Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Neler ?

Kansızlık birçok soruna yol açıyor. Çözümse yiyeceklerde. Kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelermiş birlikte bakalım. 

Vücutta demir ve bazı vitaminlerin eksikliğinde Anemi ya da diğer adıyla kansızlık oluşuyor. En yaygın kansızlık türü Demir Eksikliği. Uzmanlara göre demir eksikliğini azaltmanın yolu yiyeceklerden geçiyor. C vitamini, folik asit ve B12 alımı vücuttaki demirin emilimini arttırıyor. Kansızlık çok yaygın bir sorun, dünyanın %30’u kansızlık çekiyor. Kansızlık nedenleriyse çok çeşitli. Kan kaybı, az miktarda demir alımı, hamilelik, demirin vücutta yeterince emilememesi gibi birçok neden var. Bakalım kansızlığa iyi gelen yiyecekler nelermiş.

Sakatat ve kümes hayvanları

Doktorunuz sizde de kansızlık olduğunu söylediyse sakatatlar ve kümes hayvanları kansızlığınıza iyi gelecektir. Tavuk, hindi, ördek ve biftek, kuzu eti, özellikle de ciğer kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında. Bu besinlerin hepsi B12 vitamini ve folik asit bakımından çok zengin.

Deniz ürünleri

Demir içeren deniz ürünleri de kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında. Sardalye, hamsi, midye ve istiridye ihtiyacınız olan vitaminleri size sağlayacaktır. Uzmanlara göre demir bakımından en zengin yiyeceklerden biri istiridye.

Meyve ve sebzeler

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler saymakla bitmiyor. Meyve ve sebzeler de hem sağlığınıza faydalı, hem de kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında. Peki ama hangi meyve ve sebzeler? Demir ve folik asit özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda var. Örneğin karalahana, şalgam, ıspanak, brokoli gibi. Sadece yarım tabak ıspanak 2,4 gram demir içeriyor. Kurutulmuş meyveler de kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında. Kuru erik, şeftali, kuru üzüm ve bunların suları kansızlık için adeta birer ilaç. Örnek verelim: sadece yarım su bardağı kuru erik hoşafı 5,2 gram demir demek.

Tam tahıllar

Vejetaryen olabilirsiniz, ya da et ürünlerini sevmiyor olabilirsiniz. O zaman size meyve ve sebzelerin yanında birkaç seçenek daha önerelim: tam tahıllar, baklagiller, kuru yemişler. Ceviz, barbunya, bezelye kansızlığa iyi gelen yiyeceklerin başında geliyor. Yarım kase ceviz içi 3,75 mg demir içeriyor.

Demir takviyeli besinler

Kansızlığa iyi gelen yiyeceklerden bazıları da takviyeli besinler. Demir, C vitamini ve B12 birçok yiyeceğe katılıyor. Örneğin ekmeklerin, meyve sularının, kahvaltılık gevreklerin takviyeli çeşitlerini bulabilirsiniz.  Bunun için yapmanız gerekense içindekiler bölümünü iyi okumak.

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler günlük demir ihtiyacını nasıl karşılar?

Demirin iki türü var. Heme demir ve heme olmayan demir. Biftek, tavuk ya da ciğer gibi hayvansal ürünlerde bulunan demir heme demir kaynaklarından. Yani vücudunuz tarafından kolayca emiliyor. Ispanak, karalahana gibi bitkisel ürünlerde bulunan demirse heme olmayan demir türünden. Bu tür demirin emilimi daha zor. Bakalım hangi öğünlerde neler yiyerek günlük demir ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kahvaltı. Kansızlığa iyi gelen yiyeceklerden biri yulaf. Kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi yerseniz ve yanında bir bardak portakal suyu içerseniz yaklaşık 13 mg demir alacaksınız. Ayrıca portakal suyunun içindeki C vitamini de vücudunuza giren demirin emilimini kolaylaştıracak. Kahve ve çay vücudunuzdaki demiri azaltan içecekler. Bu nedenle onları kansızlığa iyi gelen yiyeceklerle birlikte tüketmeyin. Bunun yerine öğün aralarında içebilirsiniz.

Öğle yemeği. Öğle yemeğinde kendinize güzel bir etli sandviç hazırlayabilirsiniz. Sandviçinizin ekmeğiyse kansızlığa iyi gelen yiyeceklerden biri olan demir takviyeli ekmek olmalı. Öğle yemeğinizin yanında mevsime göre bir kase çilek, havuç veya yoğurt yiyebilirsiniz. Bu yemek size 5 mg demir sağlayacaktır.

Akşam yemeği. Tavuk göğsü, fırında pişmiş patates, brokoli ve bir kase bezelye iyi bir akşam yemeği olabilir. Bu size 5,6 mg demir sağlayacak. Üstelik brokoli ve patatesin içindeki C vitamini de demirin emilimini arttıracak.

Unutmayın, kansızlığa iyi gelen yiyecekleri düzenli tüketerek kansızlıkla savaşmanız mümkün. Kansızlığa iyi gelen yiyecekler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için uzman yorum olarak başvurabilirsiniz.