Karın yağlarından nasıl kurtuluruz?

Bugüne kadar ona bir sürü can sıkıcı isim takıldı. Ayva, balkon, can simidi… Şimdi karın yağlarından kurtulma vakti. Peki karın yağlarından nasıl kurtuluruz?

Dümdüz bir karın, hatta baklavalar hepimizin hayali. Orta yaşlardaysanız, başınızdan da bir hamilelik geçtiyse, iştahınız açıksa, bir oturuşta bir kasa bira bitirebiliyorsanız kurtulmak istediğiniz bir can simidiniz mutlaka vardır.

Peki nasıl kurtulacağız türlü sevimli isimleri olan bu canavardan ? Diyet yaparak mı, düzenli egzersizle mi ?

Dümdüz bir karın için

Ümitsizliğe kapılmayın. Dümdüz bir karna sahip olma ihtimaliniz hala var. Hem de mucize bir formüle gerek kalmadan.

Dümdüz karın

Dümdüz karın


Karın yağlarından kurtulmak için büyülü bir yiyecek, egzersiz şekli ya da diyet yok. Bu kötü haber. İyi haberse vücudunuzun kilo kaybetmeye göbekteki yağlardan başlaması.

Elma şeklinde kocaman göbeğiniz de olsa, kalça ve basenleriniz şeftaliyi de andırsa olası kilo kaybında kurtulacağınız ilk yer göbeğiniz olacak. Vermeniz gereken ne kadar fazla kilo varsa karnınız o kadar hızlı düzleşecek.

Tam tahıllar

Yapılan araştırmalar tam tahıllı yiyecek ağırlıklı ve kalori kontrollü diyetlerin daha fazla yağ yaktığını gösteriyor. Özellikle obez derecesinde kilolu insanlar bel bölgesinden ekstra fazla yağ yakıyor.

Araştırmaya katılan iki grup arasından meyve, sebze, et ve balığın yanında tam tahıllı besinler tüketen grup aynı şeyleri yiyip tam tahıllı besin tüketmeyen gruptan daha fazla yağ yakmış.

Beyaz ekmek gibi işlenmiş yiyecekler yediğinizde tetiğe basmış oluyorsunuz. Kan şekeriniz ve insülin değerleriniz yükseliyor. Bu da yağın daha kolay depolanmasına neden oluyor. Tam tahıllı besinlerle beslendiğinizde insülin değerleriniz dengede kalıyor. Bu durum kandaki glukoz değerlerinizin düşmesiyle bağlantılı. Böylece vücudunuz daha az yağ depoluyor.

Doymamış yağ

Karın yağlarınızdan düşük kalorili doymamış yağ bakımından zengin bir diyetle de kurtulmanız mümkün.

Yağları seçerken dikkatli olmak lazım. Bahsettiğimiz sağlıklı yağlar fındıkta, avokadoda, çekirdekte, zeytinde, soya fasulyesinde, çikolatada, zeytinyağında bulunuyor. Kilo vermeye yardımcı olmanın yanında kalp hastalıklarını önlemede de etkililer.

Uzmanlar uyarıyor, bunlar karın yağlarını hedefleyen mucize yiyecekler değil. Bu yağlar sağlıklı olmasına sağlıklı ama sonuçta yağ olduklarını unutmamak lazım. Kalorileri de oldukça yüksek.

Egzersiz

Kilo vermek istiyorsanız her gün yüzlerce lokma çiğnemek işinize yaramaz. Karın kaslarınızı güçlendirerek daha sıkı ve ince görünmeyi başarabilirsiniz.

Kilo vermek ve zayıf kalmak istiyorsanız sağlıklı, kontrollü beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalısınız. Günde bir saat yürüyüş ideal bir egzersiz olabilir mesela.

Ne kadar yoğun spor yaparsanız göbeğinizden o kadar hızlı kurtulursunuz. Özellikle aerobik daha ince bir karna sahip olmanın anahtarı.

Karın bölgesinde aşırı yağlanmanın riskleri

Kocaman bir göbeğin estetik görünüşü bozmaktan başka sakıncaları var. Karın bölgesinde aşırı yağlanma iri kalça ve basenlere oranla çok daha riskli. İç organlara yakın bölgede yağlanmanın neden olacağı sağlık sorunları deri altı yağlanmayla karşılaştırılamayacak kadar ciddi olabilir.

Karın bölgesi yakınlarındaki yağlanma kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, metabolizma rahatsızlıkları ve daha fazlasını başlatabilir. Karın yağları ödem oluşmasında ve arterlerin tıkanmasında da rol oynayabilir.

Göbeğiniz çok mu büyük?

Vücut kitle endeksine göre bel çevresinin ölçüsü sağlık durumu, şişmanlık derecesi ve gizli yağlanmanın habercisi.

Ne kadar risk altında olduğunuzu belirlemek için bir mezura yeterli. Bel çevrenizi (göğüs kafesi ile leğen kemiğinizin arasındaki girintili bölge) ölçün. Ama nefesinizi tutmadan, karnınızı içinize çekmeden. Yani hile yapmadan.

Erkekseniz ve beliniz 94 cm’den genişse kalp hastalıkları riski taşıyorsunuz. Kadınlar için bu sınır 80 cm. Bu noktadan sonra kendiniz için yapacağınız en iyi şey kilo vermek olacak.

Kısaca

Meyve, sebze, tam tahıl, fasulye, fındık, çekirdek, yağsız et, balık, yumurta kalori kontrollü bir diyet içerisinde yenildiğinde göbeğinizi yok eder. İhtiyacınız olan bütün besinleri de almanızı sağlar. Düşük yağ içeren besinleri tercih etmeniz daima çıkarınıza.

İşin sırrı dengeli ve kontrollü bir diyet. Günde en az bir saat egzersiz de olursa harika.