Kasık Biti Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kasık biti, baş ve vücut bitinin yakın akrabasıdır. Adından da anlaşıldığı üzere kasık bölgesini yuva yapar. Ancak yalnızca bu bölgede de kalmıyor. Fırsatı varsa hem başa, hem göğse, hatta  kirpiklere bile yayılabiliyor. Isırdı mı da çok acıtıyor, hatır hutur kaşındırıyor. Asıl sıkıntı burada başlıyor. O ısırıyor, siz kaşınıyor, kaşındıkça yaralar açıyor sonunda da iltihap kapıyorsunuz. Yada bit kaş ve kirpiklere kadar yürümüşse gözlerinizi ova ova kıpkırmızı yapıyorsunuz. Peki ne yapmak lazım ?

Kasık Biti

Kasık Biti

Kasık Biti Nasıl Bulaşır ?

Bu hastalığı kapmak çok kolaydır. İşin sırrı kasık biti olan biriyle cinsel ilişkiye girmek. Bu işin en kısa yolu. Ancak daha dolambaçlı yollar da var. Örneğin kasık biti olan bir yakınınızla ortak eşyalar kullanmak, mesela kıyafet paylaşmak bunlardan biri. Özellikle de iç çamaşırı paylaşımı kasık biti festivaline bedavadan bir bilet. Tabii bunların dışında daha farklı yollar da var. Ortak yatak, çarşaf, yastık, battaniye kullanımı ya da umumi havuzlar bile kasık biti kapmanız demek olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak şart.

Kasık bitinin bulaşması için 15-20 dakika deri teması yeterlidir. Bu yüzden el sıkışması veya sarılmak ile bulaşma olasılığı düşüktür. Bitler insan vücudunun dışında 24-36 saat yaşayabildikleri için bir havludan bile bulaşabilirler. Bu yüzden hijyene önem vermeli ve başkalarının eşyalarını kullanmamalısınız. Yaşadığınız evde bu hastalıktan yakınan kimseler varsa dikkatli olmalısınız.

Kasık Biti İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli ?

Diyelim ki kasık bitiniz olduğunu fark ettiniz. Bu sizi korkuttu. Koştunuz internetten araştırmanızı yaptınız. İçiniz yine de rahat etmedi. Doktora gitmeye karar verdiniz. Ancak doktora gitmeden önce hazırlık yapmak da istiyorsunuz. İşte o zaman elinize bir kağıt, kalem alın ve şu soruların yanıtlarını yazın. Çünkü bu sorular doktorun sizi muayene ederken soracağı sorular. Bakalım:

  • Ne zamandır kasık bitiniz olduğunu düşünüyorsunuz ?
  • Ne tür belirtiler yaşıyorsunuz ?
  • Nasıl bulaştığını biliyor musunuz ?
  • Sizden başkasına kasık biti bulaşma ihtimali var mı ?
  • Daha önce tedavi olmaya çalıştınız mı ?
  • Kronik bir sağlık sorunuz var mı ? Varsa hangi ilaçları kullanıyorsunuz ?

Bu soruların ardından doktorunuz kasık bitlerinizi görmek için genital (cinsel) bölgenize bakacaktır.

Kasık Biti Teşhisi Nasıl Konur ?

Kasık biti gözle görülür olduğundan çoğu durumda fiziksel muayene sırasında kolaylıkla teşhis edilebilir. Ancak kasık bitleriniz henüz büyüyüp serpilmemiş yani hala sirke dediğimiz yumurta boyutlarındaysa daha ayrıntılı bir inceleme gerekebilir. Doktor tarafından yapılacak bu ayrıntılı inceleme, tüylerinizi kısaltma ya da sarartmayı gerektirebilir. Eğer bir evde birden fazla kişide aynı anda kaşıntı ve döküntü oluyorsa bunun da nedeni bu bittir. Bu hastalığın teşhisi için genelde ülkemizde zührevi hastalıklar bölümüne gitmek gerekir.

Kasık Biti Nasıl Tedavi Edilir ?

Kasık biti tedavisi tıpkı baş ve vücut biti tedavisi gibi bit öldürücü şampuan, krem ya da losyonlarla olur. Şimdi bu ürünlerin içeriklerine ve nasıl kullanıldıklarına bakalım:

Losyonlar: Kasık bitine karşı kullanılan losyonlar genellikle malathion bazlı olur. Bu losyonlar kasık bölgesine sürülür ve 8 saat sonra yıkanır. Malathion bazlı losyonlar çok ender de olsa alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu durumlarda hemen kasık bölgenizi ılık suyla yıkayın ve doktorunuza başvurun.

Ağızdan alınan ilaçlar: Bu yöntem genellikle çok az kullanılır. Kasık bitine karşı ağızdan alınan ilaçlar genellikle ivermctin bazlı olur. İki hap olarak tek dozda alınır. 10 gün içerisinde etkisi görülmüyorsa doz tekrarlanabilir. Ancak bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmalı ve başka bir tedavi yöntemi istemelisiniz.

Lindan: Lindan bazlı ilaçlar zehir içerikli olduğundan yalnızca tüm tedavi yollarının işe yaramadığı durumlarda kullanılır. Genellikle krem şeklindedir. Krem genital bölgeye sürülür ve 4 dakika sonra yıkanır. Hamile ve emziren kadınların ve çocukların kullanmasına uygun değildir.

Göz tedavileri: Bit özellikle çocuklarda kaş ve kirpiklere de yayılabilir. Bu bölgelerde bit öldürücü ilaçların kullanılması mümkün olmadığından alternatif bir çözüm bulunmalıdır. Bu durumda bildiğimiz vazelin işimize yarayabilir. Günde 3 defa kaş ve kirpiklere vazelin sürmek kasık bitinden kurtulmayı sağlayabilir. Bir diğer alternatif çözüm de bu bölgedeki bit ve sirkelerin cımbız yardımıyla temizlenmesidir.