Karaciğerin Temizliğini ve Fonksiyonunu Etkileyen Bitkiler

Karaciğer vücudun en büyük ve en önemli organlarından biridir. Detoksifikasyon, protein sentezi ve sindirim gibi işlevleri içeren çok çeşitli fonksiyonları gerçekleştirir. Anormal karaciğer fonksiyonları, hepatit, siroz, kolestaz ve Reye sendromu gibi çeşitli hastalıklara neden olur. Karaciğer hastalıklarının %50’sinin hiçbir belirti vermemesine rağmen, yorgunluk, ciltte ve gözlerin beyazında sararma, koyu renkli idrar ve sıvı retansiyonu karaciğer rahatsızlıklarının en yaygın belirtileridir. Tedavisi ise belirtilerin altında yatan nedene göre değişiklik gösterir. Bazı bitkiler sağlıklı karaciğer fonksiyonlarını teşvik ederler.

Peygamber Dikeni

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi, peygamber dikeni tohumunun ekstratlarının veya Silybum marianum bitkisinin, karaciğeri koruduğunu ve fonksiyonlarını artırdığını belirtmektedir. Bu bitki karaciğer sirozu, kronik hepatit ve safra kesesi hastalıkları gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Peygamber dikeninin koruyucu özellikleri, karaciğer hücrelerinin oksidasyonu önleme ve yeni karaciğer hücrelerinin oluşumunu teşvik etme kabiliyetinden ileri gelir. Hafif mide bozuklukları ve alerjik reaksiyonlara neden olabilmesine rağmen, peygamber dikenin kullanılması genellikle güvenlidir. Peygamber dikeni kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışınız.

Karahindiba

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, karahindiba kökünün özü, karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını artırmaya yardımcı olur ve karaciğerin detoksifikasyonunu destekler. Karahindiba kökü, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve bir Doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Glycyrrhizin

Glycyrrhizin, meyankökü ya da Glycyrrhiza glabra bitkisinin kökünde bulunur. “Tıbbi Herbalizm,” dergisinde yayınlanan bir makaleye göre Çin’de ve Japonya’da karaciğeri korumak ve karaciğer fonksiyonlarını artırmak için kullanılmaktadır. “Gastroenteroloji Dergisinde” 2003 yılında yayınlanan çalışma gibi hayvanlar üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar da,  Glycyrrhizinin inflamasyonu azalttığını ve karaciğerin düzgün işleyişine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Glycyrrhizin yüksek dozda alındığında, baş ağrısı, yorgunluk, Yüksek tansiyon ve Kalp krizi ile karakterize olan adrenal hormonlara karşı duyarlılığın artmasına neden olabilir. Bu olası yan etkileri ve ilaç etkileşimlerini önlemek için bu bitkiyi kullanmadan doktorunuza danışınız.

Kereviz Tohumu

Kereviz tohumu, karaciğer hücrelerinin toksin-kaynaklı hasarını önleyebilir ve geleneksel olarak karaciğer toniği olarak kullanılmaktadır. Kereviz yaprağı gebelerde rahim kanamasına ve kas kasılmasına neden olabilir. Böbrek iltihabı olan hastalar kereviz tohumunu kullanmaktan kaçınmalılardır. Herhangi bir bitkide olduğu gibi, bu bitkiyi kullanmadan önce bir doktora danışmanız önemlidir.