Kan testine girmeden birkaç gün önce D vitamini almayı kesmeli miyim?

D vitamini yetersizliği oldukça sıklıkla karşılaşılan bir sorun. Harvard Kamu Sağlığı Fakültesi’nin yaptığı araştırmalara göre dünya nüfusunun yarısına yakını D vitamini yetersizliği yaşamakta. D vitamini yetersizliği yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız basit bir kan testiyle D vitamini takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

D vitamini hakkında bilinmesi gerekenler

D Vitamini; kalsiyum emilimi, hücre büyümesi, sinir – kas sistemi ve bağışıklık sistemi fonksiyonları, kemik büyümesi ve kemik sağlığı gibi birçok vücut fonksiyonunun gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Vücudunuzda yeteri kadar D vitamini bulunmaması kemiklerinizin ince ve kırılgan bir yapıya bürünmesine neden olur. D vitamini eksikliği yetişkinlerde kemik erimesi ve kemik yumuşamasına, çocuklardaysa raşitizm hastalığına sebep olur. D vitamini her ne kadar doğal besinler (somon, süt vb.) ve besin takviyeleri yoluyla tedarik edilebilse de en iyi D vitamini kaynağı güneş ışığıdır.

D vitamini kan testi

Kandaki D vitamini seviyesini gösteren teste 25-hidroksivitamin D testi adı verilir. Bu test, bir milimetre kanda yer alan D vitaminini nanogram cinsinden ölçer. Mililitre başına düşen 30-74 nanogram arasındaki sonuçlar normal olarak kabul edilebilir. Fakat, bazı laboratuvarların kullandığı ölçü birimleri ve baz aldığı normallik oranları farklılık gösterebilir. Bu durumda test sonuçlarınızı daha sağlıklı bir biçimde değerlendirmesi için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Eğer test, kanınızdaki D vitamini oranının yetersiz olduğunu gösteriyorsa doktorunuz size D vitamini takviyesi kullanmanızı önerecektir. Fakat testin sonucunda kanınızdaki D vitamini oranı normalden yüksek çıkarsa D vitamini takviyelerini kullanmayı bırakmanız gerekecek.

Testten önce

D vitamini takviyelerini teste girmeden birkaç gün öncesine kadar kullanabilirsiniz. Fakat testten önceki dört saat boyunca bir şey yememelisiniz. Test için kanınız alındıktan sonra istediğinizi yemekte serbest olacaksınız. Baş dönmesi ve kan şekeri düşmesi gibi etkilerden kaçınmak için yanınıza testten hemen sonra tüketmek üzere muz, şeker vb. gıdalar alabilirsiniz.   

Olası problemler

Vejeteryanlar, ovo-vejeteryanlar, güneşe yeteri kadar maruz kalmayanlar ve süt ya da laktoz alerjisi olanlar D vitamini yetersizliğine daha yatkın insanlardır. Sindirim sorunu ya da böbrek problemleri yaşayan insanlar da vitamin emilimi zayıflamasına bağlı D vitamini yetersizliğiyle karşılaşabilir. Eğer vücudunuzda D vitamini eksikliği bulunduğunu düşünüyorsanız periyodik kan testleri yaptırarak D vitamini seviyenizi ölçtürebilir ve sonuçlarınız D vitamini yetersizliğini işaret ediyorsa D vitamini takviyeleri kullanabilirsiniz.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman hekimlerimize başvurabilirsiniz.