Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir ?

Karın ağrısı tedavisi için ağrının şiddeti ve seyrinin bilinmelidir. İç organlardaki bir durumdan ağrı oluşabileceği gibi basit bir nedenden de olabilir. Bunun dışında ağrının aniden gelmesi de farklı bir tedavi gerektirebilmektedir.

Karın Ağrısı Tedavisi

Böbrek taşı, mide ağrıları ya da apandisit gibi bir sorun nedeni ile aniden gelen karın ağrıları görülebilmektedir. Bu nedenle aniden gelen ağrılarda yapılabilecek en iyi şey Doktor kontrolüne gitmektir. Bu tür ağrılar genellikle tıbbi müdahale gerektirdiği için çok zor ve sancılı bir süreç geçirilmesine neden olabilmektedir. Bu tür şikayetlerde hastanın hareket edememesi, nefes alıp vermede zorlanması gibi belirtiler görülebilmektedir.

Bunun dışında Karın ağrısının neden oluşabileceğini kişinin kendisinin öncelikle takip etmesi gerekir. Yetişkinlerdeki karın ağrısı nedenleri çocuklarınkinden biraz daha farklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra kişinin kendini kontrol edebilme şansı daha yüksek olması nedeni ile yetişkinlerde görülen kronik ağrılar yerleri ve sebepleri saptanarak kolaylıkla iyileştirilebilmektedir. Kişinin kontrolünün ardında ağrısının sebebinin psikolojik ya da fizyolojik olarak neden oluştuğu öğrenilebilir. Ancak çocuk ya da bebeklerde görülen karın ağrıları ilk bakışta fark edilemediği için sıkıntı verebilmektedir.

Çocuklarda Karın Ağrısı Tedavisi

Bebek karın ağrısı

Bebekte karın ağrısı

Çocuklarda görülen karın ağrısı şikayetleri çocuklardaki farklı belirtilerle fark edilebilmektedir. Gün içinde fazla soğukta kalmak, ishal gibi nedenler çocuklardaki karın ağrısı şikayetlerinin en sık görüldüğü nedenlerdir.

Çocuk ve bebeklerde görülen karın ağrısı şikayetlerinde öncelikle bebek ya da çocuğun sıcak bir ortama alınması önemlidir. Hafif bir nedenden dolayı da ağrı oluşabileceği için sıcak ortama almak çocukların kendini daha rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Ev ortamında bulunabilecek gaz giderici ilaç (Nexium) ya da çaylar da çocuklardaki karın ağrısı şikayetlerini önlemekte kullanılabilmektedir. Özellikle su kirliliği karın ağrısının en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bu nedenle çocuk ya da yetişkin her kişinin içtiği suları kontrol etmesi karın ağrılarının da azalmasına yardımcı olacak bir etkendir.

Çocuklarda görülen ağrı şikayetlerine evde uygulanabilecek yöntemler çocuğunuz yaş seviyesine göre farklılık gösterir. Bir yaşını doldurmamış bebekler için ilaçlar tavsiye edilmediği için masaj, anne sütü ya da bitki çayları kullanılabilmektedir. Rezene, papatya gibi bitki çayları bunun için kullanılabilmektedir.

Daha büyük yaşlardaki çocuklarda görülen karın ağrılarının da farklı fizyolojik ya da psikolojik nedenleri olabilmektedir. Örneğin okula yeni başlayan çocuklarda sıklıkla görülen karın ağrısı psikolojik kaynaklıdır. Bunun için çocuğun kendini güvende hissetmesi sağlanabilir.

Zehirlenme Sonrası Karın Ağrısı Tedavisi

Salgın ya da yiyecek zehirlenmeleri nedeni ile karın ağrıları görülebilir. Bunun için öncelikle ağrı kaynağının araştırılması gerekir. Yenilmiş bir gıdanın zehirlemesi soncu karın ağrısı oluşmuşsa acile müdahale edilmesi gerekir. Ancak su ya da başka bir sebeple vücuda bakteri girmesi nedeni ile de ağrı oluşmuşsa yine müdahale edilmesi gerekmektedir.

Evde karın ağrınsın engellemenin en kolay yolu bedenin sıcak tutulmamasıdır. Bunun yanı sıra gaz nedeni ile oluşmuş karın ağrılarında sindirim sisteminin güçlendirilmesi ve sindirimin daha hızlı yapılmasına yardımcı olan materyaller kullanılabilmektedir.

Karın ağrısı herhangi bir hastalık belirtisi olabileceği gibi günlük yaşamda dikkatsiz nedeni ile ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Gün içinde kişinin metabolizma düzenini bozacak yiyecekler tüketmesi ya da normalden daha soğuk bir ortamda bulunması karın ağrısına neden olabilmektedir. Ancak bir hastalık belirtisi olarak görüldüğünde karın ağrısının yanı sıra farklı belirtilerin de gözlenmesi ve buna göre bir tedavi süreci uygulanması gerekir. Unutulmaması gereken nokta şu ki; ağrı herhangi bir bozukluğun sinyali olabilir.