Karaciğer yağlanması için L-carnitine

L-carnitine; amino asitelere benzer özelliklere sahip, vücudunuzda sentezlenebilen bir bileşiktir. Ana fonksiyonu, yağın enerji için yakıldığı hücrelerin mitokondrisine yağın taşınmasıdır. Vücut yeterince L-carnitine yapmasına rağmen, anjina gibi belirli durumlara sahip insanlarda L-carnitine eksikliği olabilir. L-carnitine takviyesi, risk faktörlerini azaltarak karaciğer yağlanması hastalığının gelişimini engelleyebilir.

Alkol Dışı Karaciğer Yağlanması Hastalığı

Alkol dışı karaciğer yağlanması hastalığı, çok az alkol içen veya hiç içmeyen insanların karaciğerlerinde aşırı yağ birikimini ifade etmektedir. Alkol dışı karaciğer yağlanması hastalığının semptomlar nadir olmasına rağmen; kilo kaybı, yorgunluk ve üst abdomen bölgede ağrı içerebilir. Alkol içermeyen karaciğer yağlanması hastalığı için risk faktörleri araştırmalara göre yüksek kolesterol, yüksek trigliserit, Obezite ve metabolik sendrom içermektedir.

Nash

İtalya’da the University of Catania’daki araştırmacılar, alkol dışı steatohepatik veya karaciğerde yağ birikiminden dolayo inflamasyona yol açan NASH hastaları üzerinde L-carnitine takviyesinin etkisi ile ilgili çalışma yapmıştır. Gönüllüler, 24 hafta boyunca günlük 2 gram L-carnitineli veya L-carnitinesiz bir diyet izlemiştir. Haziran 2010’da bir dergide yayınlanan çalışmanın sonunda bilim adamları; L-carnitine grubundakilerin inflamasyonda, toplam kolesterolde ve karaciğerdeki trigliseritlerde düşüş yaşadığını ve tüm bu durumların karaciğer yağlanması hastalığının gelişimini önlediğini gözlemlemiştir.

Karaciğer Yağlanması Hastalığı

İtalya’da Viale Messina’daki bilim adamları, kronik hepatit C hastalarındaki steatoz veya karaciğer yağlanması hastalığı üzerinde L-carnitine etkisini araştırmıştır. Gönüllüler, 12 ay boyunca günlük 2 gram L-carnitineli veya L-carnitinesiz hepatit C ilaçlarını almıştır. Bilim adamları; L-carnitine almış gruptakilerde L-carnitine almamış olanlara kıyasla toplam kolesterolde, trigliseritlerde ve karaciğer enzimlerinde daha fazla düşüş bulmuştur. Bulgular Nisan 2008’de bir dergide yayınlanmıştır.

Etkileşimler

L-carnitine takviyesi, University of Maryland Medical Center’e göre AZT, doksorubisin ve izotretinoin dahil bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. L-carnitine almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.