Kas Ağrılarına Ne İyi Gelir ?

Kas ağrıları hemen hemen her yaşta görülen ve yaklaşık 1-3 gün içerisinde geçen bir ağrı türüdür. Kas ağrıları genellikle vücudun alışkın olmadığı fiziksel bir aktivite sonucu ortaya çıkar. Yapılan bir egzersiz bir kas grubu üzerinde ciddi Stres oluşturur ve fiziksel aktiviteyi takiben 24 ila 48 saat arasında çalıştırılan kas grubunda yıpranmaya bağlı ağrılar oluşur. Peki kas ağrılarına ne iyi gelir ? Kas ağrıları için en iyi çözüm nedir?

Kasları Rahatlatmak Ağrılara İyi Gelir

Fiziksel aktivite sonucu oluşan kas ağrılarına tıp literatüründe DOMS adı verilmektedir. DOMS yani Türkçe adıyla “Gecikmeli başlayan kas ağrısı”‘nın neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Buz uygulama, dinlenme, anti-enflamatuar ilaç kullanımı, masaj, esnetme egzersizleri ve sıcak uygulama genellikle kas ağrılarınına iyi gelmektedir. Özellikle antreman öncesi ve sonrasında esneme hareketleri yapılması sakatlanmaları büyük ölçüde azaltmakta hem de DOMS yüzünden oluşan kaslar ağrılarını hafifletmektedir. Yüksek tempolu antreman yapan sporcuların en az 10 dakika boyunca yürüyerek vücudu soğutması ve bunu takiben de esnetme egzersizleri yapmaları spor öğretmenleri tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Gecikmeli başlayan kas ağrıları (DOMS) çalıştırılan kas gruplarında olduğu için diğer kas gruplarında herhangi bir ağrı oluşmaz. Bu yüzden DOMS’un olduğu kasları 48 saat boyunca dinledirmek ağrılara iyi gelecektir. Eğer bu kaslara daha fazla yük bindirilirse, kaslar zarar görebilir ve yırtılabilir. Bu da doğal olarak kasların iyileşme süresini ve ağrıların artmasına neden olur. Vücut geliştirenlerin diğer kas gruplarını çalıştırmalarında genellikle bir sakınca yoktur. Antremanların hemen sonrasında buz uygulama ve takip eden günlerde de sıcak uygulama sporcuların sıklıkla uyguladığı bir metottur.

Kas Ağrılarına İyi Gelen İlaçlar Neler ?

Acetaminophen türü (Tylenol), NSAID türleri Aspirin, ibuprofen(Advil,Motrin) veya naproxen türü (Aleve) reçetesiz ilaçlar genellikle kas ağrılarına iyi gelen ama uzun süreli kullanılmaması gereken ilaçlardır. Bu ilaçların uzun süreli kullanımı kasların kendilerini tamir etmelerini zorlaştırabilir. Ayrıca reçetesiz satılan bu ilaçları ülser, böbrek ve karaciğer hastaları doktorlarına danışmadan kesinlikle almamalıdırlar.

Ciddi sakatlanmalara bağlı oluşan ağrılar için doktorlar kas gevşetici ilaçlar da vermektedir. Bu ilaçlardan bazıları:

  • Carisoprodol(Soma): Genellik kas spazmı için verilmektedir. Alkol ve uyuşturucu ile alındığında sedatif etkileri olabilir. Kısa süreli kullanılmalıdır.
  • Cyclobenzaprine(Flexeril): Genellikle spazmdan kökenli bel ağrıları çekenlere verilir. Uzun süreli ağrıların tedavisinde kullanılır ve anti-depresana benzeyen kimyasal bir yapısı vardır.
  • Diazepam(Valium): Spazm kökenli bel ağrıları çekenlere verilir ama 1-2 haftadan fazla kullanılmamalıdır. Bağımlılık yaratabilir ve kişinin uyku düzenini bozabilir. Anti-depresan kullananlara önerilmez.

Protein tozları ve hapları, C vitamini ve B Vitamini kullanımının kas ağrılarına iyi geldiği iddia edilmektedir ama kesin bir kanıt yoktur.

Kas Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler Neler ?

Bitkilerin ağrılar üzerindeki etkileri halen araştırılan bir konu olduğu için aşağıdaki popüler bitkileri dikkatlice kullanmak gerekir:

  • Capsaicin: Acı Şile biberinde bulunan ve kremi üretilen bir bitkidir. Ağrıları azalttığı iddia edilir.
  • Zencefil: İçinde foto kimyasal maddeler bulunduğu için kas ve kemik ağrılarına iyi geldiği iddia edilmektedir.
  • Krizantem: Genellikle baş ağrıları, karın ve diş ağrıları için yüz yıllarca kullanılmıştır. Romatoid Artrit ağrılarına iyi geldiği iddia edilmektedir.
  • Kediotu Kökü: Kas spazmı ve ağrılarına iyi geldiği iddia edilmektedir.

Şiddetli ağrısı veya mevcut ağrısı 3-4 günden fazla süren kişilerin bir doktora görünmeleri tavsiye edilir. Spor sakatlanmalarına bağlı oluşan kas ağrıları genellikle ortopedist doktorların alanıdır.