Kaşıntı tedavisi nasıl yapılıyor?

Kaşıntı büyük sorun kabul ama ağaca değil ormana bakmak lazım. Çözüm çok derinlerde olabilir. Peki kaşıntı tedavisi nasıl yapılıyor?

Uzun süreli kaşıntı insanı canından bezdirir. Onca tırnağa çelik olsa dayanmaz. Tende yaralar açılır. Kronikleşen kaşıntılara yönelik bazı tedaviler ve uygulamalar var. Bunların işe yaraması için öncelikle kaşıntıya neden olan sorunun belirlenmesi gerekiyor. Başka türlü kaşıntının geçmesini beklemek boş. 

KaşıntıNemlendiriciler kaşıntının azalmasında faydalı olabilir.

Kaşıntı nedenini ortaya çıkarmak için bir dizi test gerekebilir. Hemen bakalım:

Fiziksel muayene: Doktor fiziksel işaretleri gözden geçirir. Kaşıntıya neden olan rahatsızlığı tanımaya çalışır. Belirgin cilt hastalığı yoksa şu testler uygulanır:

Kan testi: Tam kan sayımı yapılır. Neler eksik neler fazla bakılır. Hastalık ipuçları araştırılır.

Kimyasal profil: İç hastalıklar kaşıntıyı tetikleyebilir. Böbrekte ve karaciğerde işlev yetmezliği buna örnek. Sorun kimyasal göstergelerden, örneğin hormonlardan okunabilir. Alerjiler de kaşıntı nedeni olabilir.

Tiroid testi: Hipertiroid gibi tiroid anormallikleri kaşıntıya neden olabilir.

Akciğer grafisi: Kaşıntı nedenini belirlemede yardımcı yöntemlerden.

Tedavi

Testlerle kaşıntı nedeni belirlenebilirse, tanılanan soruna bağlı olarak tedavi aşamasına geçilebilir. Birden fazla yöntem var:

İlaçlar: Kortikosteroid içeren kremlerle ilk müdahale yapılır. Sorunlu bölgelere yedire yedire bu kremlerden sürülür. Uygulama kremin daha iyi emilmesi için nemli pamukla yapılır.

Hap tedavisi bir başka seçenek. Genellikle antihistaminikler tercih edilir. Özellikle deri iltihabına neden olan sorunlarda hap tedavisi çok daha yaygın.

Asıl sorunun tedavisi: Kaşıntı çoğu zaman sorunun kendisi değil yan etkisi demiştik. Bu durumda varılacak sonuç açık: tedavi sürecinde ağırlıklı odak, asıl sorunu çözüme kavuşturmak olmalı. Bunun dışında kalan her şey geçici çözümden ibaret.

Işık tedavisi: Güneş ışığının nimetlerine dayalı yöntemlerden. Helioterapi gerçekten güneş ışınlarıyla yapılabildiği gibi ark lambası, civa buharlı ampül, projektör gibi yapay ışıklarla da uygulanıyor.

Helioterapinin kendi içinde farklı dalları var. Hemen hepsinin deri döküntülerine, özellikle kaşıntılara iyi geldiği söyleniyor. Bunlardan biri de gözle görülen renklerle uygulanan kromoterapi. Özellikle kırmızı ışığın kullanıldığı kromoterapi seanslarının deri döküntülerine olumlu etkisi çok yazılıp çiziliyor.