyaz kan hücrelerinin yükselmesine bağlı hastalıklar da inceleniyor.

Elektrokardiyogram: Çocuğun göğsüne elektrotlar yapıştırılıyor. Kalp atışları ölçülüyor. Kawasaki hastalığı kalbe ciddi zararlar verdiği için ritimde bozulma görülebilir. Elektrokardiyogramla ritim bozuklukları kolayca gözlemlenebilir.

Ekokardiyogram: Kalbin çalışmasını gözlemlemek için ultrason görüntüleri kullanılır. Koroner arterlerin işlevini yerine getirip getirmediği anlaşılır.

Kawasaki hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kawasaki hastalığının tedavisi de kendisi gibi aşamalı seyrediyor. Kawasaki hastalığı tanısı konduktan sonra ilk hedef ateşi düşürmek, kalp hasarı riskini olabildiğince azaltmak. Bu ilk aşamada doktorunuz çocuğunuza koroner arter sorunlarına karşı yüksek dozda gama globülin, damarlardaki iltihaplanmaya ve yüksek ateşe karşı Aspirin önerebilir. 

Ateş düştükten ve gama globülin verildikten sonra ikinci aşamaya, uzun süreli tedaviye geçilir. İkinci  aşama yaklaşık 8 hafta sürer. Bu zaman zarfında koroner arter anevrizması gelişmişse düşük dozda aspirin tedavisi devam eder. İkinci aşamada grip ya da suçiçeği gibi diğer hastalıklar gelişirse aspirin bırakılır.

Kalp sorunları geliştiyse ne yapılmalı?

Kawasaki hastalığının en korkulan tarafı geliştirebileceği kalp sorunları. Neyse ki kalıcı hasar bırakma riski düşük. Ancak yine de bazı durumlarda geçici kalp sorunları gözlemlenebilir.

Kawasaki hastalığın ardından çocuklar düzenli olarak kalp kontrolünden geçirilir. Herhangi bir kalp sorunu gelişmişse çocuk doktoru sizi pediyatrik kardiyolog doktora yönlendirir. Ardından tedavi başlar. Tedavide antikoagülan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların asıl amacı pıhtılaşmayı önlemek. Aspirin, klopidogrel, varfarin ve Heparin bazlı ilaçlar buna örnek.

Koroner arter anjiyoplasti bir başka yöntem. Bu işlemde kalbe giden damarlarda kan akışını engelleyen bir tıkanıklık varsa açılır. Ayrıca stent yerleştirme ve bypass da gerekebilir.