Karın ağrısı kanser belirtisi mi?

İştahım kapandı, karnım ağrıyor, halsizim diyenler dikkat. Sıradan belirtiler kanser gibi büyük sorunların habercisi olabilir.

Aksırıyoruz öksürüyoruz. Karnımız ağrıyor. Ortada neden yokken zayıflıyoruz. Bir şeyler içeyim geçer, iki dakika dinleneyim zıpkın gibi olurum diye diye dağ gibi meseleyi karınca yuvasına sokuyoruz. Bazı sorunların daha derin düzensizliklerle ilişkili olabileceğini kabul etmekte güçlük çekiyoruz. Gözler acı gerçeklere açıldığında maalesef iş işten çoktan geçmiş oluyor.

Araştırmalar kadınların sağlıklarına erkeklerden daha düşkün olduğunu gösteriyor. Check up, test, muayene sıraları genelde kadınlardan oluşuyor. En ufak belirtide doktora gitmeler de kadınlar arasında epeyce yaygın.

Ancak durum her zaman böyle olmuyor ne yazık ki. Özellikle genç kadınlar kanser sinyali olabilecek belirtilere karşı üç maymunu oynuyor. Bu tavrın nedeni belli: kanser yaşlı insanlara özgü sorunlardan kabul ediliyor. Oysa bunun gerçekle hiç ilgisi yok. Genç olmak kanserden korumuyor. Belirtileri doğru okumak erken tanı ve tedavi başarısını arttıracağından kritik önemde.

En ufak belirtiyi kafanıza takıp paranoya yapın demiyoruz. Özellikle görmezden gelinen kanser belirtilerinin farkında olmak lazım.

Nedensiz kilo kaybı kanser belirtisi mi?

Diyet veya egzersiz yapmadan bir ayda 4,5 kilo vermek sizce doğal mı? Hemen kanserden korkmayın. Kilo kaybı tiroit bezlerinin aşırı çalışmasıyla ilişkili olabilir. Gerçeği anlamak için mutlaka doktora  gitmelisiniz.

Şişkinlik kanser belirtisi mi?

Şişkinlik kadınların yaygın sorunlarından. Onunla yaşamaya alıştık. Ancak kalıcı şişlik normal değil: yumurtalık kanseri habercisi olabilir. Şişkinliğe karın ve kasık ağrısı eşlik ediyorsa, acil tuvalet ziyaretleri sık tekrarlıyorsa doktora gitmek şart.

Göğüste değişiklikler kanser belirtisi mi?

Kadınlar göğüslerini yakından tanır. Göğsünüzde yabancı parça fark etmenin kanser belirtisi olduğunu biliyorsunuz. Peki nadir görülen kızarıklıkların tehlikeli türden göğüs kanserine işaret olabileceğini söylesek? Göğsünüzde küçük de olsa değişiklik sezerseniz acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Adet periyotları arasında kanama kanser belirtisi mi?

Özellikle Menopoz öncesi dönemde kadınlar adet dönemlerinin şaşmasını normal karşılıyor. Adetiniz normalde düzenliyse düzensiz kanamalar kontrol edilmeli. Menopoz sonrası kanamalar endometriyal kanserin habercisi olabilir. Anüsten gelen kanama da bazen adet kanamasıyla karıştırılabilir. Seks sonrası kanama gibi bunların da kontrol edilmesi önemli.

Ciltte değişiklik kanser belirtisi mi?

Özellikle benlerinizdeki değişiklik kanser habercisi olabilir. Ciltteki renk değişiklikleri de dikkatle kontrol edilmeli. Cildinizde birkaç hafta süren değişimleri en kısa sürede doktorunuza göstermelisiniz.

Yutkunmada güçlük kanser belirtisi mi?

Değişen beslenme alışkanlığı yutkunma güçlüğüne yol açabilir. Beslenme planını düzenleyerek, örneğin daha çok çorba içerek sorunu çözebilirsiniz. Önemli nokta: yutkunma güçlüğü mide kanseri işareti olabilir. Geciktirmeden doktorunuza danışmalısınız.

Kan, ama yanlış yerde

İdrarınızdaki ya da dışkınızdaki kan Hemoroid habercisi olabilir. Ama bağırsak kanseri de olabilir. Mutlaka doktorunuza gidip muayene olun.

Karın ağrısı ve Depresyon kanser belirtisi mi?

Karın ağrısı çeken ve depresyon hisseden kadınlar check uptan geçmeli. Araştırmalar depresyon ve pankreas kanseri arasında bağ olduğunu gösteriyor.

Hazımsızlık kanser belirtisi mi?

Önceden hamile kalmış olanlar hazımsızlığın ne menem dert olduğunu bilirler. Hiç nedensiz hazımsızlık yaşıyorsanız tehlike çanları çalıyor demektir. Hazımsızlık mide ya da boğaz kanseri erken belirtisi olabilir.

Ağızda değişiklikler kanser belirtisi mi?

Sigara içenlerde yaygın görülen, ağzın içinde ya da dilin üstünde bulunan küçük beyaz noktalardan bahsediyoruz. Bunlar lökoplaki belirtisi olabilir. Lökoplakiden bir adım sonrası ağız kanseri.

Ağrı kanser belirtisi mi?

Yaşlandıkça ağrılarınız ve şikayetleriniz arttı mı? Sıcak tutayım geçer diye düşünmeyin. Kanserin erken belirtilerinden olabilir. Hemen doktorunuzla görüşün.

Ateş kanser belirtisi mi?

Başka sağlık sorunlarıyla açıklanamayan ateşiniz varsa kanser kapıda olabilir. Ateş genellikle kanser başka alanlara sıçradığında ortaya çıkar ama kan kanserinin erken habercisi de olabilir. kendiliğinden geçer demeyin. Mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Halsizlik kanser belirtisi mi?

Halsizlik görmezden gelinen kanser belirtilerinden. Kanseriniz büyüdükten sonra da, başlangıç aşamasında da ortaya çıkabilir.

Kalıcı öksürük kanser belirtisi mi?

Öksürük soğuk algınlığıyla, griple ilişkiliyse sorun yok. Uzun süren nedensiz öksürük asla ihmal edilmemeli. Muayene olmak şart.