Kasık biti kapmanın belirtisi var mı?

Kasık biti adından da anlaşılacağı gibi kasık ve dış üreme organlarının çevresinde yaşayan küçük böceklerdir. Baş ve vücut bitinin akrabaları olan bu küçücük böcekler, yaklaşık 3 milimetreye kadar büyüyebilir. Tipleri baş ve vücut bitinden biraz daha farklıdır. Daha çok yengece benzer. Bu nedenle kimileri bu türe kasık biti yerine yengeç biti demeyi tercih eder. 

Kasık biti kapmanın en kısa yolu cinsel ilişki.  Ancak bazı durumlarda iç çamaşırı veya yatak gibi eşyaları paylaşmak da kasık biti kapmanın alternatif bir yolu olabilir. 

Kasık biti yaşlı genç ayırmaz. İmkanı olduğunda hemen üzerinize atlayıverir. Kasıklarınıza yerleşir. Sizi rahatsız etmenin türlü yollarını bulur. Ancak çocuklarda görülen kasık biti çoğu durumda cinsel istismarın bir kanıtı olabilir. Bu nedenle çocuğunuzda kasık bitiyle karşılaşırsanız mutlaka çocuğunuzla konuşmalı ve bir uzmana başvurmalısınız.

Kasık biti de tıpkı diğer akrabaları gibi kanla beslenir. Ancak çok daha kaşındırıcıdır. Tedavisiyse erişkin kasık bitlerini ve yumurtaları öldürmeye yönelik. Bunun için kullanılan ilaçlar tıpkı normal bit ilaçları gibi işler. 

Kasık biti neden olur?

Kasık bitinin en bilinen ve yaygın nedeni cinsel ilişki. Ancak tek yol bu değil. Daha önce de belirtiğimiz gibi özellikle iç çamaşırı ve yatak dahil olmak üzere ortak havlu, çarşaf, battaniye ve giysi gibi eşyaları kullanmak da kasık biti kapmanıza neden olabilir.

Kasık biti belirtileri neler?

Kasık bitinin en belirgin belirtisi kafa ve vücut bitiyle aynı: kaşıntı. Kasık biti denince akla sadece kasıklarda yaşayan bir bit türü belirmesi normal. Ancak buna inanmamak, vücudunuzu başka tüylü bölgelerinde kasık bitiyle karşılaşırsak şaşırmamak lazım. Çünkü kasık biti kafa da dahil olmak üzere tüylü her bölgede yaşayabilir. Şimdi gelin kasık bitinin kendine ev bellediği diğer yerleri de sıralayalım:

Uyluk

Karın

Göğüs

Sakal, bıyık

Omuzlar (omuzlarda tüylenme varsa)

Çocuklarda kaş ve kirpiklerde

Kasık bitim var. Doktora gitmeli miyim?

Kasık biti tedavisi genellikle evde tıpkı diğer bit türleri gibi tedavi edilebilir. Ancak şu durumlar varsa en iyisi bir doktora görünün:

İlaçlar işe yaramıyorsa

Hamileyseniz

Kaşınmaya bağlı yaralar açıldıysa

Kasık biti bana ne yapar?

Kasık biti genellikle bit karşıtı ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir. Ancak kasık biti istilasına uğrayan bazı insanlarda çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. Bunlar:

Cilt renginde değişim: Kasık bitlerinin kanımızla beslendiğini biliyoruz. İşte bu nedenle cildimizde renk değişimi olabiliyor. Bitler deriye yapışıyor karınları doyana kadar kanımızı içiyor, sonra da çekip gidiyorlar. Gittiklerinde de arkalarında küçük küçük mavi lekeler bırakıyorlar. Bu lekeler aslında bildiğimiz morarma. Yani cilt altında kanamanın kısa bir süre daha devam etmesi. Tedavisi yok. Yapabileceğiniz tek şey lekelerin kendiliğinden geçmesi. Tıpkı diğer morluklarda olduğu gibi. 

İkincil enfeksiyonlar: Kasık biti kanımızla beslenir, ısırınca da çok kaşındırır demiştik. Hal böyle olunca çok fazla kaşınmanın cildimize zarar verdiği kesin. Uzun süre kaşınmak cildi çizer, hatta kanatır. Ardından da temiz bakılmayan bu yaralar iltihaplanabilir. 

Gözlerde tahriş: Kasık bitinin çok kaşındırdığını biliyoruz. Hele bir de göz çevresinde olduğunu düşünün. Bu durum genellikle çocuklarda görülür. Yetişkinlerde kirpik ve kaşlarda kasık bitine rastlamak çok küçük bir ihtimal. Yani b madde çoğunlukla çocuklarımızı kapsıyor. Kaş ve kirpiklerdeki bitler gözleri kaşındırıyor. Uzun süre gözünü ovuşturan çocuk zamanla gözüne zarar veriyor, tahriş ediyor.

Ayrıntılı bilgi ve tavsiyeler için yorum.