Karpal Tünel Sendromu Nedir ?

Karpal Tünel Sendromu bilekteki medyan sinirin sıkışmasıyla ilişkili. Yinelenen baskı bu sıkışmayı daha da arttırarak yoğun acı ve ağrı yapıyor. Klavyede yazı yazmak, örgü örmek, ağır kaldırmak, kimi ters el ve kol hareketlerine kalkışmak sorunu daha da ağırlaştırıyor.

karpal tünel sendromu

Belirtileri

Karpal Tünel Sendromu yavaş gelişiyor.  40 – 60 yaş arası risk yüksek. Belirtileri sıralayalım: Ellerde karıncalanma. Uyuşma. Bilekten kola uzanan ani, keskin ağrı. Parmaklarda yanma hissi. Geceleyin artan omuz, kol ve bilek ağrıları. Sabahları görülen şişlik ve el krampları. Başparmakta güçsüzlük.

Nasıl Anlaşılır ?

Belirtilerin diğer hastalıklarla karıştırılması tanı koymayı güçleştiriyor. Örneğin boyun fıtığı ve boyun kireçlenmesi Karpal Tünel Sendromuna benzer belirtiler veriyor. Tanı için sorunun öyküsü ve sağlık geçmişine ilişkin ayrıntılar bilinmeli: Mesleğiniz ve işiniz sorunu tetikliyor olabilir.

Örnek verelim: Piyanistler, kuaförler, tamirciler, bilgisayar operatörleri, heykeltıraşlar ve ev hanımları arasında Karpal Tünel Sendromuna daha sık rastlanıyor. Klinik muayene, boyun MR’ı ve EMG sinir testi tanı koymada yaygın olarak kullanılıyor.

Kimi zaman sorun başka sağlık sorunlarıyla ilişkili olabilir. Diyabet, hipertirodizm, akromegalini, Romatoid Artrit ve gut hastalığı Karpal Tünel Sendromuna benzer belirtiler üretebilir.

Nasıl tedavi edilir ?

Başlangıç döneminde uygulanan tedavi yöntemlerini sıralayalım: Ağrı kesici – antienflamatuvar ilaçlar. Bilek egzersizleri. Bileğin yoğun kullanımından kaçınma. El ve bilek atelleri.

karpal tünelSık tekrarlanan hareketler karpal tünel sendromunun en temel nedeni.

Karpal Tünel Sendromu ileri aşamada cerrahi müdahale gerektirebilir. Genel ya da lokal anestezi altında, mikroskop yardımıyla gerçekleştirilen bu operasyon oldukça basit: Bileğe, avuç içi yönünde 2 cm eninde bir kesi yapılır. Bu açıklıktan içeri giren cerrah, medyan sinire baskı yapan bandı keser.

Bu yöntemle sorun kalıcı olarak çözülür. Hasta 3-5 gün içinde normal yaşantısına dönebilir.