Kasık Fıtığı Ameliyatı Nedir ?

Kasık fıtığı ile karşı karşıya kalan bireylerde genel itibari ile kasık fıtığı ameliyatı uygulanmaktadır. En sık uygulanan ameliyatlar arasında yer alan bu ameliyat bel bölgesinin aşağı kısmı uyuşturularak gerçekleştirilmektedir.

Açık- gerilimsiz ve yamalı bir teknikle gerçekleştirilen bir ameliyat olan kasık fıtığı ameliyatı kasık bölgesinde 5 ya da 6 cm’lik kesiler yapılarak uygulanmaya başlanır. Karın duvarında yer alan zarlara kadar ilerleme sağlanarak gevşek ya da yırtılmış zar varsa onarım aşmasına geçilir. Yırtık olan yer tespit edilerek yama yapılacak şekilde dikme işlemi gerçekleştirilerek ameliyat gerçekleştirilmektedir. Cilt genelinde gizli dikiş yöntemleri uygulanarak gerçekleştirilen bu operasyon yaklaşık 20-30 dakika arası sürmektedir. Ameliyat sonrasında hastanede 1 gün yatmanız gerekebilmektedir.

Kasık Fıtığı Nasıl Oluyor ?

Kasık fıtığı karın içi organların yer değiştirmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Karın duvarındaki açıklıktan ya da zayıf bölgelerden organların yer değiştirmesi ile seyretmektedir. Kimi zaman doğumsal sorunlar nedeni ile ortaya çıkan bu rahatsızlık kimi zaman karın içi basıncı artıran eylemlerle de ortaya çıkabilmektedir. Bu eylemler arasında ağır kaldırma, sürekli Kabızlık hali, öksürük, ıkınma, idrar zorluğu gibi eylemler yer almaktadır.

Kasık fıtığı oluşumu çoğu zaman tahmin edilemeyen bir durum olarak bilinmektedir. Ikınma ile oluşan şişlik durumu kimi zaman şişkinlik belirtileri tam belirginleşmediği için uzun süre fark edilemeyebilir. Kasık fıtıkları zaman içinde şişkinliklerle büyüdüğü için fark edilir hale geldikçe doktora giderek tedavi yöntemine geçilmektedir. Göbek, kasık ya da karın kısmında meydana gelen ağrılarla baş gösteren kasık fıtıkları sizler için adeta tehlike çanlarının çalması ile baş göstermektedir. Sadece ağrı varsa şişlik yoksa bu durum fıtık olarak değerlendirilmemektedir.

Kimi zaman iki tarafında fıtığı bulunan hastalarla karşılaşıla bilinmektedir. Bu durumda her iki fıtık ameliyatı da aynı anda gerçekleştirilebilmektedir. Bu durumda ameliyat süresi uzamakla birlikte kişi ameliyat sonrası kendini daha çok sakınmalı ve doktorların uyarılarına daha çok uymalıdır. Ameliyata alınmadan önce birtakım kurallara uyulmalıdır. Özellikle hastanın kullandığı ilaçlar varsa bu ilaçların kullanımları Doktor kontrolünde kesilmelidir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan önceki gece 00:00’dan sonra bir şey yemeyecek olan hasta ameliyat öncesinde adeta oruç gibi olmalıdır. Farklı kronik hastalıkları bulunanların özel durumlarına göre birtakım önlemler alınmalıdır. Bu hastalıklara bağlı olarak ilaç kullanımları varsa kişinin ameliyat öncesi bu ilaçları alması gerekmektedir.

Ameliyat lokal anestezi şeklinde gerçekleştirilmelidir. Kişinin özel bir durumu olmadığı sürece ameliyat lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilmelidir. Kişi ameliyat esnasında uyanıktır. Sadece belden aşağısını hissetmemektedir. Kimileri ameliyat esnasında uyanık olmaktan rahatsızlık duyabilir. Bu durumda bütün vücudun uyku moduna geçmesini sağlayacak uyuma yöntemlerinden yararlanarak ameliyat olacak olan kişiyi uyutma tekniğinden yararlanılabilmektedir. Anesteziye maruz kalan kişi ameliyat sonrası bile bu etkiden 2- 3 boyunca kurtulamaz. Ameliyat anını hatırlamak istemeyen hastalar için bu uyutma tekniği uygulanmaktadır.

Belden aşağısı uyuşturularak ameliyata girenler tam uyku halinde ameliyata girenlere göre daha şanslıdırlar. Bunun nedeni uyutulanların sersemlik, bulantı ya da kusma durumları ile karşılaşma olasılıklarının bulunuşundan kaynaklanmaktadır. Ameliyattan çıktıktan yaklaşık 3-4 saat sonra bacak bölgesi uyuşukluğu geçen kişi yürüyebilir. Yemek yiyebilir. Ameliyat sonrasında idrara çıkmada zorluk yaşayanlarla karşılaşılabilmektedir. Belden uyuşturucu etkisi bitmeden ağrı kesici verilerek hastanın ağrı çekmemesi sağlanır. Ameliyattan çıktıktan sonra 1 gece hastanede kalınması yeterli görülmektedir. Sabah hasta taburcu olarak evine dönebilmektedir. Ağrı kesici kullanımlarında bulunulabilmektedir. Ameliyat gecesi hastanede kalınma ihmal edilmemesi gereken bir gerçektir.