Karın Ağrısı ve İshal Neden Olur ?

Karın ağrısı ve ishal pek çok insanın karşılaşabildiği durumlardandır. Karın ağrısı ve ishal sıklıkla görülmesine karşın toplum tarafından fazla önemsenmez. Fakat bu durumlar bazen hayati tehlike arz edebilir.

Karın Ağrısı ve İshal Neden Oluyor ?

Mide, bağırsak ya da farklı bir organ rahatsızlığına işaret edebildiği gibi psikolojik rahatsızlıklar da karın ağrısı ile kendini gösterebilmektedir. Bu nedenle sıklıkla karşılaşılan bir karın ağrısı sorunu dikkate alınması gereken bir durumdur.

Pek çok ülkede gerek yerel yaşam şekilleri gerekse ülke içinde fizyolojik etmenler nedeni ile toplum yapısına hakim olabilen karın ağrısı şikayetleri tedavi edilmediğinde de ölümlere varana dek pek çok kötü sonuca neden olur. Kişinin önce kendi kendini kontrol ederek tedavi sürecine başlanabilecek olan bu dönemde sebep sonuçlar da iyi takip edilmelidir.

Karın ağrısı ve ishal

Karın ağrısı ve ishal

Tıpkı karın ağrısı gibi ishal de toplum yapısında yer alan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Hijyenik koşulların yetersiz kalması, hava, su ya da gıda maddelerindeki zararlı maddeler pek çok yerde salgına sebep olabilmektedir. Başta çocuklar olmak üzere pek çok kişinin etkilenebildiği ishal de tıpkı karın ağrısı gibi sonuçları kötü olabilecek ve dikkat edilmesi gereken hastalıkların başında yer alıyor.

Karın ağrısı ve ishal nedenleri farklılık gösterebilmektedir. Gün içinde yediğiniz gıdalarda aşırıya kaçmanız ya da gıdalardaki zararlı maddelerin bedeninize zarar vermesi nedeni ile karın ağrısı oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra mide ya da bağırsakta oluşan bakteri sonucu da karın ağrısı belirtileri görülebilmektedir.

Kişinin kendini kontrol ederek elde edebileceği bilgiler doğrultusunda karın ağrısı hafifletilebilir ya da geçirilebilir ancak karın ağrısı devam ettiğinde hekim kontrolüne gitmek gereklidir. Bu nedenle öncelikle kişinin kendini kontrol ederek karar vermesi gerekir. Eğer ki Doktor kontrolünde bakteri ya da başka bir sorun çıkarda tedavi sürecine geçilmesi gerekir.

İshal ise daha çok hijyene dayalı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Örneğin, içme sularının temiz olmaması toplu salgınların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra tuvalet temizliği, el temizliği de ishalin oluşmasını önlemek yapılacak şeylerden bir tanesidir. Bazı ülkelerde temizliğe dikkat edilmesi ishalin yaygınlaşarak toplu ölümlerin görülmesine neden olmaktadır.

Ülkemizde de sık karşılaşılan sorunlarından bir tanesi olan ishal genellikle bebek ve çocuklarda daha sık görülmektedir. İshalin farklı türlerinin olması nedeni ile öncelikle doktor muayenesi gereklidir.

Zehirli ishal dediğimiz ishal türü daha tehlikeli ve ölümcül riski bulunduğu için kişinin kendinde ya da başkasında bunu fark edebilmesi daha zordur. Ateş, bulantı, karın ağrısı, halsizlik, ciltte renk bozukluğu gibi belirtileri olan ishal alınan tahliller sonucunda açığa çıkarılabilen bir hastalık türüdür. Bu nedenle de özellikle doktor kontrolü son derece önemlidir.

Karın Ağrısı ve İshal Ne Zaman Tehlikeli ?

Karın ağrısı ve ishal farklı nedenlerden olabilmektedir. Bazı durumlarda karın ağrısı bir uyarı olarak vücudun verdiği bir tepkidir. Farklı bir hastalığın habercisi olabileceği gibi ishalin de habercisi olabilmektedir.

Bunun yanı sıra karın ağrıları psikolojik nedenlere de dayanabilmektedir. İnsanların gün içinde yoğun Stres altında yaşaması ya da hoşlanmadıkları bir durumla karşılaşması sonucu karın ağrısı belirtisi görülebilmektedir. Devamlılığı olması halinde elbette bir uzman yardımı almak faydalı olacaktır.

İshal ise fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Temizlik, gıda maddelerinin yan etkileri ya da alınan ilaçların bir yan etkisi olarak da ishal görülebilmektedir. Hafif geçirilebilen ishalde kişi sadece yediklerine dikkat ettiğinde hastalığı kısa sürede atlatabiliyor.

Ancak daha yoğun ya da zehirli ishal görülmesi halinde tıbbi müdahale gereklidir. İshaline tehlikeli olmasının nedeni sıvı kaybına yol açmasıdır. Bu nedenle ishal görülen hastaların daha fazla su ve diğer içecek türlerini tüketmesi sağlanmaktadır.