Karaciğer Toksinlerden Nasıl Temizlenir?

Karaciğer, vücudumuzda göğüs kafesinin altında sağ tarafta bulunan, vücudun en büyük solid organıdır. Karaciğerin en önemli görevlerinden biri yiyeceklerin sindirimine yardımcı olmak için safra üretmektir. Zaman içerisinde, karaciğer; alkol, ilaçlar ve yağlı gıdalar gibi toksinler nedeniyle çıkmaza girebilir. Sağlıklı karaciğer fonksiyonunu desteklemek için, karaciğeri temizlemeyen ve detoksuna yardımcı olan çeşitli bitkiler tüketebilirsiniz. Güvenli olup olmadığından emin olmak için her türlü bitki kullanımı konusunda öncelikle doktorunuza danışınız.

Peygamber Dikeni

Peygamber dikeni bitkisinde bulunan birincil aktif bileşik, silymarin olarak bilinen bir maddedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, bu bileşik anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinen, karaciğer hücrelerini temizleyen ve yenileyen bir maddedir. Silymarin ayrıca, karaciğer hücrelerini toksinlerden korumak ve hatta karaciğer iltihabını azaltmak konusunda umut vaat eden bir bileşiktir. Devedikeni kapsül olarak ve sıvı ekstre şeklinde mevcuttur; ancak, standartlaştırılmış bir ekstre kullanacağınız zaman bahsedilen etkileri sağlamak için en az yüzde 70-80 oranında silymarin içerdiğinden emin olmalısınız. Özellikle hepatit ve karaciğer hastalığınız varsa, peygamber dikenini veya takviyesini kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Karahindiba

Yaygın olarak bulunan bu bitki, çeşitli sağlık faydaları sağlama yeteneğine sahip olan birçok aktif bileşen içermektedir. Karaciğer detoksifikasyonu için karahindiba kullanımı, halk hekimliğinde son derece önemlidir ve modern bilim de bu bitkinin karaciğer fonksiyonlarını destekleyip, karaciğer detoksifikasyonuna yardımcı olabileceğini bulmuştur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, yapılan çeşitli çalışmaların karahindiba kökünün sağlıklı bir karaciğere sahip olunmasını sağladığını ve detoksifikasyon özelliği ile safra kesesi fonksiyonuna destek verdiğini belirtir. Karahindiba kökü çay olarak veya kapsül şeklinde takviye olarak tüketilebilir. Karahindiba kökü çayı yapmak için yaklaşık 250 ml yani bir su bardağı kaynayan suya 1 ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü ekleyin ve 5- 10 dakika demlenmeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve günde en fazla 3 bardak olacak şekilde tüketin. Karahindiba kökü kapsülü için ise günde bir ya da 3 defa 500 mg karahindiba kökü kapsülü alınır. Karahindiba kullanmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışınız.

Meyankökü

Meyan kökü, içkilerde, tütün ve bazı yiyeceklerde bulunmaktadır ve değişik bir lezzeti vardır. Bu bitki aynı zamanda, osteoartrit, sıtma, sistemik lupus eritematozus ve karaciğer bozuklukları içeren çeşitli tıbbi rahatsızlıklar için kullanılmaktadır. Glycyrrhizin, meyan kökünde bulunan en aktif bileşikler arasında yer almaktadır ve alternatif tıp destekleyicileri tarafından, bu maddenin karaciğeri koruduğuna inanılmaktadır. Bir internet sitesinde, yapılan bir çalışmada meyankökünün karaciğerde, zararlı toksinlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan interferon üretimini artırdığı belirtilmiştir. Bu çalışma yayımlanmasına rağmen, meyankökünün karaciğeri temizlemesi ile ilgili iddiaları destekleyecek bilimsel kanıtlar mevcut değildir. Yan etki potansiyeli nedeni ile meyankökü takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışınız.

Değerlendirmeler

Her ne kadar, meyankökü kullanımı tecrübe edilmiş olsa da, meyankökü de dâhil olmak üzere herhangi bir bitki takviyesi kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Eğer sindirim sistemi komplikasyonları ve karaciğer rahatsızlığınız varsa, herhangi bir bitki kullanmadan önce bu bitkinin güvenilirliği ve kullanılması önerilen dozu hakkında doktorunuza danışınız.