Kasık fıtığı nedir? Kimlerde olur?

Özellikle ince bağırsak olmak üzere karın içi organlarının karın duvarındaki doğal açıklıklardan ya da zayıf noktalardan dışarı doğru çıkmasına kasık fıtığı denir. Bu zayıf noktalar doğumsal bozuklulardan olabilir. Ayrıca ağır kaldırma, kronik Kabızlık, öksürme, ıkınma veya idrar zorluğu gibi durumlarda da oluşabilir.

Kasık fıtığı kendi başına tehlikeli değildir. Ancak komplikasyonlara neden olduğu durumlarda bu durum değişir. Bu nedenle tetikte olmak şart. Ağrı veya renk değişimi yaşanırsa en kısa zamanda doktora görünülmeli.

Kasık fıtığının Nedenleri ?

Kasık fıtığının kesin nedeni bilinmiyor. Ancak bazı durumlarda doğumsal bozukluklar ve sonradan gelişen rahatsızlıklar da tetikleyici olabiliyor.  Bunlar:

 • Karın içi basıncın yüksek olması
 • Karın duvarının zayıf olması
 • İdrar veya dışkı yaparken zorlanma
 • Ağır kaldırma
 • Gebelik
 • Kronik öksürük
 • Karın içinde sıvı birikmesi

Ayrıca yaşlanma ve uzun süre fiziksel aktivitede bulunma karın duvarında incelmeye ve zayıflamaya neden olabiliyor. Buna bağlı olarak kasık fıtığı gelişebiliyor.

Kasık Fıtığı Kimlerde Olur ?

Kasık fıtığı erkeklerde kasık kanalı üzerinde olur. Bunun nedeni o bölgenin daha zayıf olması. Kadınlardaysa işler biraz değişik. Bu bölgede rahmi tutan bağlar var. O nedenle kadınlardaki kasık fıtığı oranı erkeklere oranla çok daha düşük.

Fıtık riskini arttıran bir diğer önemli nokta da genetik geçmiş. Ailesinde kasık fıtığı olanların fıtık olma riski çok daha yüksek.
Bazı tıbbi durumlar da kasık fıtığına neden olabilir. Özellikle kistik fibrozis, ciddi akciğer hasarı, kronik öksürük ve kabızlık gibi sorunlar fıtığı tetikleyebilir.

Fazla kilo yine başımızın belası. Burada da fıtığa neden oluyor.  Aşırı kilo karına fazladan baskı uyguladığından böyle bir durum söz konusu oluyor.

Gebelik döneminde de fıtık riski artıyor. Bunun nedeniyse fazla kiloyla aynı.

Bazı meslek grupları da kasık fıtığından fazlaca mustarip. Özellikle fiziksel olarak yapılan işler, ağır kaldıranlar ya da uzun süre ayakta kalanlar çok daha fazla risk altında.

Erken doğum da diğer risk arttırıcı etmenlerden. Bunun nedeni karın duvarının tam olarak gelişememesi.

Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı Belirtileri

Kasık fıtığının kesin bir belirtisi yok. Yani önceden kestirilemiyor. Çoğu kasık fıtığı zaman içerisinde belirginleşir ve fark edilir. Dolayısıyla çoğu zaman fıtık eşittir şişlik demektir. Bu da en önemli belirtidir. Bunlar dışında oluşabilecek bazı belirtiler şunlardır:

 • Kasık kemiğinin her iki tarafında da şişlik.
 • Şişlikte ağrı, yanma veya sızı hissiyatı.
 • Ağır kaldırma, öksürme veya öne eğilmede ağrı.
 • Kasık bölgesindeki şişlikte kızarma.
 • Kasıkta basınç veya zayıflık.
 • Kasıkta ağır veya dirençli bir hissiyat.
 • Erkeklerde testis şişmesi (çok ender olur).

Yatarken fıtığı hafifçe ve kolayca karına doğru itmek mümkündür. Fıtığa ayrıca buz uygulamak da şişmesini azaltabilir.

Kasık fıtıkları endirekt, direkt ve femonal olarak üç çeşide ayrılmaktadır.

Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Kasık fıtığı ameliyatı en sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Ameliyat kısa sürer ve fıtık ne kadar erken teşhis edilerse, ameliyat da o kadar kolay gerçekleşir. İleri seviyedeki fıtıklar operasyon riskini ciddi olarak arttırmaktadır.

Kasık fıtığının ilaç ile tedavisi yoktur. Ameliyat en kesin çözümdür. Erken teşhis edilen kişilere bazen lokal anestezi ile bile fıtık ameliyatı yapılır. Ciddi boyutlara gelmiş fıtıklar hayati risk taşır ve bir an önce alınması şarttır. Ameliyat sonrası fıtığın tekrar çıkması olasılığı ise düşüktür.