Kasık fıtığı ve cerrahi yöntemler

Modern kasık fıtığı cerrahisinde uygulanan birden fazla tedavi yöntemi var. Bu yöntemlerin tamamında asıl amaç hasta için en güvenilir yöntemle fıtığı onarmak ve normal yaşantısına en kısa sürede dönüşü sağlamak. 

Ameliyat tipi  açık (klasik) ve laparoskopik olmak üzere 2  ana başlık altında incelenir. Bu iki türde de yama  uygulaması  yapılır. Eğer herhangi bir medikal engel yoksa hastanın tercihleri de göz önüne alınarak ameliyat tipi ve anestezi tipine karar verilecektir.

Kasık fıtığında uygulanan yöntemler:

Herniorafi:  Bu yönteme açık fıtık ameliyatı da denir. Adından da anlaşılacağı üzere bu yöntemde kasık bölgesinde 4 – 7 cm arası bir kesi açılır. Bu kesinin uzunluğu kişiden kişiye değişim gösterebilir. Kesi açıldıktan sonra sorunlu bölgedeki dışarı baskı uygulayan organlar geriye itilir. Ardından fıtığa neden olan karındaki açıklık sentetik örgü dikiş yöntemiyle kapatılır. Operasyon 1 – 3 saat arası sürer. Genellikle genel anestezi altında yapılır. Ancak hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak Doktor ve hastanın tercihine göre lokal anestezi altında da yapılabilir. Hasta genellikle ertesi gün taburcu olur. Ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilir. Eğer başka bir sağlık sorununa bağlı bir engel yoksa her yaşta hastaya uygulanabilir. 

Laparoskopik:  Bu yöntemde herniorafi yöntemindeki gibi büyük bir kesi açılmaz. Onun yerine birkaç küçük kesi açılır. Bu nedenle bu yönteme kapalı fıtık ameliyatı da denir. Laparoskopik yöntemde karın içi laparoskop  adı  verilen ucunda ışık  ve kamera bulunan  bir  alet yardımıyla incelenir. Bu kamera göbeğin hemen altına açılan yaklaşık 1 cm’lik keşiden karın içine yerleştirilir. Bunun dışında karın duvarının değişik yerlerine 5 – 10 mm’lik kesiler açılır. Buradan da trokar denen aletler karına yerleştirilir. Bu şekilde kamera görüntü sağlarken trokarlardan karına yerleştirilen aletlerle operasyon gerçekleştirilir.