Karın Şişliği Neden Olur ?

Karın şişliği bir çok insanın yaşadığı gastroenterolojik bir durumdur. Karın şişliği genellikle asitli ya da yağlı yiyeceklerin tüketilmesi sonrası oluşur. Bu makalede karın şişliğe neden olan faktörleri ve çözümleri anlatacağız. Bu problemi sürekli yaşıyorsanız yeme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız gerekebilir.

Karın Şişliği ve Nedenleri

Gün içinde yaşanan şişkinliğin ilk nedenlerinden bir tanesi yediklerimizdir. Eğer gün içinde asitli ya da yağlı gıdalar fazla tüketilmişse karında şişkinlik hissi verebilmektedir. Bunun yanı sıra normalden daha fazla yemek yemek karında şişkinlik hissedilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Şişkinlik yediklerimizin içeriğine, sindirim sisteminin düzenli çalışıp çalışmadığına göre de hissedilebilmektedir.

Karın şişliği

Karın şişliği

Midenin normalden daha fazla yiyecek ya da içecekle dolması şişkinliğe neden olabilmektedir. Mide en çok genişleyen organların başında yer alıyor. Normal bir insanın midesi bir litrelik bir kapasiteye sahiptir. Ancak gün içinde yediklerimiz bundan fazla olduğunda giderek mide genişlemeye başlar. Bu esnada da elbette karın şişliği dediğimiz durum oluşabilmektedir.

Yiyeceklerin sindirilememesi de şişkinliğe neden olabilmektedir. Sindirim kişiden kişiye değişen bir durumdur. Yani her insanın bünyesi aynı yiyecek maddelerini aynı oranda sindiremez bu da şişkinliğin oluşmasına neden olur.

Bazı kişilerin şişkinlik hissetmesinde sütün etkisi bulunmaktadır. Laktoz etkisine sahip olan süt bazı insanlarda daha zor ya da hiç sindirilemediği için şişkinliğe neden olur. Bunun dışında çavdar, arpa ve buğday gibi besinler de kişiden kişiye sindirim düzeyi fark eden gıda maddelerinden bazılarıdır. Mide hassasiyetinin ön plana çıktığı bu noktada kişinin kendini kontrol ederek hangi besinleri daha kolay sindirebildiğini öğrenmesi gerekir.

Bazı gıda maddeleri de gaz yapıcı etkiye sahip olması nedeni ile karında şişkinliğe neden olabilmektedir. Fasulye, marul, brokoli, brüksel lahanası gibi besin maddeleri gaz yapıcı etkiye sahip olan gıdalardır. Bu da bu besinlerin tüketilmesinden sonraki şişkinliği açıklamaktadır. Bunun yanı sıra kızartmalar ve yeme bozuklukları da şişkinliğe neden olabilmektedir. Yeme bozukluklarında örneğin pipetli bir şeyler içerken içecekle birlikte hava da yutulduğu için doğal olarak karında şişkinlik hissi oluşmaktadır.

Karında şişkinlik oluşmasının farklı nedenleri de olabilmektedir. Öncelikle düzensiz yaşam şekli şişkinliğin oluşmasındaki önemli nedenlerden bir tanesidir. Uyku bozuklukları, aşırı sinir ve Stres, sigara ya da alkol kullanımı, dengesiz ve kötü beslenme de şişkinliğe neden olabilmektedir.

Karın Şişliği ve Hormonal Değişimler

Hormonal değişimler de karın şişliği nedenlerindendir. Bayanların özel günlerinde şişkinlik hissetmesi buna örnek olarak verilebilmektedir. Mide psikolojik etkileri en çok hisseden organlardan bir tanesidir. Bu nedenle olası bir stres ya da sinir midede şişkinlik, yanma gibi hislere neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra hareketsiz yaşam şekli, hızlı yemek yemek, doğal olmayan paketlenmiş ürünlerin daha sık tüketilmesi de şişkinliğe neden olabilmektedir.

Karın Şişliği Nasıl Geçer ?

Karındaki şişkinliğin giderilebilmesi için yapılabilecek şeyler de bulunuyor. Öncelikle düzenli beslenmek hem sindirim sisteminin düzenli çalışması hem de karındaki şişkinliğin giderilebilmesi için en önemli koşuldur.

Bunun yanı sıra ara sıra egzersiz yapmak da karındaki şişkinliğin giderilebilmesi için önemli etkiye sahiptir. Sigara pek çok organa zarar verdiği gibi sindirim organlarına da zarar veren bir maddedir. Bu nedenle sigara alışkanlığının bırakılması sindirim sisteminin düzene girmesi ve karında şişkinlik hissinin giderilebilmesi için önemli bir adımdır.

Ayrıca gün içinde yediklerinize dikkat ederek şişkinliği kontrol etmeniz de mümkün. Doğal besin kaynaklarının kullanılması, Lifli Gıdaların tüketilmesi, yeterli su içmek de karın şişliği için kullanılabilecek yöntemlerden bazılarıdır.

Karında şişkinlik sadece görüntü olarak bozuk bir görüntüye sahip olmanızı değil aynı zamanda da rahatsız ve huzursuz bir ruh haline sahip olmanızı da sağlar. Bu nedenle hem gün içinde hem de yaşam süresince kontrollü yemek yemek karındaki şişkinliğin giderilmesi için önemlidir.