Kasık Fıtığının Belirtileri Nelerdir ?

Çeşitli zorlamalardan dolayı karın duvarına ait olan zarın zayıflaması ve yırtılması sonucunda karında bulunan organların bu zarı geçerek kasıklara taşması ile oluşan fıtık türüne kasık fıtığı adı verilmektedir. Fıtık kelime anlamı olarak yırtık anlamına gelmektedir. Karın zarındaki yırtılmalar sonucu fıtık ortaya çıkar. Kasık fıtığı kasıklarda bir yumuşak doku şişliği şeklinde kendini göstermektedir. Yüz üstü yatıp uyunduğunda fıtık yok olurken gün içinde ayakta fazla kalındığında fıtık kendini tekrar göstermektedir. Şişlik elle hissedilecek büyüklüğe ulaşır.

Fıtıklar karın zarındaki zayıf noktanın yırtılması sonucunda oluşur. Fıtık nerede meydana gelirse oranın adı ile anılır. Kasıklarda olan fıtığa kasık fıtığı, göbekte olan fıtığa ise göbek fıtığı adı verilmektedir. Kadınlarda da görülen bu fıtıkların erkeklerde görülme olasılığı daha fazladır. Çünkü erkekler kadınlara oranla daha ağır işlerde çalışarak kendilerini zorlayabilirler.  Fıtıklar daha çok zorlamayla olduğu için erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre bir hayli fazladır. Özellikle kasık fıtıkları erkelerde e sık rastlanılan fıtık türüdür. Erkeklerde sık rastlanılmasının nedeni erkek cinsel organının gelişimiyle ilgilidir. Erkek bebekler anne karnında iken testisleri torbada gelişmez Anne karnında ilk yedi ay testisler bebeğin kendi karnında böbreklere yakın bir yerde durur. Yedinci aydan itibaren sağda ve solda bulunan kanallar sayesinde torbaya iner. Testisler torbaya indikten sonra karın içi ve karın dışının birleştiği yer bir zarla kapanır. Bu zar kuvvetli değilse karındaki organlar bu zarı yırtarak torbaya dolar. Böylelikle kasık fıtığı olmuş olur.

Kasık fıtığı her yaşta ortaya çıkan bir hastalıktır ve Kasık fıtığının ilk belirtileri kasıkta kuvvetli bir sancının oluşmasıdır. En önemli belirtisi ise kasıkların belirgin bir şekilde şişmiş olmasıdır. Kasık fıtığına bağlı olan şişlikler gece yatınca kaybolurken gündüz normal aktivitelerinizi gerçekleştirdiğinizde tekrar meydana çıkar. Yırtıktan dışarı çıktığı için yer çekiminin de etkisiyle fıtık ayakta kalınca daha da belirginleşir. Sırt üstü yatınca kasık fıtığı kaybolmaktadır. Kasık fıtığını büyüklüğü karın zarındaki yırtığın büyüklüğüne oralar artar. Yırtık çok büyükse bağırsakların da kasıklara indiği görülebilir. Kasıklarda görülen her ağrı kasık fıtığı anlamına gelmez. Kasıklarınızda ağrı hissediyorsanız ve kasıklarınızda herhangi bir şişlik yok ise bu durumda uzman bir doktora görünmenizde fayda var. Kasık fıtığı belirtilerinde kasık ağrısı ve akabinde gelen şişlikler vardır.

Karın zarının yırtılması ile karında bulunan dokuların bu zardan gerçek kasıklara sarkması sonucunda oluşan kasık fıtığı zamanında tedavi edilmezse fıtık kangrene dönüşmektedir. Yırtıktan sarkan organlar yırtığın daralması sonucu fıtıktaki kan akışını zayıflatıp durduracağından dolayı bu organlar işlevini yapamaz hale gelir. Kasıklara sarkan bağırsaklar kasıkların normalin oldukça daha fazla büyük görünmesine neden olurken zamanında yere yerleştirilmez ise bağırsak düğümlenmesine sebebiyet verir. Kasık fıtığının nede olduğu bağırsak düğümlenmesi ise hastanın aşırı bir şekilde kusmasına, gaz ve dışkı çıkaramamasına sebep olur. Hatta zamanında tedavi edilmez ise hasta ölümle pençeleşebilir.

Kasık fıtığının belirtileri arasında fıtık oluşmaya başladığında hata yürümekte zorluk çeker ve ayakta durmakta zorlanır. Fıtığın oluştuğu bölgede kuvvetli bir ağrı ve çekilme hissi oluşur. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte spazm şeklinde ağrılar görülürken bağırsaklardan ses işitilir. Ayrıca midede hazımsızlık ve şişkinlik baş gösterebilir. Öksürme, ıkınma, zorlanma ve ağır kaldırma gibi sebeplerden dolayı şişkinlik bir hayli artar.

Hastalığı Tedavi Etmemenin Zararları

Kasık fıtığı tedavi edilmez ise kısırlığa sebebiyet verebilir. Çünkü kasıklardaki şişkinlik kasıklardaki damarlara baskı yaparak onları düzenini bozabilir. Isı farklılığı da oluşturarak yumurtaların yapısını bozar.