Katy Perry

Katheryn Elizabeth
Katheryn Elizabeth "Katy" Hudson
HakkındaKatheryn Elizabeth "Katy" Hudson
(25-10-1984)25-10-1984 (yaşı 35)
Santa Barbara, Kaliforniya, ABD
İkametLos Angeles, Kaliforniya, ABD
MeslekŞarkıcı
Aktif Yıllar1999-
BurcuAkrep
Boyu173 cm
Kilosu59 kg

Katy Perry 25 Ekim 1984’te Kaliforniya – Santa Barbara’da dünyaya gelmiştir. Paradise Valley Christian School ve Santa Barbara Christian School gibi kurumlarda ilköğretim eğitimi alan Katy Perry, ailesi tarafından kısıtlanarak yetiştirildi. Gençliğinde evde sadece gospel müziğe izin veriliyordu ve Katy Perry arkadaşlarından aldığı kasetleri gizlice dinlemek zorunda kalıyordu.
15 yaşına geldiğinde Dos Pueblos Lisesi’nden mezun olan Katy Perry, ardından müzik kariyerine devam etmek amacıyla Batı Müzik Akademisi’ne katıldı.
İlk müzik albümü, Katy Hudson adıyla bir gospel müzik kaydı olarak 2001 yılında piyasaya çıktı. Ancak albüm başarısız oldu ve Perry istediği şöhrete ulaşamadı. Daha sonra farklı müzik türlerine geçiş yapan Katy Perry, popüler müzikte karar kıldı ve Amerikan şarkı sözü yazarı Basil Glen Ballard, Jr ile birlikte şarkı yazdı.
Angelica Cob-Baehler tarafından Virgin Records şirketinin yöneticisi Jason Flom’a tanıtılan Katy Perry, 2007 yılında Capitol Records şirketi ile sözleşme imzaladı. 2008’de One Of The Boys albümünü çıkaran Katy Perry, bu albümle ve albümdeki I Kissed A Girl şarkısı ile adeta zirveye ulaştı. Şarkı pek çok ülkede müzik listelerine girmeyi başardı ve ABD Billboard Hot 100 listesinin başında kaldı.
2008’de Warped Tour ile meşgul olan Perry, ertesi yıl Hello Katy Tour ile dünya turnesine çıktı. 2009’da, One of the Boys albümünden beş single içeren ve aynı zamanda iki yeni şarkısı bulunan MTV Unplugged isimli canlı müzik albümü ve ayrıca Starstruck şarkısının remixini çıkaran Katy Perry, Rapper Snoop Dogg’un da yer aldığı Teenage Dream albümüyle 2010 yılında başarıyı yakaladı. Albüm bir diğer albümde olduğu gibi Billboard Hot 100 listesinin en üst kısmına erişti. Aynı zamanda, American Idol ve X Factor UK yarışmalarında jüri olarak görünen Perry, 2010 yılının ikinci yarısında da Teenage Dream albümünden bir şarkı olan Firework ile büyük bir hit haline geldi ve Amerika Birleşik Devletleri bu şarkıyı 9x Platinum sertifikası ile onayladı.
2011’de, albümdeki bir diğer şarkı olan Extraterrestrial ile sevenleriyle buluşan Perry, şarkıda rapçi Kayne West ile düet yaptı ve aynı yılın sonlarında, Teenage Dream’in beşinci şarkısı da Hot 100 listesinin başında yer aldı. 2011’de Şirinler filminde seslendirme yapan Katy Perry, 2012 yılında Katy Perry: Part of Me isimli bir otobiyografik belgesel hazırladı.
2013’te Şirinler filminin devamı niteliğindeki Şirinler 2 filminde seslendirme yapan Perry, son olarak 2017 yılında Witness albümünü çıkarmıştır.

Katy Perry Albümleri

Katy Perry’nin çıkarmış olduğu stüdyo albümleri şu şekildedir;
Katy Hudson (2001)
One of the Boys (2008)
Teenage Dream (2010)
Prism (2013)
Witness (2017)

Katy Perry’nin Aldığı Ödüller

Katy Perry, 5 Amerikan Müzik Ödülü, 6 Billboard Müzik Ödülü, 6 MTV Avrupa Müzik Ödülü, 5 MTV Video Müzik Ödülleri de dahil olmak üzere birçok prestijli ödülün sahibi olmuştur.

Katy Perry’nin Kişisel Hayatı

Katy Perry Ekim 2010’da aktör Russell Brand ile evlenmiş, ancak çiftin evliliği iki yıl sonra sona ermiştir. Daha sonra şarkıcı John Mayer ile kısa süreli bir ilişki yaşayan güzel şarkıcının adı şimdilerde başka bir erkekle anılmamaktadır.
Katy Perry, UNICEF, Amerika Birleşik Devletleri İnsan Topluluğu, MusiCares, Çocuk Sağlığı Fonu gibi birçok hayır kurumu ve daha pek çok kuruluşla birlikte çalışmaktadır. Aynı zamanda gey hakları savunucusudur ve her insanın cinsel yöneliminden bağımsız olarak eşit muamele görmesi gerektiğine inanmaktadır.