Kansere alternatif 5 çözüm

Kanser başa geldi mi çözüm arayışı başlıyor. Modern tıbbın bize sunduğu tüm tekniklerden faydalanmaya çalışılıyor. O da yetmiyor daha gizemli alternatif tıp ve tamamlayıcı egzotik çözümlere koşuluyor. Gelin şimdi bu gizemli teknikleri yakından inceleyelim.

Kansere alternatif 5 çözüm

Kanser tedavisinde uygulanan alternatif tıp ve tamamlayıcı tedaviler kanseri durdurma ve yok etmede etkili olmaz. Ancak kanser ve kanser tedavisinin yan etkilerini azaltmakta etkilidirler. Örneğin yorgunluk, anksiyete, bulantı, kusma, ağrı, uyku sorunları ve Stres gibi sorunlar çeşitli alternatif tedavilerle yok edilebilir. Şimdi gelin bu tedavi yöntemlerini ayrıntılı inceleyelim.

Akupunktur ve kanser tedavisi: Akupunktur en bilinen alternatif tıp yöntemlerinden biri. Çinlilerin bizlere bir armağanı. Yaklaşık 2000 yıllık bir geçmişe sahip. Çinlilere göre her insan evrenin enerjisini içinde barındırıyor. Bu enerjiye de “chi” deniyor. Chi içimizde meridyen denen kanallarda geziyor. Bu kanallar kapanır ve chi akışı durursa hastalıklar baş gösteriyor. Bu noktada da akupunktur ortaya çıkıyor. Tıkanan meridyenler iğnelerle açılıyor. Bunun için incecik iğneler sorunla ilgili sinirlere batırılıyor. Uyarılan sinirler tedavide etkili oluyor. 

Kanser tedavisinde de akupunkturun yeri büyük. Özellikle kemoterapi ve Radyoterapi gibi ağır ilaçların yan etkilerini durdurmada etkili. Bu nedenle çoğu ülkede kemoterapi ve radyoloji tedavisi gören kişilere akupunktur da reçetelendirilir.

Aroma terapi: Koku almak doğrudan beyinle bağlantılı. Bu nedenle yüzyıllar içinde bu ilişkiyi kullanan teknikler gelişmiş. Bunlardan biri de aroma terapi. Aroma terapide sakinleştirici özelliği bulunan yağlar kullanılır. Lavanta gibi hoş kokulu esanslar, yağlarla karıştırılarak masaj sırasında cilde uygulanır. Aynı zamanda banyo suyuna da eklenebilir. 

Aroma terapinin kanser tedavisinde kullanılması oldukça yaygın. Çünkü aynı anda hem gevşemeyi, stresten kurtulmayı sağlıyor, hem de ağrıların ve bulantıların azalmasında etkili oluyor. 

Hipnoz: Alternatif tıp dünyasının en gizemli elemanı hipnoz. Çoğu kişinin de korkulu rüyası. Ancak sanılanın aksine sonsuza kadar birinin isteklerini yerine getirme ya da kendinizi rezil edecek şeyler söyleme gibi durumlar söz konusu değil. Çünkü hipnoz kontrolü birine devretmek değil, yalnızca bir tür yapay uyku. Zihin uykuyla uyanıklık arasında ve etkilenmeye açık.

Hipnoz sırasında uzman bir kişi sizi yönlendiriyor ve farkında olmadığınız şeylerle yüzleşmenizi sağlıyor. Ya da canınızı sıkan durumları daha rahat atlatmanıza yardımcı oluyor. Kanser tedavisinde de işte bu noktadan faydalanılıyor. Örneğin aşırı stres, korku, kaygı, uykusuzluk, bölgesel ağrılar gibi kansere bağlı sıkıntılar hipnozla hafifletilebiliyor. 

Masaj tedavisi: Hepimiz masajın ne güzel şey olduğunu biliyoruz. Hamur gibi yoğurulmak tüm gerginliğimizi, kas ağrılarımızı alıp götürüyor. Yumuşacık yapıyor. Romatizmadan kansere kadar tüm hastalıklarda işe yarıyor. Kendi içinde pek çok yöntemi var. Kimi hafif ve yumuşakken, kimiyse daha derin ve sert uygulanabiliyor. Yapılan çalışmalar da masajların kansere bağlı ağrıları gidermede etkili olduğunu ortaya çıkarmış. Ayrıca 120 kişinin katıldığı başka bir araştırmada da kanserli hastaların anksiyete, yorgunluk ve stres gibi belirtilerinin masaj sonrası azaldığını göstermiş. 

Egzersiz: Egzersiz, kanser tedavisinde ve sonrasında yan etkileri hafifletmenizde size yardımcı olabilir. Yürüyüş, yüzme, bisiklet turları hem sizi yorarak daha iyi uyumanızı sağlar hem de stresinizi atmanıza yardımcı olur. 

Kanser tedavisi gören bir kişi için spor yapmak zor. Bunun farkındayız ancak yine de günlük egzersizler sizi biraz yorsa da uzun sürede daha sağlıklı olmanızı sağlayacak. Bu nedenle egzersiz konusunu doktorunuzla görüşün ya da yorum yazın