Kasık Fıtığı Tedavi Yöntemleri Neler ?

Kasık fıtığı son derece kısa ve kolay bir operasyon ile tedavi edilebilen bir fıtık çeşididir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi de o kadar kolay ve başarılı olmaktadır. Kasık fıtıkları açık veya kapalı ameliyat ile tedavi edilmektedir. Bu ameliyatlarda başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak ileri seviyedeki bir kasık fıtığı hasta için tehlikeli bir hale gelebilir. Özellikle bağırsakların sıkışması ve organların kan dolaşımını yapamaması bu Kasık fıtığında son derece tehlikeli bir durumu göstermektedir. Bu durum hastanın kangren olmasına bile yol açabilir. Yine ileri seviyedeki bir kasık fıtığı ve geciken tedavi organların çürümesine de yol açabilir. Organların çürümesi ise alınması anlamına gelmektedir. Bunun için gerek bebek ve çocuklarda gerekse ergen ve yaşlılarda teşhis konulur konulmaz ameliyat önerilmektedir. Bu ameliyat kısa sürmekte ve hasta iki üç saat içerisinde taburcu edilmektedir. 

Kaç Çeşit Kasık Fıtığı Vardır?

Kasık fıtıkları üçe ayrılır. Endirekt, direkt ve femoral fıtıklardır. Ancak bunların hepsinde tedavi yöntemi yine aynıdır. Kasık fıtığı kanalların açık kalması ve organların bu açık ve yırtıklarda sıkışması anlamına gelmektedir. Anne karnında bile oluşan bu komplikasyonlar bebeğin doğması ile birlikte hemen tedavi edilmektedir. Tedavisi geciktirilen her fıtık ileri safhalara gelebilir ve dönüşü imkânsız tehlikelere yol açabilir. Herkeste farklı özellikler ve oluşumlar gösteren fıtıkta tedavi yöntemleri genel olarak aynıdır. Yırtıkların ve kanalların kapalı veya açık ameliyat ile kapatılması ile tedavi mümkün olmaktadır. Ayrıca bu durumda diğer tarafta fıtık olup olmadığını anlamak da kapalı ameliyat ile mümkün olmaktadır. Kasık fıtığı herhangi bir ilaçla değil ameliyat ile kesin bir çözüme ulaşmaktadır. Bunun için uzman bir doktora gitmek ve hastane ortamında ameliyat olmak gerekmektedir. 

Dev fıtıklar yani tıptaki adı ile scrotal fıtıklar tedavisi en zor olan fıtıklardır. Çok büyük boyutlara ulaşan bu fıtıkların organlara yapışması olasılığı oldukça yüksektir. Bunun için tedavi de zor olmakta ve bazı komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Bu tür fıtıkların ameliyatı ise fıtık konusunda uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Dev fıtıkların ameliyatında kapalı ameliyat yönteminin uygulanması oldukça zor hatta olanaksızdır. Bu tür fıtıklarda daha çok açık ameliyat yöntemleri tercih edilmektedir. En tehlikesiz ve kolay tedavi olan kasık fıtığı çeşidi ise nokta fıtıklardır. Bu fıtıklar yırtılmanın olduğu ancak organların bu kanallardan çıkmadığı fıtıklardır. Nokta fıtık ameliyatları genel olarak kapalı ameliyat yöntemi ile yapılmaktadır. Bu tür fıtıkta hastanın ağrı hissetmesi bacağını çekememesi belirtileri bir avantaj olarak görülmekte ve fıtığın ilerlemesi engellenmektedir. Erken teşhis edilen fıtıklarda lokal anestezi ile ameliyat yapılabilmektedir. İleri dereceli fıtıklarda ise genel anestezi uygulaması yapılmaktadır. 

İlaçla fıtık tedavisi yapılamaz ancak yaşlı ve ameliyatı kaldıramayacak yapıdaki bünyeler de farklı bir yöntem kullanılmaktadır. Fıtık bağı adı verilen bu yöntem ile fıtık kesesi içeri yitilmektedir. Ancak bu yöntem de çok güvenilir bir yöntem değildir. İleriki dönemlerde şişme veya organlara yapışma tehlikesi meydana gelmektedir. Ayrıca bu bağ rahatsızlık verebilir ve fıtıklar kenarlardan çıkabilir. 

Fıtık ameliyatının zamanı ise hastalığın teşhisi ile en kısa zamanda yapılması olarak ifade edilmektedir. Ameliyat için ekstra bir hazırlık gerekmemektedir. Dört beş saat aç kalmak ve güvenilir bir hastane de ameliyat olmak yeterlidir. Ameliyatın ardından üç ay sonra kaslar eski direncine kavuşur ve sağlamlaşır. Fıtığın tekrar etmesi olasılığı ise oldukça düşüktür. Ancak kişinin biraz daha dikkatli olmasında fayda vardır.