Kasık Fıtığı Nedir ve Nasıl Oluşur ?

Kasık fıtığı genel olarak kasıkta organların yerleştiği kanalların kapanmaması, açık kalması anlamına gelmektedir. Fıtık kelime anlamı olarak yırtık demektir. Ülkemizde ve dünyada son yıllarda çok sık rastlanılan rahatsızlıkların başında yer almaktadır.

Kasık fıtığı çocuklarda ve büyüklerde farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde genel olarak anne karnında başlamaktadır. Anne karnında ilk üç ay süresi içersinde organların oluşumu başlamaktadır. Testis ve yumurtalıkların ve bağırsakların bu kanalların arasında kalması ve burada fıtık oluşturması demektir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı

Erkek çocuklar kız çocuklara nazaran daha fazla fıtık olasılığı ile karşı karşıya kalmaktadır. Testislerin ve bağırsakların bu boşluklarda sıkışıp kalması ile fıtık oluşmaktadır. Kız çocuklarda ise bu durum yumurtalıkların kanallara sıkışması olarak ifade edilmektedir. Ancak kız çocuklarda erkeklere nazaran daha az görülmektedir. Erken doğum, düşük kilo da bebeklerde fıtık olasılığını artıran sebepler arasında yer almaktadır. Prematüre bebeklerde ve farklı hastalıkları olan bebeklerde görülebilir.

Kasık Fıtığı Nasıl Olur ?

Erkeklerde daha çok sporcularda, ağır yük kaldıran ve zorlanan kişilerde görülür. Erkeklerde kasların arasına sıkışan organların şişmesi ile anlaşılır. Ani bir ağrı ve şişme ile anlaşılır. Kasık fıtıkları uzmanlar tarafından çok sinsi bir hastalık olarak yorumlanır. Özellikle uyuyunca ve yatınca neredeyse tamamı ile kaybolur. Ağrılar ise kısa süreli ve hafif olabilir. Ancak bazen şişme alt organlara kadar varabilir. Kasık fıtıkları zayıf bir kas ve doku sistemine sahip olan insanlarda da oluşabilir.

Kadınlarda daha çok doğum sonrasında görülebilir. Bunun sebebi ise doğum esnasındaki ıkınma ve zorlamadır. Yine hamilelik esnasında zayıf dokuları olan kadınlarda da sık olarak görülmektedir. Kadınlarda ağır kaldırma ve zor işler sonrasında da rastlanılabilen kasık fıtıkları tedavi imkanı mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bazı kimselerde kollejan denilen bağ dokularının zayıflığı da fıtık olmasında büyük etken olarak bilinmektedir.

Kasık fıtıkları diğer fıtıklardan daha fazla olan bir fıtık çeşididir. Hemen hemen her yaşta görülebilir. Kasık fıtıkları kendi aralarında üçe ayrılmaktadır. İndirekt kasık fıtıkları daha çok gençlerde görülen bir türdür. Direkt fıtıklar ise daha çok yaşlılarda görülen fıtıklardır. Femoral fıtıklar ise daha çok kadınlarda görülen bir kasık fıtığı çeşididir.

Kasık Fıtığı Nasıl Tehşis Ediliyor ?

Hepsinin birbirine benzeme yapısı olduğu için hangisi olduğunu teşhis etmek bazen zor olmaktadır. Ancak hepsinde de tedavi yöntemi yine aynıdır. Bu ayrım ise fıtığın olma sebebine göre belirlenmektedir. İleri derecede olan bir Kasık fıtığında şişme büyük olurken öksürük ile de bu şişlik artabilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi kasık fıtıklarında da erken teşhis büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle boğulma olarak tabir edilen fıtığın sıkışması ve organların kan dolaşımı yapamaması tehlike arz eden bir durumdur. Bu durumda organlarda çürüme ve görevini yapamama olabilir. Bu da organların alınması anlamına gelmektedir. Buna fıtık içi gangren ismi de verilmektedir. Ancak erken teşhis edilen ve organları sıkıştırmayan fıtıklar kısa süren bir ameliyat sonucunda tedavi edilmektedir. Bir tarafında fıtık olan kimsenin diğer tarafında da fıtık oluşması beklenilmektedir.

Kasık fıtığı ameliyatında kapalı ameliyat ile teşhis ve tedavi edilen bir durumdur. Bu nedenle bir tarafında fıtık olan kimselerin diğer tarafına da bakılması gerekmektedir. Kasık fıtıklarında en kolay tedavi edilen ancak teşhis edilmesi zor olan nokta fıtıkları, uzman bir Doktor tarafından bir takım tetkikler sonrasında anlaşılmaktadır. Bu fıtıklar yırtılmanın olduğu ancak bağırsakların henüz bu yırtıklardan dışarı çıkmadığı anlamına gelmektedir. Oldukça kolay bir operasyon ile bu yırtıklar kapatılmaktadır.