Kanser kendi kendine mi oluyor?

Her an kendini yenileyen, binlerce şeyi aynı anda yapan insan bedeni ara sıra hata veriyor. Kanser bu hataların en büyüğü. Bedenimizde hücre üretimi aralıksız sürüyor. Sağlıklı hücreler bölünerek çoğalıyor. Bazen bu tempoda umulmadık bir aksaklık sonucu hücreler kontrolsüzce çoğalmaya başlıyor.

kanser

Bedenimizde günde yaklaşık 10 bin kanserli hücre üretiliyor. Bağışıklık sistemi her milisaniye vücudu tarıyor ve bu hücreleri yok ediyor. Buraya kadar her şey normal. Makine tıkır tıkır işliyor. Ancak bazı durumlarda (kesin nedeni bilen yok ama) bu toplu imha sistemi işlemiyor ve kanserli hücreler çılgınca bir hızla artıyor.

Hücre neden bölünüyor?

Hücreler bölünerek yeni hücreler üretiyor. Bu sayede ölü hücrelerin yerine yenileri geliyor. Yaralanan dokular onarılıyor. Sağlıklı bir hücre ne zaman ve nerede bölünebileceğini biliyor. İşte hatanın kaynağı tam da burası.

Kanser hücreleri bu bilinci kaybediyor. Kontrolsüz bölünmeye başlıyor. Biriken kanser hücreleri urları (tümörleri) oluşturuyor.

Kanser bedenin hemen her bölümünü etkileyen 100’den fazla hastalığı kapsıyor. Bazı deri kanserleri dışında potansiyel olarak ölümcül.

Kanserin kaç tipi var?

Her tümör ölüm fermanı değil. Çünkü her tümör kanserli değil. Bunlara iyi huylu kanser veya tümör deniyor. Örneğin benler ve çiller çoğu zaman iyi huylu oluyor. 

Asıl korkulması gereken tümörler kötü huylu olanlar. Bu tümörler normal dokuları sıkıştırıyor, içine sızıyor ve tahrip ediyor. Kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılarak kan ya da lenf dolaşımı aracılığıyla bedenin başka bölgelerine gidiyor. Yeni tümör kolonileri oluşturuyor. Kanserin bu biçimde yayılmasına metastaz deniyor. 

4 ana tip var: Karsinom. Sarkom. Lenfoma. Lösemi.

Karsinom: Epitel (veya bezsel) dokularda oluşan kanser ve tümörleri. Karsinomlar çevre dokuları ve organları işgal ediyor. Lenf düğümlerine yerleşiyor. Çok uzaklara taşınıp yayılabilir.

Sarkomlar: Mezenkimal hücrelerden köken alan kötü huylu tümörler. Çabuk ve sürekli olarak çoğalıyor. Beş türü var:

•    Mikrogloboselüler (yuvarlak, küçük hücreli) sarkom

•    Makrogloboselüler (yuvarlak, büyük hücreli) sarkom

•    Füzoselüler (iğ biçiminde uzamış hücreli) sarkom

•    Dev hücreli sarkom

•    Polimorf hücreli sarkom

Lenfoma: Bağışıklık sistemi urları. Lenfositlerden oluşur. Lenf düğümlerinde ortaya çıkıyor. Düğümlerin şişmesiyle kendini belli ediyor.

Lösemi: Kan hücrelerinin, özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalmasıyla ilişkili. Yüksek sayıda olgunlaşmamış hücre normal ilik hücrelerinin yerini alınca iliklerde hasar oluşuyor. Kan pıhtılaşmasında rol oynayan plateletler ve savunmada rol oynayan lökositlerin sayıca azalmaya başlıyor. 

Deri, akciğer, meme, pankreas ve salgı bezi kanseri yaygın görülen kanser türleri.