Karın Germe Ameliyatı Nedir ?

Karın germe ameliyatı ile karın bölgesindeki fazla yağlar ve deriler yok edilmekte, karın kasları sıkılaşmaktadır. Tıptaki adı abdominoplastidir. Karın bölgesinde cerrahi yöntemler ile yapılan düzeltmeler karın germe ameliyatı yoluyla yapılmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Kısaca

Özellikle hızlı şekilde alıp verilen kilolar ve doğum yapmak sonucu kadınların vücudunda çeşitli deformasyonlar olabilmekte. Bu deformasyonlar vücudun çeşitli bölgelerinde kırışıklar, sarkmalar, çatlaklar olarak kendini gösterir. Yalnızca kadınlarda değil kilo ve beslenme problemlerine bağlı olarak erkeklerde de bu türde deformasyonlar ile karşılaşılmaktadır.

Örneğin kadınlarda birden fazla hamilelik sonrasında görülebilen bir durumken hem kadın hem de erkeklerde Obezite sonrası verilen kiloların ardından görülebilen bir durumdur. Çatlak, kırışık ya da sarkmaların en sık rastlandığı bölgelerden biri de karın bölgesidir. Bu tür sorunlar kimi zaman çeşitli diyet ve egzersiz programları ile çözülmesine rağmen kişiye göre değişmekte ve bazen iyileşemeyecek kadar fazla miktarda olabilmektedir. Siz de böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız ve bu sizin için can sıkıcı bir hale büründüyse karnınızdaki deformasyonu gidermek için çeşitli yollar araştırmaya başlamışsınız demektir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygun ?

Karın germe, diğer adıyla abdominoplasti bir ameliyat türü olduğundan dolayı bununla ilgili süreçleri, kimlerin yaptırabileceğini, risklerini ve ameliyat sonrası dikkat etmeniz gerekenleri iyi bilmenizde fayda var.

Karın germe

Karın germe

Karın germe ameliyatı kadınlar için de erkekler için de uygun. Ama doktorların karın germe ameliyatını uygun bulmadığı durumlar da olabilir. Bunlardan ilki ileride çocuk sahibi olmayı düşünen kadınlar. Ameliyat sonrasındaki hamileliklerde karın kaslarıyla ilgili sorunlar meydana gelebileceği için eğer ilerisi için hamilelik planınız varsa karın gerdirme ameliyatını bir süreliğine erteleyebilirsiniz. Hatırlanması gereken bir diğer nokta da karın germenin bir zayıflama yöntemi olmadığıdır. Yani fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve bu nedenle karın bölgeniz için cerrahi operasyon istiyorsanız sizin için uygun olan yöntem bu değil.

Karın Germe Ameliyatının Türleri

Karın germe ameliyatı hastanın durumuna göre iki temel şekilde yapılabilmektedir. Bunlar tam karın germe ameliyatı ve mini karın germe ameliyatıdır. Tam karın germe ameliyatında göbek deliğinin yeri değiştirilip yeni bir göbek deliği yaratılırken diğerinde böyle bir durum olmamakta yalnızca derilerin deforme olmuş kısımları yok edilmektedir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri

Ameliyat sonrası hissedebileceğiniz ağrılar ve oluşabilecek şişlikler ameliyatın beklenen sonuçlarından bazıları. Bunlar geçici sorunlar olup kimi zaman haftalar kimi zamansa aylar sürebilir. Ağrı ve acıları azaltmak içinse doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmalısınız. Bu süreçte karın bölgesinde uyuşukluk ve morlukların oluşması, kendinizi bu süreçte yorgun ve bitkin hissetmeniz normal.

Eğer iyileşme süreciniz uzun sürerse ciltte yara izlerinin görünür şekilde kalması da risklerden biri. Böyle durumlarda ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Ama unutmayın her ne olursa olsun en iyi ihtimalde bile karın bölgenizde hafif yara izlerinin kalması olası bir durum. Bu izleri en aza indirmek için ameliyat sonrası süreç geçtikten sonra doktorunuzun önerdiği yara izi kremlerini kullanmanız faydalı olabilir.

Ameliyat Sonrası

İster tam isterse mini olsun karın germe ameliyatı sonrasında karnınız bandaj ve sargı bezleriyle kaplı olacak. Dolayısıyla ameliyat sonrasında eve geldiğinizde doktorunuzun önerdiği şekilde bakım yapmanız çok önemli.  Ayrıca doktorunuz acınızı ve ağrılarınızı en aza indirmek için nasıl oturmanız ve ne şekilde yatmanız gerektiği konusunda da uyarılarda bulunabilir.

En az 6 hafta yorucu ve zor hareketler yapamayacağınızı, iyileşmek için de yaklaşık bir ay işe gidemeyeceğinizi düşünerek ameliyatınızdan önce bu tip durumları da planlamanız faydalı olacaktır. Ameliyat sonrasında daha hızlı adaptasyon için uygun bir egzersiz ve diyet programı da uygulayabilirsiniz.