Kaplıca mı spa mı daha sağlıklı?

Kaplıcada suya gir çık bitti. Spa öyle mi? Masajdan maskeye hamamdan aromaterapiye yok yok. Hangisi daha sağlıklı? 

Hayat zor şehir cehennemse çözüm? Spa elbette. Temiz ve sıcak sular, güzel kokular, egzotik notalar strese, sıkıntıya, ağrıya birebir.

“Önceden spa mı vardı? Kaplıcaya gider kemikleri ısıtırdık.” diyen eski topraklar haklı. Spa ve kaplıca arasında fark var. Kaplıcada doğal sıcak su biriken havuzlara giriyorsunuz.  Spa deyince hamam sauna buhar odası masaj bölmesi kısaca envai çeşit rahatlama tekniği birarada. Spalar hem fiziksel hem de psikolojik sağlığa iyi geliyor.

Uzmanlara göre spayı bu kadar sevmemizin iki nedeni var. İlki Stresle daha iyi baş etmemizi sağlaması. İkincisi birilerinin bize göz kulak olduğunu hissettirmesi. Japonlar spaların uzun vadede sağlığa çok yararlı olduğunu kanıtlamış. Nasıl mı?

3300’den fazla Japon katılımcıyla yapılan araştırmada düzenli olarak spaya gidenlerin hem fiziksel hem de psikolojik yönden çok daha sağlıklı oldukları görülmüş. Daha iyi uyku daha az hastalık da cabası. Aynı araştırmanın bir benzeri Almanya’da yapılmış. Sonuçlar yine mükemmel.

Gelelim güvenlik meselesine. Spa veya kaplıca hep mi sağlıklı? Yolunda gitmeyen ufak tefek şeyler olamaz mı?  

Spa ve kaplıcalar güvenli mi?

Ultra lüks bir gemide spa keyfi yaşıyorsunuz. Dönüşte hüsran sizi bekliyor: lejyoner hastalığı kapmışsınız. Bu hikaye gerçek. Üstelik binlerce insanın başına aynı anda geldi. Olay tıp tarihine geçti. Tüm sıcak su terapileri genellendi. Araştırmalar yapıldı. Sauna, hamam, jakuzi, buhar, kaplıca aklınıza ne geliyorsa. Varılan sonuç: Ortak kullanım alanı olan sıcak su kaynaklarında bazı riskler olabilir.

Spa merkezlerinin çoğunda sular değiştirilmiyor. İçine katılan klorla bakterilerin azalması bekleniyor. Bu yöntemle suda cirit atan mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek olanaksız. Suya eklenen klor miktarını 1500 kat arttırarak hepsini kırmak mümkünse de böylesine ölümcül düzeyde dezenfeksiyonla tam bir ölüm kokteyline dönüşen suya adım atmaya kalkışanın saniye dolmadan son nefesini vereceğini görmek güç değil.

Bakteriler sıcak ve ıslak ortamları seviyor. Spalar onlar için biçilmiş kaftan. Siz de spaya gidiyorsunuz. Buharlı havayı bir güzel soluyorsunuz. Organizmalar nefes yoluyla içinize giriyor.

Uzmanlara göre tek risk bu olsa yine iyi. Cilt sorunlarına şifa bulmaya spaya gidiyoruz. Sıcak ve buhar cildimize iyi geliyor, rahatlatıyor. Civara bakın ne görüyorsunuz? Sandalye, banyo, taşlar… Hepsi de vıcır vıcır bakteri kaynıyor. Sonuç: Tıpkı sizin gibi cilt sorunlarına şifa bulmaya gelen başkalarıyla bakteri paylaşmaktan mutlu olacağınız aklınıza gelmezdi ama oldu işte.

Spa sözlerini tutuyor mu?

Spa bize neler vadetmişti? Egzotik bir gün. Selülitle mücadele. Toksinlerden arındırma. Çamur banyoları. Yaşlanma karşıtı yosun tedavileri. Bunlar sayabildiklerimizin bir kısmı. Daha kapsamlı, daha donanımlı hizmet veren spalar da var.

Diyelim bakterilerle iyi savaştığına inandığınız bir spa merkezi var. Sağlık sorununa fazla kafayı takmadan gönül rahatlığıyla gittiniz. Unutmayın: kir pas tek risk değil. Tedavinin de riskleri olabilir. Yapılan onca vaad havada kalabilir.

Yosun tedavisine bakalım örneğin. Bazen sonuç harika. Bazen de facia. İnternete bakıp deride patlayan yosun yığınlarını görmek içinize kurt düşürebilir.

Dahası var. Stres atmak için yosun tedavisi istiyorsunuz. Tam tersine yosun tabakası içinde beklemek sizi daraltıyor, bunaltıyor, daha beter strese sokuyor. Hani spa stres alır demişlerdi?

Peki spa ne işe yarıyor?

Spaların kötü yanlarından bahsedip durduk. Ama bu onların huzur köşesi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Olumsuz yanları da olsa binlerce yıllık kaplıca ve hamam adetine burun kıvırmak sahiden akıl karı değil. Çünkü işin içinde büyük yararlar da var.

Spaların iyi yanlarına bakalım biraz: Uzmanlar spalarda yapılan masajların çok yararlı olduğu görüşünde. Lenflere yapılan masajlar buna örnek. Çamur banyoları da ciltteki iltihaplara iyi geliyor. Sedef hastalığınız varsa şifanız çamur banyosunda olabilir.

Her spanın tedavi yolları, rahatlatma teknikleri kendine özgü. Hangisinin ne kadar etkili olduğu  tartışılır. Uzmanların hemfikir olduğu noktaya gelelim: bizi iyileştiren şey tedavinin kendisi değil, bizde bıraktığı güzel his.