Kardiyoda İnsan Büyüme Hormonu Nasıl En Üst Düzeye Çıkarılır?

İnsan büyüme hormonu veya HGH, beynin içinde ön hipofiz bezi tarafından salgılanan doğal bir peptid hormondur. HGH uyarıcı protein formasyonu ile doku büyümesini artırır. Yeni İngiltere Tıp Dergisinde yazan Dr. Daniel Rudman, HGH’ın çocuklarda büyümeyi teşvik ettiğini ve yetişkin metabolizması içinde önemli bir role sahip olduğunu, birçok organ ve vücut fonksiyonları kontrol ederken doku onarımı uyarılması,  beyin fonksiyonları, hücre yenileme ve enzim fonksiyonunun uyarılması için doğrudan sorumlu olduğunu belirtmiştir. Yoğun egzersiz, bireyler yaşlandıkça ve buna bağlı olarak HGH seviyesi düştükçe, doğal HGH üretimini destekler.

1.Adım

Hafif koşu ve basit balistik esnetme (yerçekimi ile hareket kullanımı sayesinde germe) ile toplam 10 dakika boyunca vücudunuzu ısıtın. Kollarınızı, göğüs, sırt ve bacak kaslarınızın her birini 10 ila 12 saniye kadar gerin. 8-10 kadar, bacaklarınızı germek için ileri atılma hareketi yapın ve ısınma egzersizini sizin mevcut fitness seviyesine bağlı olarak 10-20 şınav ila tamamlayın.

2. Adım

30-45 dakika tamamlayabileceğiniz, keyifle uygulayabileceğiniz ve gerektiği gibi yoğunluk seviyelerini ayarlayabileceğiniz bir aktivite seçiniz. Koşu bandı ve eliptik makineleri optimaldir, hız,  yoğunluk seviyelerini ve direnç seviyelerini ayarlayabilirsiniz.

3. Adım

Spor Bilimleri Dergisinde yazan K.A. Stokes ve arkadaşlarının belirttikleri bir çalışmanın tavsiyesine göre, kardiyovasküler rutininize yoğunluk aralığı 1-10 arasındaysa (en kolay seviye 1, en zoru 10) 5-6 yani orta yoğunlukta başlayın. 10 dakika boyunca bu yoğunlukta devam edin. 10 dakikaya ulaştıktan sonra, önemli ölçüde yoğunluğu artırarak sekiz ya da dokuz değerine başlayın, 30 saniye boyunca bu yoğunlukla devam edin daha sonra tekrar 5-6 değerine geri dönün.

4. Adım

10 dakika boyunca 5-6 efor düzeyinde, orta hızda devam edin. 10 dakikaya ulaştığınızda ek bir 30 saniye boyunca tam sürat için yoğunluğunu artırın. 30 saniyelik maksimum yoğunluktan sonra 5-6 düzeyine geri dönerek 5 dakika boyunca devam edin.

5. Adım

Yavaş koşu ya da iki dakikalık hızlı koşu ardından vücut esnetme hareketlerine geri dönerek vücudunuzu soğutabilirsiniz. Vücut esnetme işleminde toplam 10 dakika boyunca, 1. Adımda verilen esneme hareketlerini yapın.

İpuçları ve Uyarılar

Eğer aşırı kilolu ya da sağlık sorunlarına sahip iseniz doktorunuz ile tüm fitness aktivitelerini tartışınız.