Karaciğer Detoksu Nasıl Yapılır ?

Kaburganın altında sağ tarafta bulunan karaciğer, vücudumuzun en büyük organıdır. Karaciğer yağların sindirilmesine yardımcı olmak için safra üretir ve aynı zamanda, protein sentezler, vitaminleri, şekeri ve diğer bazı besin maddelerini depo eder, hormonları, toksinleri ve ilaçları parçalar, kandaki atık maddeleri filtre eder. Siz de hangi gıdayı tüketmeniz gerektiğini ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğini bilerek, karaciğer fonksiyonların daha etkin olmasına yardımcı olabilirsiniz. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuza danışınız.

Bir Günlük Hızlı Detoks

Bir günlük hızlı karaciğer detoksu, Ann Louise Gittleman tarafından, yazarı olduğu kitapta sunulmuştur. Gittleman’ın planı, üç aşamalı bir süreçten meydana gelmektedir, ilk yedi günlük bölümde karaciğer dostu olan gıdalar tüketilir. Bu besinler, turpgillerden olan sebzeleri, yeşil yapraklı sebzeleri, turunçgilleri, sarımsak, kırmızı turp, soğan gibi kükürt bakımından zengin gıdaları, bunun yanında özellikle karaciğer için şifa kaynağı olan enginar, kuşkonmaz, pancar, kereviz, karahindiba kökü, peynir altı suyu protein ve besin mayalarını içermektedir. İlk yedi günlük giriş aşamasından sonra, bir günlük hızlı detoks ile devam edilir. Bu aşamada ise taze meyve ve sebze suları tüketilir. Son aşamada ise 3 günlük süre boyunca yüksek Probiyotik fermente gıdalar tüketilerek karaciğer ve kolon desteklenir.

Kaçınılması Gereken Gıdalar

“Shape“ isimli derginin eski beslenme editörü olan Carole Jacobs, karaciğerimizi, alerjik olduğumuz bazı gıdalardan kaçınarak temizleyebileceğimizi belirtmiştir. Buğday proteini olan glüten, birçok insanda meydana gelen Buğday alerjisi ile ilişkilidir, bununla birlikte süt şekeri olan laktoz da bazı insanlar tarafından sindirilemez. Bu proteinler kaçınılması gereken gıdalar için verilebilecek güzel örneklerdir. Ayrıca karaciğer asitliğini azaltmak için aşırıya kaçmadan, yüksek protein içeren ve işlenmiş karbonhidratlar gibi asit oluşturan gıdalar tüketilebilir.

Karaciğeri İçin Vitaminler

Özellikle karaciğer dostu gıdalar mevcuttur ve karaciğer detoksu programınız için bu gıdalar üzerinde durmak isteyebilirsiniz. Bu besinler folik asit, bir karaciğer enziminin parçasını oluşturan B-kompleks vitamini, ıspanak, kuşkonmaz, brokoli, lahana, böğürtlendir. Karaciğerin depoladığı ve inflamasyonu azaltmak için kullandığı demir, pazı, pancar, maydanoz ve böğürtlen gibi gıdalarda mevcuttur. Antioksidan bir mineral olan selenyum sarımsak, pazı ve lahanada bulunur. B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir, yağsız et, tavuk ve balıktan elde edilebilir. Eğer sıkı bir vejeteryansanız, soya sütleri ya da takviyesi sizin için en iyisidir. Inositol, karaciğerde yağ ve kolesterol metabolizması için önemlidir, inositol portakal, greyfurt ve domateste bulunur.

Karaciğeri Temizleyen Bitkiler

Karaciğer kanı temizler, böylece vücudun geri kalan kısmının beslenmesini sağlar. Sertifikalı klinik beslenme uzmanı ve “Detoks Stratejisi” kitabının yazarı olan Brenda Watson, yavaş çalışan ve aşırı yüklenmiş karaciğerin, vücudun genelinde tüm organlarda fonksiyon azalmasına neden olacağını belirtir. Watson, sağlıklı karaciğer için yapılan detoksun yanı sıra, eskiden Sümerler, Mısırlılar, Avrupalılar ve Çinliler tarafından kullanılan iyileştirici etkileri olan çeşitli otların kullanıldığı bitkisel bir stratejiden yanadır. Birçok bitkinin, safra salgılanmasını uyarıcı, sindirim fonksiyonu sağlıklı şekilde çalışması için teşvik edici, kan ve lenf dolaşımını harekete geçiren özellikleri mevcuttur, bütün bunlar toksinleri temizleyerek karaciğerin daha verimli olmasına yardımcı olurlar. Watson’ un listesindeki bu şifalı otlardan bazıları; peygamber dikeni, şevketi bostan, dulavratotu, karahindiba, atkuyruğu, deve dikeni ve yavşan otudur.