Karaciğer detoksu ve Castor oil

Castor oil, castor oil bitkisi tohumlarından elde edilmektedir. Bu yağ eski zamanlardan beri terapötik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Tarihsel olarak, kullanım prensibi katartik ajan olarak güçlü bir müshil etkisi ile bağırsakları uyarması olmuştur. Castor oilnın diğer bir kullanımı da topikal uygulama yoluyladır. Dr. William McGarey karın üzerine castor oil uygulanmasının, karaciğer fonksiyonlarını geliştirdiğini ve vücudun detoksu için bu organın yeteneğini artırdığını belirtmiştir.

Bu tedavinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için doktorunuza danışınız.

Karaciğer Fonksiyonu

Karaciğer vücudun önemli bir detoksifikasyon organdır. Arthur Guyton’un “Tıbbi Fizyoloji” ‘ye göre, karaciğer, vücudun kendi hormonlarının yanı sıra, harici olarak üretilen tüm kimyasal maddeleri parçalar, böylece bunlar kolayca vücuttan atılabilir. Buna ek olarak, vücudun lenf sıvısının yarısından fazlası karaciğerde üretilmektedir. Lenfatik sistem, sağlıklı bağışıklık işlevinden sorumludur, vücudun koruyucusu olarak görev yapmasının yanı sıra, hücresel atık ürünlerinin ortadan kaldırılması için toplanmasından sorumludur. Düzgün çalışan bir karaciğer, kanın toksinler ve kimyasal maddelerden temizlenmesini sağlayarak daha iyi hissetmenizi sağlar. Castor oil paketleri bu süreci desteklemek için çeşitli şekillerde yardımcı olabilir.

Castor oil’in Faydaları

Castor oil’in topikal uygulamasının vücut üzerinde birçok etkisi vardır. Lipit yapısı kolayca cildin yüzeyinden, lenfatik dolaşımı içine iletilir. Dr. William McGarey, castor oilnın lenf kanalları aracılığı ile hareket ettiğinde, vücuttaki hücrelerin atık maddelerden temizlenmesini sağlayarak, lenf sıvısının sağlıklı dolaşımını uyardığını belirtmiştir. Bu detoksifikasyon yollarını destekleyerek, topikal castor oil tedavilerinin,  tüm vücut üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. 2000 yılında yayınlanan “İnflamasyonun Mediyatörleri” dergisinde, Vieira C ve arkadaşları tarafından yapılan çalışma, Castor Oil’in ana bileşeni olan risinoleik asitin topikal uygulamasının belirgin bir ağrı kesici ve anti-inflamatuar etkileri ortaya çıkardığını göstermektedir. Evde castor oil paketlerinin kullanılması, bu doğal ürünün olumlu sağlık etkilerini sağlamak için kolay bir yoldur.

Castor oil Paketi

Castor oil paketi uygulaması için, şunlara ihtiyacınız olacaktır:

 • Pazen bezi (pamuk veya yün, yaklaşık 30-60 cm)
 • Plastik sargı (temiz mutfak plastik sargısı veya baskısız bir plastik torba)
 • Fırına dayanıklı cam tabak
 • 2 eski banyo havlusu (boyama önlemek için)
 • Sıcak su şişesi veya ısıtma pedi
 • Hintyağı

Tarifi 

 • Pazen bezini, özellikle sağ üst tarafını kapsayacak şekilde, karın üzerine uyacak şekilde 2-3 katlayınız.
 • Pazen bezine castor oilnı emdiriniz, cam tabağa koyunuz ve elinizi yakmayacak kadar fırında ısıtınız.
 • Castor oilin  boyamasını engellemek için bir havlunun üzerine koyunuz.
 • Karnınızın üzerine pazeni yerleştiriniz, plastik ve başka bir havlu ile örtünüz ve üstüne bir sıcak su şişesi ya da ısıtma pedi yerleştiriniz.
 • Sıcak kalması için battaniye ile kaplı tutunuz.
 • 45 ila 60 dakika boyunca, hazırlanan castor oilnı karnınızın üzerinde tutunuz.
 • Elektrikli ısıtıcı kullanmadığınız sürece, paket üzerinizdeyken uyumanızda bir sakınca yoktur.
 • Cildinizden, castor oilnı çıkarmak için bir çay kaşığı karbonat ve bir bardak su kullanabilirsiniz. 
 • Buzdolabında bir plastik torba içinde bu pazeni saklayabilirsiniz. Birçok kez yeniden kullanılabilir; sadece her yeni uygulama öncesinde daha fazla yağ ekleyiniz.

Kullanım

Castor oil paketleri güvenli ve etkili bir tedavi araçlarıdır ve maksimum terapötik değeri için düzenli olarak kullanılabilir. Dr. Dickson Thom, günlük tedavi veya haftada en az dört gün üst üste uygulanmasını önermektedir. Sürekli tedavi, sağlıklı karaciğer fonksiyonlarına destek verir ve vücudun detoksifikasyon süreçlerini optimize etmenize yardımcı olur.

Kontrendikasyonlar

Gebelik sırasında ve kanama bozuklukları ya da ülser kanaması durumlarında, castor oil paketlerinin kullanımından kaçınınız. Bu tedavi, detoksifikasyon artırdığı gibi tedaviye ilk başlandığında yeni semptomlar yaratabilir. Kullanmaya başlamadan önce, castor oil konusunda ve diğer tüm bitkisel tedavi ürünleri konusunda doğal tıp hekimine danışmak en iyisidir.